Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

– Jeg stiller til resten av skoledebattene


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

TØNSBERG: Det gikk hardt for seg i Osberg kulturhus da Færder videregående skoles valgdebatt braket løs i ettermiddag.

Da Øyvind Heian fra partiet Norgespatriotene fikk ordet til sitt åpningsinnlegg, kom det kraftig buing fra salen, og mange reiste seg fra setene sine for å vende innvandringsmotstanderen ryggen. Heian begynte likevel å snakke:

– Har dere noen gang reflektert over konsekvensene av en flerkulturell innvandring i Norge, spurte han. Bare sekunder etterpå brøt han av etter å ha blitt truffet av noe som ble kastet mot ham fra salen. Noen mente å vite at det var et glass eller en flaske.

– Jeg tror jeg ble skutt på med sprettert, sa Heian selv etter å ha forlatt møtet. Han gikk først ut for å få plastret kuttet, som blødde ganske kraftig. Møtet ble da avbrutt inntil videre.

ETTERFORSKER SELV: Skoleledelsen mener det var en flaske som ble kastet. De mener de vet hvor i salen gjenstanden ble kastet fra.

Truet med avlysning

– Dette er ikke akseptabelt. Hvis noe slikt gjentar seg, er møtet over, sa møteleder Jan Focas til elevene.

Under pausen tok Øystein Sundelin fra Unge Høyre ordet. Han oppfordret elevene til å markere avstand fra Norgespatriotene ved å stille kritiske spørsmål eller stemme på andre partier i stedet for å ty til voldelige midler.

Trakk seg

Etter å ha fått plaster på såret, tok Heian igjen plass i panelet, og debatten fortsatte. Men da han igjen fikk ordet til et innlegg om skolepolitikk, valgte Heian i stedet å takke for seg.

– Jeg er ikke i form, sa han, og forlot hotellet med blodet dryppende fra såret i pannen.

– Jeg reagerer med skuffelse, sa Heian til Tønsbergs Blad etterpå.

– Jeg respekterer politisk uenighet, men ikke at man krenker ytringsfriheten, sa Heian, som deretter bega seg til legevakten.

– Men jeg stiller på resten av skoledebattene, lovet han.


Jourhavende jurist ved Vestfold politidistrikt opplyser fredag kveld at de venter en anmeldelse fra Heian lørdag.

SOS Rasisme tar likevel avstand

Ifølge SOS Rasisme var det en flaske som traff Heian. I en pressemelding sendt ut fredag ettermiddag valgte organisasjonen å ikke ta avstand fra kastingen.
Men i en telefonsamtale med Tønsbergs Blad presiserer Sondre Sæbjørnsen, Landsstyrerepresentant i SOS Rasisme, at organisasjonen tar avstand fra en slik handling.

– Ja, definitivt, og vi sender i kveld ut en ny pressemelding hvor vi tar avstand fra dette, sier Sæbjørnsen.

– Vår oppfordring til folk har vært veldig klar: Snu ryggen til Heian, sier Sondre Sæbjørnsen.
– At hele skolen snur ryggen til Heian er nok et vel så hardt slag i trynet på han som en flaske, og et vel så effektivt våpen i kampen mot hans hatbudskap, heter det i pressemeldingen.

Organisasjonen håper Heian ikke får mulighet til å snakke på flere skoler.
– Det er en skam at elever skal bli tvunget til å høre på organisert rasisme i Norge i 2009, sier Sæbjørnsen.

Greveskogen-lærere ut mot Norgespatriotene

Lærerne ved Greveskogen videregående skole er enige med elevrådet: Norgespatriotene bør ikke få delta på debattmøtet ved skolen 4. september.

I en uttalelse fra Utdanningsforbundets klubb ved skolen heter det at partiet uttrykker holdninger som ikke er forenlige med sentrale verdier i skolen, som toleranse, respekt og medmenneskelighet.

«Ved Greveskogen har vi mange utenlandske elever og elever med ulik kulturell bakgrunn. Vi frykter at disse vil bli uthengt og trakassert av Norgespatriotene,» uttaler lærerne. De mener skolen ikke er forpliktet til å slippe til Norgespatriotene, selv om de er et lovlig parti.

– Hvis rektor likevel står fast på at de skal få komme, håper jeg debatten avvikles med høflighet og verdighet, sier plasstillitsvalgt Stig Sølvberg til Tønsbergs Blad.


Les mer i Tønsbergs Blad lørdag.


(Arkivartikkel fra 28.08.2009)

Publisert onsdag 13. januar 2010 kl. 17:08.

Blodig skoledebatt i Oseberg kulturhus i ettermiddag. Foto: Kirvil Håberg Allum

Blodig skoledebatt i Oseberg kulturhus i ettermiddag. Foto: Kirvil Håberg Allum
Bestill bildet Kjøp bilde

Annonse

Kommentarer

SKRIV EN KOMMENTAR!

Registrert eller anonymt?
ANONYMT: Du er fortsatt velkommen til å kommentere anonymt ved å skrive inn de fire tegnene i koden under. Da vil kommentaren din bli lest/godkjent av redaksjonen før publisering.
REGISTRERT: Hvis du registrerer deg med mobilnummer og logger inn, slipper du å skrive kode og kommentaren din blir publisert umiddelbart.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Her kan du publisere en gratulasjon, sende en hilsen eller kunngjøre et arrangement for en forening eller et lag. Send en SMS (ren tekst) eller MMS (tekst og bilde) til 2303 med kodeord TB UTROP + melding.
Mer informasjon her:

Om tb.utrop!

  Fly fra torp

> Londonfra 107 kr
> Gironafra 268 kr
> Bolognafra 353 kr
> Københavnfra 422 kr
> Alicantefra 495 kr
> Málagafra 495 kr
> Edinburghfra 528 kr
> Liverpoolfra 684 kr
> Romafra 851 kr
> Amsterdamfra 893 kr
> Marseillefra 897 kr
> Pisafra 1362 kr

12 Stemning tross høstvær

Årets første høstlige helg la ingen demper på bylivet. Sjekk helgens fangst!

Tønsbergs Blad på Facebook

Dagens spørsmål

Tror du Norge slår Island og Portugal i EM-kvaliken?

Vis resultatet

Fotball

Eik mot Flint Følg våre tippekonkurranser fra uke til uke

Gå hit for eliteserien, hit for 2. div og hit for 3. div.

FKT jubel Hva synes du om spillernes innsats?

Er du enig med våre journalister? Gi oss din vurdering!

Fotball Live

lørdag 04. sep. kl. 15:00
FK Tønsberg - Ålgård

Kampstart om:

1 dager 18 timer 21 min. 36 sek.
September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              

Se alle oppføringer

tb-tinget La din mening bli hørt

DETTE ER TB-TINGET: En base av lesere som har sagt ja til å delta i spørreundersøkelser om aktuelle saker. BLI MED!

arnelysne- Oskar hev ikkje songrøyst

Det skjer i august hvert eneste år. Skolene starter (endelig) opp igjen. Politikerne setter i gang d ...

arnelysne

anettehaldorsenRævarittet

Det er noe herlig bedritent over det hele. Du vet, den dagen i året da ivrige mosjonister trer seg ...

anettehaldorsen

Siste blogg-kommentarer

Kommentar til: Rævarittet

«Det var vått, det var kaldt, det var gjørmete. Men mest av alt var det morsomt. Det va...»

«Etter å ha lest dette er jeg ikke i tvil om at du hadde den beste norsklæreren før somm...»

Les hele kommentaren av Norsklærer

«Tror Tønsberg kommune snart bør ta konsekvensene av at vi bor i Norges (Skandinavias) el...»

Les hele kommentaren av Britt Melsom

Her skal bilen «kverkes»

Kraftig smell i tunnel

Tøff mobil får grisebank

Se flere videoer

Sportsquiz uke 33Sportsquiz uke 33

Husker du sportsbegivenhetene fra sist uke? Test deg her!

Sportsquiz uke 32Sportsquiz uke 32

test dine sportskunnskaper her!

Lag en quiz

Søk i skattelistene
for 2008

Peugeot nå også med 99 gramPeugeot nå også med 99 gram

NETTKJØRT: En av flere bilprodusenter som har presset seg under 100-tallet for CO2-utslipp, er Peugeot med sin 207 med 1.6 HDi-motor.

Arash på gataArash på gata

Arash er en bil mange har kalt Englands Veyron – men frem til nå har den bare eksistert som skisser og løse deler. Nå er den første klar.

Stasjonsvogn eller sportsvogn?Stasjonsvogn eller sportsvogn?

For å signalisere at dette ikke er en rommelig stasjonsvogn i vanlig betydning, har Volvo døpt nykommeren Sportswagon. De som vil ha stor lasteplass, henvises til V70 eller XC70.

Annonse