Terrorisme ved egne stuedør
Ørjan Nordhus Karlsson: "Goliat" Juritzen forlag 2008 Anmeldt av: Finn Stenstad
For spenningsforfattere med sans for konspirasjon og mulige skrekkscenarier må norsk olje- og gassindustri være gefundnes fressen. Spesielt aktiviteten på de nye utvinningsområdene i feltene nord for Finnmarkskysten, tett inn mot grensen til Russland. Hvorvidt norske myndigheter har planer for hvordan sikkerheten på de sårbare utvinningsinstallasjonene skal ivaretas i krisesituasjoner, vet vi egentlig lite om. Hva hvis forholdet til Russland utvikler seg i negativ retning, eller at fiendtligsinnede grupper velger feltene i nord som sine neste terrormål?
Ørjan N. Karlsson er forfatteren som bedre enn de fleste burde kjenne problemstillingen gjennom sitt sivile arbeid i Direktoratet for Samfunnssikkerhet og beredskap og med sin bakgrunn fra forsvaret. I thrilleren "Goliat" drar han åpenbart veksler på denne kunnskapen.
Handlingen er lagt noen få år fram i tid. Terroristgrupperinger ønsker å ramme norsk gass- og oljeindustri i Barentshavet, og forholdet mellom Norge og Russland er preget av ny mistillit. I klassisk thrillerstil etablerer forfatteren flere handlingsrom, ett knyttet til den russiske nordflåten som iverksetter gamle planer skapt under den kalde krigen, ett i Midtøsten i radikale mujahedinmiljøer og ett det viktigste i en gruppe spesialtrente norske elitesoldater under ledelse av fenrik Frank Halvorsen. Han framstår etter hvert som hovedpersonen i den handlingsfylte boka.
Bakgrunnen hans er trøblete. Han sliter med gamle og vonde hendelser i den nære familien, blant annet søsterens drukningsdød. Veien inn i befalsyrket i forsvaret synes som en flukt, men nå på vei mot topputdanning som elitejeger, synes livet å komme på rett spor.
For forfatteren blir det viktig å risse opp konflikten som skal gi romanen spenning og god dramaturgi. Det går rimelig greit, selv om opptakten med spesialtrening og opptaksprøver for kjernetroppen Halvorsen, BG og Gravdal i Rena leir blir triviell og litt langtrukken. Kompositorisk tar Ørjan Nordhus Karlsson i bruk de velkjente greipene fra thrillersjangeren med handling lagt dels i Norge, dels i Midtøsten, dels i Russland. Og den velkjente vekslingen fra kapittel til kapittel mellom de ulike arenaene der protagonister og antagonister, altså de gode og de onde krefter, kjører sine løp som mot slutten av romanen konfronteres i et dramatisk crescendo. Selv om personskildringen bærer preg av enkel psykologi, på randen av klisjé, er konfliktstoffet og temaet såpass troverdig at "Goliat" kan anbefales som interessant, på høyde med mye av det som importeres i denne sjangeren.
(Arkivartikkel fra 25.09.2008)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en










