Tønsbergs BladBokanmeldelser
Jeg har sagt det før, men jeg gjentar det gjerne: Jeg anser Jørn Lier Horst for å være blant de kvasseste knivene i skuffen når det gjelder å skrive politikrim her til lands.
Med sin nyeste roman om førstebetjent William Wisting i Larvik-politiet, "Nattmannen", bekreftes dette. Så har jo forfatteren fortrinn framfor de aller fleste andre i sjangeren, han er selv en dreven politietterforsker. Slik sitter han inne med solid innsikt i og erfaring fra ekte politiarbeid.
Når William Wisting denne gangen kastes inn i en av de mest grufulle drapssaker han har vært borti i sin årelange karriere i politiet i Larvik, må han hente fram det ypperste i kløktig etterforskningsarbeid.
En tåkegrå høstmorgen oppdager en tilfeldig forbipasserende på Larvik torg et pikehode spiddet på toppen av en stake midt i blomsterrabatten på torget. Hvem hun er, vites ikke, annet enn at hun kan være av asiatisk herkomst. Et knapt døgn senere får en tjuvfisker årets garnfangst i Lågen; et dødt menneske. En voksen mann som er skutt gjennom hodet, også han av asiatisk herkomst.
Dette er bakgrunnen for en lang og skakende etterforskning som Wisting må lede. Parallelt med politietterforskningen følger vi også medienes arbeid med saken, ikke minst Wistings datter, Line, som nå har fått journalistjobb i VG.
Dette gir handlingen et bredere og rikere perspektiv enn i Jørn Lier Horsts tidligere Wisting-romaner.
Handlingsmessig utvikles en troverdig historie med aktuell virkelighetskriminalitet med asylanter, narkokriminalitet og ulovlig innvandring som bakteppe.
Dette får Wisting og fortellerstemmen til å komme med skarpe og vektige synspunkter på samfunnsspørsmål av kriminalpolitisk karakter slik at Jørn Lier Horst utvikler sin serieroman til noe mer enn bare underholdningskrim.
Slik blir romanen sosialrealistisk krim i Sjöwall og Wallhöö-tradisjon. Faren er at den politiske og samfunnskommenterende underteksten kan bli så markant at krimsjangerens grunnprinsipper rokkes. "Nattmannen" balanserer på denne grensen, men Jørn Lier Horst lander på rett side; altså med en høyst leseverdig politikrim.
Publisert onsdag 13. januar 2010 kl. 17:35.
TV Guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Bildegalleri
Bildegalleri fra kulturbegivenheter.
Kulturkalender
Se hva som skjer i Vestfold.
tbtv
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 10 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 11 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 12 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 13 | 29 | 30 | 31 | ||||
| 14 |
| 07.03 - 28.03 | Utstilling på Galleri Fryd, Eidsfoss | |
| 27.02 - 05.04 | Utstilling maleri og fotografi | |
| torsdag | 11.03 | En fotohistorie |
| torsdag | 11.03 | Duane Michals - Dr Duanus |
| torsdag | 11.03 | Fotoutstillingen "Vintergalleri" |
Musikkpolitisk ukorrekt
Zeromancer:
«The Death Of Romance»
Trisol
Anmeldt av:
Hans Christian Moen
Skuffende spenningsløs
Thriller fra USA med Mel Gibson og Bojana Novakovic. Aldersgrense 15 år. 1 t. 57 min. Regi: Martin Campbell («Casino Royale»)
Bohusläns nattsider
Camilla Läckberg: «Fyrvokteren» Gyldendal 2010. 430 sider Anmeldt av: Finn Stenstad
Lyden av Motorpsycho og Supersilent som møtes
Oslo (NTB–Gitte Johannessen): Når rockerne i Motorpsycho legger ut på landeveien sammen med lydkunstnerne i Supersilent, går det ikke stille for seg.
Gullsekken-finalistene er klare
Oslo (NTB): Finalistene til Gullsekken, Den kulturelle skolesekkens pris, er klare.
| 3sat: | 09:05 | Kulturzeit |
|---|---|---|
| DR1: | 09:30 | DR2 Premiere med Nikolaj Coster-Waldau |
| CNN: | 10:30 | The Screening Room Xtra |
| P2: | 10:50 | Mytekalender |
| Radio Norge: | 12:00 | Radio Norge kultur |