Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Klassekrim


Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Jørn Lier Horst: "Nattmannen" Gyldendal 2009, 302 sider Anmeldt av: Finn Stenstad

Jeg har sagt det før, men jeg gjentar det gjerne: Jeg anser Jørn Lier Horst for å være blant de kvasseste knivene i skuffen når det gjelder å skrive politikrim her til lands.

Med sin nyeste roman om førstebetjent William Wisting i Larvik-politiet, "Nattmannen", bekreftes dette. Så har jo forfatteren fortrinn framfor de aller fleste andre i sjangeren, han er selv en dreven politietterforsker. Slik sitter han inne med solid innsikt i og erfaring fra ekte politiarbeid.
Når William Wisting denne gangen kastes inn i en av de mest grufulle drapssaker han har vært borti i sin årelange karriere i politiet i Larvik, må han hente fram det ypperste i kløktig etterforskningsarbeid.

En tåkegrå høstmorgen oppdager en tilfeldig forbipasserende på Larvik torg et pikehode spiddet på toppen av en stake midt i blomsterrabatten på torget. Hvem hun er, vites ikke, annet enn at hun kan være av asiatisk herkomst. Et knapt døgn senere får en tjuvfisker årets garnfangst i Lågen; et dødt menneske. En voksen mann som er skutt gjennom hodet, også han av asiatisk herkomst.
Dette er bakgrunnen for en lang og skakende etterforskning som Wisting må lede. Parallelt med politietterforskningen følger vi også medienes arbeid med saken, ikke minst Wistings datter, Line, som nå har fått journalistjobb i VG.
Dette gir handlingen et bredere og rikere perspektiv enn i Jørn Lier Horsts tidligere Wisting-romaner.
Handlingsmessig utvikles en troverdig historie med aktuell virkelighetskriminalitet med asylanter, narkokriminalitet og ulovlig innvandring som bakteppe.

Dette får Wisting og fortellerstemmen til å komme med skarpe og vektige synspunkter på samfunnsspørsmål av kriminalpolitisk karakter slik at Jørn Lier Horst utvikler sin serieroman til noe mer enn bare underholdningskrim.
Slik blir romanen sosialrealistisk krim i Sjöwall og Wallhöö-tradisjon. Faren er at den politiske og samfunnskommenterende underteksten kan bli så markant at krimsjangerens grunnprinsipper rokkes. "Nattmannen" balanserer på denne grensen, men Jørn Lier Horst lander på rett side; altså med en høyst leseverdig politikrim.


(Arkivartikkel fra 15.09.2009)

Publisert onsdag 13. januar 2010 kl. 17:35.

Annonse

Kommentarer

SKRIV EN KOMMENTAR!

Registrert eller anonymt?
ANONYMT: Du er fortsatt velkommen til å kommentere anonymt ved å skrive inn de fire tegnene i koden under. Da vil kommentaren din bli lest/godkjent av redaksjonen før publisering.
REGISTRERT: Hvis du registrerer deg med mobilnummer og logger inn, slipper du å skrive kode og kommentaren din blir publisert umiddelbart.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Snarveier

TV Guiden snarvei TV Guiden

Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.

Bildeserier Bildegalleri

Bildegalleri fra kulturbegivenheter.

Agneda Kulturkalender

Se hva som skjer i Vestfold.

tbtv snarvei tbtv

Klikk deg inn på vår nett-tv portal.

mars
Uke Ma Ti On To Fr
9 1 2 3 4 5 6 7
10 8 9 10 11 12 13 14
11 15 16 17 18 19 20 21
12 22 23 24 25 26 27 28
13 29 30 31        
14              

Se alle oppføringer

Musikkpolitisk ukorrekt Musikkpolitisk ukorrekt

Zeromancer: «The Death Of Romance» Trisol Anmeldt av: Hans Christian Moen

+ Flere plateanmeldelser

ARG Skuffende spenningsløs

Thriller fra USA med Mel Gibson og Bojana Novakovic. Aldersgrense 15 år. 1 t. 57 min. Regi: Martin Campbell («Casino Royale»)

+ Flere filmanmeldelser

Bohusläns nattsider Bohusläns nattsider

Camilla Läckberg: «Fyrvokteren» Gyldendal 2010. 430 sider Anmeldt av: Finn Stenstad

+ Flere bokanmeldelser

low_sxef88d6.jpg Lyden av Motorpsycho og Supersilent som møtes

Oslo (NTB–Gitte Johannessen): Når rockerne i Motorpsycho legger ut på landeveien sammen med lydkunstnerne i Supersilent, går det ikke stille for seg.

low_sxef865a.jpg Gullsekken-finalistene er klare

Oslo (NTB): Finalistene til Gullsekken, Den kulturelle skolesekkens pris, er klare.

+ Flere kjendissaker

Unikt arkeologisk prosjekt i stua

Se flere videoer

Kultur på tv/radio

3sat: 09:05 Kulturzeit
DR1: 09:30 DR2 Premiere med Nikolaj Coster-Waldau
CNN: 10:30 The Screening Room Xtra
P2: 10:50 Mytekalender
Radio Norge: 12:00 Radio Norge kultur

» Gå til TV Guiden

Annonse