BLÅSER I DET: Timannsbandet Proviant Audio blir å se på Bylarm. Her fra konserten deres under årets Slottsfjellfestival. Foto. Peder Gjersøe

Bylarm-bølge fra Tønsberg

TØNSBERG: De er unge, lovende og ikke minst musikalske. Bylarm-bølgen herjer Tønsberg.

Annonse

REGGAE: Jabaman blir også å oppleve på Bylarm. Foto: Svein André Svendsen

AKUSTISK: Bandet Mhoo skal gjøre sitt for å imponere under Bylarm. Her fra en konsert på Slottsfjellfestivalen i sommer.: Foto: Peder Gjersøe Mhoo

SPRENGSTOFF: Vinter In Hollywood lover pyroshow under Bylarm-opptreden sin. (Foto: Dino Trto)

Annonse

– Dette er en veldig stor sjanse for oss. Det å spille på Bylarm er definitivt viktig for et band som vil opp og fram, sier Bendik Baksaas i tønsbergbandet Proviant Audio.

Tre Tønsbergband og en artist fra Holmestrand er plukket ut blant en mengde band og artister fra hele landet. Nå får de spilletid på den prestisjefylte musikkbransjefestivalen Bylarm. Her får bandene vist seg fram for platebransje og presse.

Tønsberg-bølgen

Innad i Bylarm-organisasjonene har man lagt merke til at Tønsberg og omegn er godt representert til neste års konsertrekke.

– Framgangen i Tønsberg blir lagt merke til. Byen har fått med tre band, i tillegg har nærliggende Holmestrand fått med ett, sier Joakim Haugland i Bylarm til Dagbladet.

Han tror miljøet rundt Slottsfjellfestivalen har medvirket til en aldri så liten Tønsberg-bølge.

– Lokale festivaler skaper vekst og grobunn. Hvis et band vet det er mulig å spille på en festival, går de ofte i øvingslokale og øver, sier han.

Kan få platekontrakt

Det er veldig hard kamp om plassene for band uten platekontrakt på Bylarm. I år hørte juryen gjennom nærmere 1100 demoer. 41 band er nå plukket ut.

Proviant Audio er storfornøyd med at de har fått spilletid.

– Vi skal øve masse framover. Vi har et mannskap på ti og det er mye som må på plass når det gjelder å arrangere låtene skikkelig. Vi er foreløpig uten platekontrakt, men det kan jo hende vi får napp under Bylarm, forteller Bendik Baksaas.

Proviant Audio spilte under årets Slottsfjellfestival. Det samme gjorde bandet Mhoo, som også skal representere Tønsberg. Reggaeartisten Jabaman, også fra Tønsberg, skal også vise hva han er god for. I tillegg til artisten Vinter In Hollywood som er fra Holmestrand.

Pyroshow

Sistnevnte sier han gleder seg sykt til å spille på Bylarm.

– Ja dette blir fett. Jeg skal ha med en pyroteknikker å lage skikkelig show, forteller en ivrig Aleksander Vinter, alias Vinter In Hollywood, til Tønsbergs Blad.

Han har gitt ut plate men regner seg selv som en frilansartist.

– Det å spille på Bylarm kan gi meg en stor sjanse til å komme i kontakt med de rett folkene, sprudler han.

Bylarm arrangeres i Oslo fra 18. til 20. februar 2010.


(Arkivartikkel fra 20.10.2009)

 

Jobb i Vestfold (103)