DRØMMEJOBBEN: Espen Markussen jobber som grafisk designer for det kjentemotehuset Gucci i Firenze i Italia.
Designer for Gucci
NØTTERØY/FIRENZE: Espen Markussen har alle jenters drømmejobb.
"Kan du ringe halv tre? Jeg sitter på et tog fra Milano. Har jobbet med Gucci sin nye kolleksjon". Og slik går no dagan for Espen Markussen. Han er med motefotografer på jobb, for så å bestemme hvordan bildene skal danderes på nettsiden. Han er Gucci sin eneste webdesigner.
– Ikke dumt å ha på CV-en, det, sier Markussen på telefon fra Italia. Jobben fikk han helt tilfeldig. Eller som det viser seg, fra en beskjeden Markussen, fordi han var best.
Masterstudent
– Jeg dro til Firenze i januar for å ta en mastergrad i visuell kommunikasjon. Jobben i Gucci fikk jeg gjennom en lærer som var gift med hun som hadde stillingen før meg. Hun skulle ha barn, og de klarte ikke å finne noen som var gode nok til å fylle hennes sko, sier Markussen. Det var da nordmannen ble kontaktet. Han ble innkalt til intervju, før det ble mye frem og tilbake om nordmannen skulle få jobben eller ikke. Men ikke fordi kunnskapen hans ikke holdt mål.
– Det var et kjempeproblem at jeg ikke kunne italiensk. Men jeg har lært det viktigste nå, og har privatlærer to-tre ganger i uka, sier han.
Gavepakke
Nå er studenttilværelsen lagt på hylla. Om det blir en mastergrad i fremtiden vites ikke, men at Markusson allerede er en kreativ sjel som vet hvordan design kan vekke nysgjerrigheten, er det ingen tvil om. Før jul i fjor skrev Tønsbergs Blad en artikkel om Markusson og hans talenter når det kom til gaveinnpakning. På Cappelen var han aktuell med egen bok om hvordan tapetrester, knapper og tørkede blomster kunne gjøre selve pakken mer spennende enn innholdet. Nå er neste bokprosjekt en produktkatalog for Gucci i tillegg til å oppdatere nettsiden.
– Jeg jobber med katalogen til Guccis "Cruise- Collection" som kommer ut i 2010. Den skal ligge i alle Guccis butikker over hele verden. I tillegg er alt som kommer på web av design og bilder mitt ansvar, sier Markussen.
Med andre ord; det er travle dager for den grafiske designeren fra Tømmerholt på Nøtterøy. Mens han jobber fulltid for Gucci i Firenze, må han også holde koken i sitt eget firma. Det blir sene kvelder.
– Jeg har det veldig bra, og jeg passer på å kose meg også. Men jeg savner Norge, innrømmer han.
(Arkivartikkel fra 30.06.2009)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en












