Fra gata til galleri

LARVIK: Fredag kveld var det utstillingsdebut for to unge graffitikunstnere fra Tønsberg, på Sylvette kunstcafe i Larvik.

Annonse
Annonse

– Vi ser ingen glede i å ødelegge, vi vil kun forskjønne. Skape noe som er en glede for øyet, sier Steinar Caspari Solvang fra Nøtterøy.
I fem år har han og kameraten Jørgen Engebretsen drevet aktivt med graffitikunst. Og i går var åpningen av deres første utstilling.

Stuerent

– Vi vil kjempe for å gjøre graffiti mer stuerent, også blant de cherryslurpende champagne-tøsene, sier Engebretsen sikter til kunsteliten.
– Vi startet jo også på gata, og vil på ingen måte ta disse undergrunnsmiljøene. Graffiti er jo alltid kunst, selv om lerretene som brukes noen ganger er ulovlige, legger Caspari Solvang til.
På denne utstillingen er lerretene lovlige, og lovordene sitter løst blant publikum. Men guttene innrømmer at de også har hatt sine sammenstøt med loven tidligere.

Selger unna

– Det har vel blitt litt løping fra blåkledde uniformer med messingknapper, men nå er vi blitt for late til å løpe. Og det viser seg også at dette er bedre for lommeboka. Halvparten av bildene er allerede solgt, sier Jørgen.
–Jeg tror det vi gjør nå, vil ha en positiv innflytelse på graffitimiljøer. Og vise at de som driver med graffiti ikke er utelukkende fantepakk, mener Caspari Solvang.
Initiativtaker Ulla Lise Johansen på Sylvette kunstcafe er fornøyd med åpningen.
– Vi har drevet med utstillinger her siden april i år, men dette er første gangen vi har graffitikunst på veggene. Jeg synes det er flott at det er så mange unge mennesker her for å se på, og at mange har tatt turen helt fra Tønsberg, smiler hun.
Utstillingen vil være å se på Sylvette kunstcafe ut året.


(Arkivartikkel fra 10.10.2005)
 

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en
respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Falske profiler vil bli utestengt. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Morten Wang, redaktør i Mediehuset Tønsbergs Blad.

Siste nytt