KLÆR PÅ NYTT: Maria Manuela Rodrigues fyller en container med klær i kunstprosjektet Givememore Gratis. Foto: Anne Charlotte Schjøll

Fyller bygatene med kunst

TØNSBERG: Graffiti, høner og brukte klær står sentralt når seks kunstnere viser kunstverkene sine ute i byen.

Annonse

OPPMÅLING: Dorthe Herup og Anita Hofgaard (til venstre) forbereder utrullingen av 800 meter rød løper.Foto: Anne Charlotte Schjøll

Annonse

Fire graffitimalere må til når billedhogget Hans Martin Øien skal dele lokaler med kleskunstner Maria Manuela Rodrigues. En installasjon bestående av brukte klær og store legomenn i treverk flytter inn i en container på Torvet lørdag.

Verket er en del av kunstprosjektet «Kunstanlegg Migrasjon», der seks samtidskunstnere fra Vestfold får utfolde seg i det offentlige rom.

Bruker graffiti

– Som billedhogger synes jeg det er morsomt å samarbeide med graffitikunstnerne. Jeg ble involvert i debatten om graffitikunsten da Drammen innførte nulltoleranse for noen år siden, og ble utrolig provosert over de holdningene politikerne hadde til denne kunstformen, sier Øien.
Han har også tidligere samarbeidet med graffitimalerne Jon Terje Eide fra Tønsberg og Espen Henningsen fra Holmestrand, sist på årets høstutstilling i Oslo.
– Graffitikunsten lever sitt eget liv og er kanskje den mest levende kunstretningene av dem alle. Den utvikler seg globalt med lokale variasjoner, sier Øien.

Lån klær

Inni containeren skal Maria Manuela Rodrigues dele ut brukte klær, med håp om at publikum selv vil redesigne dem.

– Mitt verk heter Givememore. Dette er femte og siste del av et prosjekt og har fått tittelen «Givememore Gratis». Denne uken stiller jeg også ut forrige fase, «Givememore låner deg» på Kunstnersenteret. Der kan folk låne klær jeg har redesignet. Lørdag kan de som ønsker å låne klærne være med i et opptog fra Kunstnersenteret via Torvet til Støperiet, sier Rodrigues.
Klærne kan ikke kjøpes for penger.

– Det blir som et bibliotek. Du kan låne klærne og må dele med andre som også ønsker klærne, sier hun.

Filmatiske høner

Til og fra kunstverkene på Torvet skal Dorthe Herup og Anita Hofgaard rulle ut sin 800 meter lange røde løper. Løperen skal ligge langs opptogets rute og ende opp på Støperiet. Der holder kunstnerne Verena Scholz og Bjørn Melbye Gulliksen til. Også disse holder seg strengt til temaet for kunstprosjektet «Migrasjon».

Scholz bruker høner i sitt prosjekt. Disse tamfuglene er blant få vesener på jorda som ikke bryr seg om de blir flyttet på. Scholz har projisert film på hønene og deretter filmet dette. Filmen skal vises på fasaden på Støperiet.

– Inne i Støperiet har Bjørn Melbye Gulliksen sitt prosjekt om den aller første migrasjonen – da kontinentene drev fra hverandre, forteller Kristin Røed på Vestfold kunstnersenter.


(Arkivartikkel fra 10.10.2008)
 

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en
respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Falske profiler vil bli utestengt. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Morten Wang, redaktør i Mediehuset Tønsbergs Blad.