KLIMA FOR KREATIVITET: Tønsberg er vertskap for åpningsarrangementet 26. til 29. januar når NOPA fyller 75. «Made in Tønsberg» blir en minifestival som rundes av med Jaga Jazzist på Total. Odd Børretzen (fra venstre), Jahn Teigen, Frøy Aagre, Kim Ljung, Mathias Stubø, Gro Dahle og Ravi er noen av de som har bidratt i byens kreative liv. – En anerkjennelse, synes musiker/styremedlem i NOPA, Lars Martin Myhre (lengst til høyre). Fotomontasje: Marie Olaussen
Made in Tønsberg
TØNSBERG: Når norske populærkomponister feirer 75 år, legger de åpningsarrangementet til Tønsberg. – En nasjonal anerkjennelse av byens musikkliv, sier Lars Martin Myhre.
NOPA
■ NOPA: Norsk forening for komponister og tekstforfattere (Norske populærautorer). Organiserer personer som har opphavsrett til musikk eller tekster brukt i tilknytning til musikk.
■ Omfatter hele populærmusikkområdet: jazz, pop, rock, hiphop, viser, køntri, film-, kirke-, underholdnings- og korpsmusikk.
■ En medlemsorganisasjon under TONO, søsterorganisasjon av Norsk Komponistforening.
■ Har nærmere 800 medlemmer.
■ Fyller 75 år i år.
■ Har gitt ut jubileumsboka «Sangen om Norge» om mangfoldet i norsk musikkliv. Lydsporene ligger på Wimp.
■ Jubileumsåret markeres over hele landet. Starter med et stort arrangement i Tønsberg 26.–29. januar, «Made in Tønsberg», en minifestival med bidrag fra en lang rekke Tønsberg-musikere/ forfattere/opphavsmenn.
– Hele pakka heter «Made in Tønsberg». Det blir som en liten festival fra 26. til 29 januar, med store og små konserter hele helgen, forteller Lars Martin Myhre.
Musiker og komponist Myhre er egentlig ganske stolt av hjembyen han forlot i 1991, etter å ha tråkket sine ungdomssko i en by som har fostret flere store musikere.
Han sitter i styret til komponistene og tekstforfatternes organisasjon NOPA, som i år fyller 75 år, og har selv trukket i de musikalske trådene for å få åpningsarrangementet til Tønsberg.
– En haug av konserter
I anledning jubileet er det utgitt en bok, «Sangen om Norge», og det er planlagt en rekke arrangementer i hele landet i 2012. På selve jubileumsdatoen 26. januar spiller P1, P2 og P3 bare norsk musikk hele døgnet, og NRK markerer jubileet på flere måter utover i året.
Myhre synes det er en stor, nasjonal anerkjennelse når 75-årsmarkeringen starter i hjembyen.
– Personlig synes jeg det er ekstra hyggelig, jeg som har føtter i begge leirer – både i NOPA der jeg har jobbet aktivt i flere perioder, og som deltaker i Tønsbergs kreative musikkliv, sier Myhre.
– Og så blir det en haug av fantastiske konserter i Tønsberg, til glede for publikum. Det er en grunn for Tønsberg-folk å være litt stolte av dette, sier musikeren.
Irriterende småtasser
– Hva er det med Tønsberg som gjør at så mange kreative sjeler kommer herfra?
– For noen år siden sto det i Dagsavisen: Hvorfor er det sånn at alle som er verdt å høre på kommer fra Tønsberg? Da var frøet sådd. Det er uforholdsmessig mange opphavsmenn, eller «opphavere» som vi har begynt å kalle det, fra byen, sier Myhre.
– Men hvorfor?
– På det spørsmålet er det mange svar. Det er jo ikke akkurat sånn at man har kastet penger etter kulturen her i byen. Men det har vært mange ildsjeler i flere perioder som har inspirert.
Fra slutten av 50-tallet, med Dietlef Eckhoff og gutta i Tønsberg jazzsociety til vi starta Urijazz. Fra rockemiljøet med Oddvar Engelsen til Slottsfjellfestivalen, Seigmen og så videre.
Haugarock-miljøet har hatt mye å si, Thesbiteateret med mange involverte, så kom Sjøbodteateret. I Slagen Storband lagde vi våre egne låter, og folk var vant til å improvisere. Det var et klima for kreativitet. Og så var det viktig at en fra «oppi gata» hadde lyktes; Jahn Teigen.
Irriterende småtasser
– Da vi hadde prøver i Sjøbodteltet i sin tid fløy det noen irriterende småtasser rundt, og tok over trommestikkene så snart vi hadde pause,- Horntveth-brødrene. Men sånn var det; det var vanlig å henge rundt noen som var eldre, og det var normalt å lage egne låter, mimrer Lars Martin Myhre.
Torsdag 26. blir det jubileumsforspiel Gabriel Fliflet/Ole Hamre, fredag 27. stor jubileumskonsert med et kremlag av Tønsberg-musikere i Oseberg kulturhus (programmet er ikke helt klart), og nachspiel med Mathias Stubø på Total på kvelden. Lørdag 28. er det barnekonsert med blant andre Jon Rosslund, Terje Johannesen og Knerten på Cafe M, og jazzkveld med bandet The Livingroom. Seminar for unge musikere/komponister runder av helgen.
For ikke å glemme avslutningskonsert med Jaga Jazzist på Total søndag kveld.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en












