Tønsbergs BladKultur
FOR HELE FAMILIEN: Elisabeth Brynildsen (fremst til venstre), Ida Serine, Mia, Hege Garder, Arnt Martin Bynildsen og Aasmund hadde med egen festivalpiknik. Foto: Kirvil Håberg Allum
Kjøp bilde
FESTIVAL OG PLATE: Odd Børretzen og Lars Martin Myhre (stående) spiller inn plate på Veierland. Foto: Kirvil Håberg Allum
Kjøp bilde
VIL TILBAKE: Sanger og låtskriver Unni Wilhelmsen og gitarist Fredrik Møller Ellingsen kommer gjerne tilbake til Veierland. Lørdag spilte de under 5-årsjubileet til øyas egen festival.
Foto: Kirvil Håberg Allum
Kjøp bilde
Det er rekordstor deltakelse i år med litt over fem hundre mennesker på festivalen, forteller en storfornøyd Atle Torbjørnsen, som er en av arrangørene. Vi har mange fine artister på scenen, og kan også by på et flott grillvær.
For fem år siden satt han sammen med resten av vennegjengen og moret seg med tanken om et arrangement som kunne samle veierlendinger og andre til øya utenfor Nøtterøy. Med flere musikere i flokken, ble festival en naturlig idé. Som tenkt, så gjort.
På 5-årsjubileet lørdag sto artister som Unni Wilhelmsen og radarparet Odd Børretzen og Lars Martin Myhre på scenen. Publikum fikk også høre partybandet Norske Byggeklosser fra Sandefjord, 70-talls rock'n roll med Philips Pirater, en frisk gjenganger på festivalen, og den allsidige musikeren og veierlendingen Arnt Martin Brynildsen, som i hovedsak fokuserer på jazz.
Tidlig på kvelden står Unni Wilhelmsen avslappet bak inngjerdingen til artistinngangen og lytter til Børretzen og Myhre. Snart er det hennes tur sammen med gitarist Fredrik Møller Ellingsen. Han synes Unni Wilhelmsen passer perfekt inn i rammen til «sommerens koseligste festival», som mange betegner Veierlandfestivalen.
Vi skulle gjerne spilt her hver dag, det er helt sikkert, sier Ellingsen.
Vi er kjempefornøyde med festivalfolka. Store, sterke karer hjalp til å bære utstyret opp fra båten til festivalområdet, og vi passerte Dagros hvor vi satt oss ned for en pause, forteller en begeistret Unni Wilhelmsen.
Hun skuer ut over området og prøver å gjette hvor mange som har tatt turen til øya og festivalen.
Jeg tipper 338, pluss staben, sier hun.
Jeg tror det er 350 folk her, sier Ellingsen.
Eller kanskje nærmere 400, ombestemmer Wilhelmsen seg.
Hun hadde aldri vært på Veierland før lørdag, og la sin elsk på den bilfrie øya straks hun trådte i land. På dagen hadde artisten, som også er habil tennisspiller, unnagjort en kamp for Fagerheimen Tennisklubb i Oslo, en kamp hun for øvrig vant, før hun satte nesa mot Veierland og festivalen. På scenen ga hun alt av sin amerikanskvisepregede popmusikk.
Veldig bra festival. Det er den alltid, oppsummerer deltaker Elisabeth Brynildsen, som hadde tatt turen fra Sarpsborg med barna og et vennepar for å more seg på festival, og høre på ektemannen Arnt Martin.
Publisert torsdag 14. januar 2010 kl. 20:50.
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 36 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 37 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 38 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 39 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
| 40 |
| 28.08 - 26.12 | Kings & Queens på Baku | |
| Thursday | 02.09 | Glasshytta i Vivestad |
| Thursday | 02.09 | Fotoutstilling |
| Thursday | 02.09 | Kunstmarked - over 45 etablerte kunstnere! |
| 02.09 - 02.09 | Quiz på James Clark | |
Dra te’ sjøs, for en camp!
ØSTRE BOLÆRNE: «Grymt», «nydelig», «excellent».
Døden i Stavern
Jørn Lier Horst: «Bunnfall». Gyldendal 2010, 298 sider