«Vi bor i verdens rikeste land, men det er folk her som ikke vil spise»
TØNSBERG: Slik begynner Emilie Becks dokumentarfilm.
PRESS: Emilie Beck fra Nøtterøy har laget dokumentarfilm om spiseforstyrrelser. En sykdom hun mener mange ikke forstår. – Prosjektet hjalp meg å komme ut av tankene om vekt og utseende, sier hun og håper at filmen blir spredd til skoler og helsefolk.
– Jeg visste så lite om det, men merket hvor mye vennene mine er sykelig opptatt av vekt og utseende, sier Emilie Beck (20) fra Nøtterøy. Hun har brukt sommeren og høsten på en dokumentarfilm om spiseforstyrrelser.
27. mars holdes Amandusfestivalen på Lillehammer. Beck håper at filmen blir tatt med.
– Jeg trodde jeg var sterk selv, men merker påvirkningen fra folk rundt meg. Derfor ville jeg vite mer om spiseforstyrrelser.
Grepet av bloggen
Beck kom over bloggen til Madelen, jenta Tønsbergs Blad har skrevet om tidligere.
LES OGSÅ: For Madelén (19) er julen en kamp
– Jeg ble grepet, sier Beck.
Madelen og en rekke andre er intervjuet i filmen.
– Jeg har forsøkt å vise alle aspektene ved sykdommen i filmen. Foreldre, psykologer, jenter som er syke og jenter som er ute av det, sier hun.
Beck har vært skuespiller i blant annet filmene «Appelsinpikene» og «Den siste revejakta». Men da hun var med på en konkurranse i Hollywood i sommer, merket hun presset ekstra mye.
Opptatt av fasaden
– I Hollywood skal man helst ha et visst utseende, sier hun.
– Det blir så veldig mye fasade. Jeg tror at alle som vil oppnå noe er veldig opptatt av utseendet.
– Filmprosjektet har hjulpet meg vekk fra en farlig vei, sier hun.
LES OGSÅ: Emilie (20) setter Hollywood på vent
Beck leste mye fagstoff om sykdommen og fikk hjelp av folk fra skolen og bekjente, men har filmet, klippet og gjort det meste selv.
– Det har blitt mange timer med redigering, ja, sier hun.
Nå håper hun at skoler og helsefolk vil bruke filmen.
Fått opp øynene
– Jeg har allerede fått mye bra tilbakemelding. Noen jenter som har sett den har fått et nytt syn på saken. Og jeg vil skremme litt. Det er en veldig alvorlig sykdom. Den tar så mye plass i hodet. Psykologen i filmen sier at det tar syv år å komme seg over sykdommen, forteller Beck som har tatt regissørdrømmen i egne hender.
Lørdag skal Brygga kino vise «Ikke spis».
– De synes det var et interessant prosjekt, sier Beck.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en












