$CUT_ON$«Det skal bli spennende å følge dette prosjektet fremover»$CUT_OFF$
SiV holder seg på matta
Ny teknologi kan redde gamle mennesker fra alvorlige skader. Det er flott å se hvordan Sykehuset i Vestfold (SiV) jobber kontinuerlig i sitt forebyggende arbeid.
I årevis har SiV slitt med pasienter som faller ut av sengen og skader seg, kunne Tønsbergs Blad fortelle i går. Bare i 2011 ble det registrert 227 fallulykker. I 13 av fallene ble pasienten betydelig skadet – blant annet brakk en person lårhalsen. Hele 91 pasienter fikk lettere skader.
På et sykehus med flere tusen innleggelser i året er dette neppe oppsiktsvekkende mange uhell, men bak hver skade ligger det personlig lidelse. Det er derfor betryggende at sykehuset tar problemet på alvor, og har valgt å investere i ny teknologi for å hindre pasienter fra å falle ut av sine senger.
De 16 spesialmattene som nå tas i bruk fungerer slik at dersom pasienter forsøker å stå opp, eller beveger seg mye, så vil alarmen gå på vaktrommet. Dermed kan personalet få tid til å hindre et mulig fall.
Vi har full forståelse for at travle sykepleiere ikke har tid til å passe på hver enkelt pasient hver time hele døgnet, og nettopp derfor håper vi inderlig at nye alarm-mattene fungerer etter intensjonen. Samtidig er det godt å høre at mattene kun skal benyttes etter kartlegging av pasienten. Sykehuset må, slik vi forstår det, også lage en avtale med pasienten om en slik bruk. All den tid overvåking av et menneskes bevegelser vanligvis er noe vi misliker, er det bra at sykehuset også tar med denne dimensjonen i sitt arbeid. Her er det viktig å holde seg på matta – bokstavelig talt.
I gårsdagens avisartikkel forsikret også sykehusansatte at mattene ikke er en erstatning for personlig omsorg. Det håper vi da virkelig ikke. Teknologi kan aldri erstatte kontakt mellom mennesker, og alarm-mattene må aldri bli en sovepute i så måte. Det skal bli spennende å følge dette prosjektet. Håpet må være at sykehuset i begynnelsen av 2012 kan rapportere om kraftig nedgang i fallulykker.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en












