$CUT_ON$«Det er klokt å legge postindustrielle planer»$CUT_OFF$
Viktig med visjoner
AC Nor-eier Asbjørn Abrahamsens planer for utbygging på Kaldnes vest kan virke vel fantasifulle. Og mange vil nok riste på hodet og mene at det handler om ren gigantomani. Vi er ikke så sikre på det. Alt tyder på at befolkningen kommer til å øke i Tønsberg-området i årene framover, og da blir det unektelig behov for flere boliger.
Abrahamsen er fullt klar over at det han lanserer – eller noe som kommer til å ligne på det – ikke kan stå ferdig før om 15 til 20 år. I løpet av den tiden er det realistisk å regne med at reisetiden mellom Tønsberg og Oslo vil være under en time – med tog. Det kan få mye å si for videre utbygging i og rundt Tønsberg.
Skal den bli vellykket, må et nytt veisystem på plass. Storstilt utbygging på Nøtterøy-siden av kanalen uten ny vei, blir et umulig prosjekt. Dessverre er det svært langt fram til en ny vei, ja selv til planer for en ny vei, ligger klare.
Foreløpig er Abrahamsens planer grove skisser. Det er snakk om en blanding av boliger, næringsvirksomhet og båthavn. Siden vi første gang hørte om planene sommeren 2010, er antall boliger doblet fra 300 til 600.
I planene er det også tegnet inn et høyhus på 120 meter, en gigantisk båthavn, hotell og kulturhus med mer. Hvor realistisk planene er, og om vi har bruk for alt som her lanseres, skal vi være forsiktige med å ha noen mening om. At det blir Asbjørn Abrahamsen som til slutt kommer til å stå for utbyggingen, er også langt fra sikkert. Det har mindre betydning. Viktigst av alt, er nemlig at noen har dristige tanker om utvikling av området.
Mange steder ser vi at industrivirksomheten som tradisjonelt har ligget nær vannkanten, flytter vekk. Hvor lenge Grenland Group kommer til å holde til på Kaldnes er uvisst, men vi tror det er klokt å legge postindustrielle planer. Det er også en viktig politisk oppgave.
Visjoner er viktige for å få til en god byutvikling. Det betyr imidlertid ikke at alle visjoner bør gjennomføres.
Slik blir det ikke
Etter at Frikirken trakk seg fra det planlagte byggeprosjektet i Anders Madsens gate, er hele prosessen forsinket. Ordfører Petter Berg mener det er uheldig. Vi tillater oss å være uenig. Nå skal bygget nemlig tegnes om, og Berg sier han vil imøtekomme motstandere av prosjektet. Det er heldig.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en












