Tønsbergs BladLeder
$CUT_ON$«Dette bringer Norge på verdenstoppen i uføretrygd, viser en ny undersøkelse.»$CUT_OFF$
Kjøp bilde
Annenhver nordmann vil forsvinne ut av arbeidslivet med uføretrygd, hvis utviklingen de senere årene videreføres. Uføretrygd fremstår nå som den vanligste pensjoneringsformen for dem som går av før 67-årsgrensen. Tilveksten var på mer enn 32.000 personer i 2007, det siste året det foreligger statistikk for. Dette bringer Norge på verdenstoppen i uføretrygd, viser en ny undersøkelse. Rekorden inngår i et bilde hvor 700.000 personer i normalt arbeidsfør alder til enhver tid befinner seg utenfor arbeidslivet, og hvor langtidssykemelding utgjør en annen tung faktor. Utviklingen går i feil retning, tross alle analyser og handlingsplaner.
Uføretrygd er et følsomt tema. Går vi ned på individnivå blir det selvsagt ikke vanskelig å finne tilfeller hvor trygd er den eneste riktige, enn si mulige, løsningen. Og ordninger som fungerer som et økonomisk sikkerhetsnett i slike tilfeller, kan vi gjerne rose oss av på velferdsstatens vegne. Men går vi fra individ til statistikk, vil gode ordninger også utgjøre en permanent fare for belastningsskader. En nærliggende forklaring på den sterk veksten, går på skjerpede krav til tempo og effektivitet i store deler av arbeidslivet. De som ikke greier å henge med, skvises ut.
Her er det forhold, og utviklingstrekk, som må tas alvorlig og et saksområde som uansett gjør krav på løpende studier og overvåking. Men resonnementet forutsetter at Norge ligger i verdenstoppen også med brutalisering av arbeidslivet. Og det virker vel, nøkternt bedømt, lite sannsynlig. Overgangen til trygd har økt under den vedvarende høykonjunkturen. Men like gjerne kan det tenkes at økningen vil fortsette i tider med bratt økning i permitteringer og oppsigelser og synkende muligheter til å skaffe seg ny jobb.
Å holde flere i jobb lengre opp i årsklassene, og å legge til rette for overgang fra trygd til arbeid, er sentrale, tverrpolitiske politiske målsetninger. Alternativet er et arbeidsliv som blir stadig mer avhengig av arbeidsinnvandring og et pensjonssystem som knekker under sin egen tyngde. En mer systematisk jakt på årsakene til uføreveksten og på nye strategier for å snu utviklingen må være en høyt prioritert oppgave, uavhengig av konjunktursvingninger.
Akershus universitetssykehus er først i landet med både et vigslet kirkerom og eget livssynsrom, melder NTB. Og Siv Jensen vurderer vel nå om hun skal være dypt sjokkert og veldig, veldig skuffet over denne sniklivssynifiseringen?
Publisert onsdag 13. januar 2010 kl. 17:11.
Tipp tabellen i eliteserien
Bli med og tipp utfallet av eliteserien. Vi belønner de tre beste med kjøpesenter-gavekort på kr. 500. Frist for å delta, 1. april.
Klinte til på byen
Ny helg, nye bilder. Ser du noen du kjenner?
La din mening bli hørt
DETTE ER TB-TINGET: En base av lesere som har sagt ja til å delta i spørreundersøkelser om aktuelle saker. BLI MED!
| Uke | Ma | Ti | On | To | Fr | Lø | Sø |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 10 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 11 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 12 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 13 | 29 | 30 | 31 | ||||
| 14 |
| 07.03 - 28.03 | Utstilling på Galleri Fryd, Eidsfoss | |
| 10.03 - 14.03 | Kunstmarked har åpent galleri i helgen! | |
| 27.02 - 05.04 | Utstilling maleri og fotografi | |
| fredag | 12.03 | En fotohistorie |
| fredag | 12.03 | Duane Michals - Dr Duanus |
(25 bilder)
(21 bilder)
(19 bilder)
(20 bilder)
(22 bilder)
(15 bilder)
Med fagre løfter om subsidierte leiligheter til ungdom, søkte BBL?om et billig millionlån fra Husban ...
? Hva er det med disse stavene ?a, mamma? Det var skidag på skolen. Inntil gymsalveggen sto ski og s ...
«Snøen er nesten borte, solsikken er ute, det renner av istapper fra hodet mitt, neglene e...»
«Glimrende! Jeg er så enig og fatter ikke at det fortsatt finnes krefter i idrettsmiljøen...»
«Det er så sant. OL og generelt sport er en felles interesse som de fleste kollegaene på ...»
Se alle bildene fra NM
Har du vært på NM, eller kjenner du noen andre som har vært der? Her finner du nye bilderserier hver dag.
Nyhetsquiz uke 10
Fulgte du med i nyhetsbildet denne uka? Ta ukas nyhetsquiz!
Sportsquiz uke 10
Fikk du nok av sport etter OL i Vancouver, eller fulgte du med denne uka også?
St.Patrick's Day Party
St.Patrick's Day Party på Bar Andre i Horten Gratis konsert med Master Piece Of Cake
Bare Egil Band på Scene37, 9. april
Suppoert er Kidneygarden
1
Prisguide
Sjekk hvor varer er billigst.
tbtv
Klikk deg inn på vår nett-tv portal.
Ukens annonser
Her finner du siste ukes avisannonser.
Skattelistene
Sjekk skattelistene 2008 her
TV Guiden
Sjekk hva som går på TV i kveld og fremover.
Boliger til salgs
Vi gir deg oversikten
Sølvbryllup
Marit og Kjell-Otto Hermansen har sølvbryllupsdag 23. mars 2010. Håper dere koser dere på seilkurs i Karibien.
Caroline 14 år
Dagen gjemmer kaker, lys, pakker og mange bursdagsklemmer, og en kjempe gratulasjon til deg solstrålen vår. Tenk 14 år, som tia går. Hipp hipp hurra for deg i dag. Dagen er din!