Nettgjest:
Nettmøte med Petter Berg (H) og Per Martin Aamodt (Ap)
Siste svar
Svar:
Martin Aamodt: Dette er en sak som bør være regulert gjennom konsesjonen for bruke av flyplassen. Hvis du mener at de ikke driver i forhold til denne må vi ta dette opp med driver.
Petter Berg: Det er klart at det alltid vil være noe støy fra en flyplass, men vi må sikre at den virksomheten som drives der følger lover og regler i f.t. støy. Jeg forutsetter at de som driver der oppe følger disse.
Oseberg kulturhus er en politisk fadese i Tønsberg. Vil Ditt parti gå inn for å si opp den uheldige, 25-årige(!) avtalen med Buchardt, slik at byens eget kultutliv kan bruke det s.k. kulturhuset slik man ble forepeilet en gang?
Svar:
Martin: Hei Jan Vi har programfestet at vi vil jobbe for å si opp eller reforhandle avtalen. Dette er noe vi vil følge opp. En annen tanke kunne være å la Buichard løse ut festeavtalen og pløye noe av dette tilbake til kulturlivet.
Petter: Hei Jan. Dette er en avtale med varighet på 25 år som er inngått mellom kommunen og Lindalplan Invest A/S. Skal avtalen sies opp før utløpet av de 25 år avhenger det av begge parter. Derfor må vi veie kostnaden ved å gå ut opp mot å fortsette og ta i bruk de mulighetene som avtalen gir oss. Som kjent er kommunen tilgodesett med 1/3 av brukstiden og det er opp til oss å benytte oss av det. Jeg ser fram til at en samordning av kulturadministrasjonene i Nøtterøy og Tønsberg og realiseringen av konseptet Kulturhus Tønsberg vil ta i bruk de mulighetene som avtalen gir oss. Når det gjelder den kommersielle bruken har byggingen av hotellet og kulturhuset plassert Tønsberg som en konferanseby og skapt mange arbeidsplasser.
Hei. Jeg lurer på om dere støtter fult ut å bygge nye Færder VGS og se i bort fra de andre løsningene som blir utrolig dyre i forhold. Tenker på de pengene som er allerede brukt og penger man får igjen etter ferdigstillese av bygget. Da er ikke prisen over 600mill inkludert kropps øvings-hall, men under 400mill. Og da billigere enn de andre løsningen som lagt frem. Byggteknisk ved Færder nå er uforsvarlig å være i. Jeg anbefaler dere å besøke skolen slik at dere skjønner mitt poeng.
Svar:
Martin: Det å bygge nye Færder VGS er svært viktig for TAP. Dette gjelder for å få til en samlokalisering samt styrke skolens posisjon i forhold til de andre VGS. Yrkesfagelig utdanning er viktig for Tønsberg ikke minst i forhold til næringslivet i kommunen. TAP jobber for å få til gode lærlingsordninger og en moderne skole vil være med på å forsterke dette.
Petter: Hei, jeg er helt enig med deg i at bygging av en ny Færder vgs er veldig viktig både for elevene og ikke minst for næringslivet som har behov for fagutdannet ungdom. Færder har lenge slitt med dårlige lokaler og både elever og lærere fortjener nå å få en ny skole. Høyre i Tønsberg presser hardt på fylkespolitikerne for å komme i gang med dette prosjektet, og vi mener at nybygg er den beste løsningen. Vi er veldig skeptisk til å splitte opp skolen og er tvilende til at dette blir en billigere løsning.
Til begge representanter; Kjelle ungdomsskole ble lagt ned i 2006 og står i dag som et spøkelsesbygg sterkt preget av forfall - midt i et lite boligområde. Tønsberg kommune har flere ganger hevdet at en omregulering er på trappene og at det snart vil skje en utvikling av området. Vi som naboer ønsker virkelig at det nå kommer klare løfter i forhold til fremdrift her. Hva kan vi forvente oss at skjer - og når? KrF plukket opp temaet i en artikkel i Tbg Blad forleden, men ingen andre politikere har kommentert saken. Administrasjonen vil heller ikke kommentere detet klart.
Svar:
Martin: Hei Pål i siste møte i FPN ble vi orientert om en mulig utvikling, noe som så veldig spennende ut. Området ligger utrolig fint til og vil ligge som en reserve i forhold til utbygging i neste periode. Området er sentrumsnært samtidig har det gode kvaliteter fro barnefamilier.
Petter: Hei Pål. Kommunens plan for Kjelle Ungdomsskole er at hele området omreguleres til boligområde. Dette vil bli tatt opp i den kommende rulleringen av arealplanen og administrasjonen er allerede i gang for å se på hvilke muligheter som tomten gir. De skissene jeg har sett tror jeg du vil bli fornøyd med og vil helt klart heve kvaliteten i hele nabolaget. Beliggenheten er jo helt topp med friområdet som nabo og med gangavstand til sentrum.
Hvorfor vil/vil ikke dere legge ned Hogsnes skole,som også betyr en oppløsning av Hogsnes oppvekstsenter? Hvor mye vil dere event.spare på denne nedleggelsen? Hvilke konsekvenser vil en event. nedleggelse få for barnehagen; for barna, de foresatte og ansatte? og for bomiljøet? Vil dere foreslå utbygging i Firingen, event. når?
Svar:
Martin: Hei Grete Vi i TAP vil kjempe for å beholde Hogsnes skole. Vi har programfestet vern om lokalskolene, og er bevist betydningen dette har for nærmiljøet. Vi ønsker også å se videre drift av skolen i forhold til en mulig videre utbygging mot Stokke det som heter Firingen. Dette er et område som etter min mening ligger klar for utvikling, og dette bør være en parameter som bør telle med.
Petter: Alle partier med unntak av SV har lagt inn en besparelse i budsjettet som resultat av skolestrukturendringer. Faktum er at Hogsnes skole har fallende elevtall og Høyres primære mål er derfor at vi samordner oss med Stokke Kommune for å få en felles skoledrift i Vear-Hogsnesområdet. Dette området opplever kommunegrensen som veldig kunstig og derfor er vi opptatt av å samarbeide med nabokommunen for å få til felles løsninger. Dette er en løsning som faller i god jord hos foreldre og elever på Hogsnes. Vi har programfestet ytterligere boligbygging i Hogsnes/Bjellandområdet som på sikt vil sikre elevtilgangen.
Svømmeopplæringen for småskolen i Tønsberg er kuttet ned under H/ FrPs styre. Slik det ser ut nå, vil det være småskolebarn som avslutter svømmeopplæringen uten å ha lært å svømme. Det synes jeg er en skam i en kystkommune. Hva er din kommentar til de nne saken?
Svar:
Martin: Hei, HJ. Vi har programfestet følgende: Alle skal få tilbud om minst 30 timer svømmeopplæring i 1 - 4. klasse, og individuell oppfølging av de som trenger det.
Petter: Hei, vi vil prioritere en god svømmeopplæring i barneskolen. Derfor har vi også investert mange millioner i Tønsberg Svømmehall slik at mulighetene for å trene opp svømmeferdighetene også på fritiden vil være veldig gode i Tønsberg.
Heisan! Er veldig interresert i fotball og følger alle FKT sine hjemmekamper. Derfor er mine spørsmål relatert rundt de. 1 Hvorfor bytter dere ikke ut kunstgresset der oppe ? Det er liggi der i 10 år og er MEGET slitt. 2. Selv om Tønsberg by er Vestfolds hovedstad har selv Sandefjord tribuner på 2 sider. Hva med å bygge ut stadion ?
mvh
Jan Magne
Svar:
Martin: Hei Jan Magne. Her snakker vi om prioriteringer og det er flere lag som gjør det bra om dagene. Flint har et damelag i toppdivisjon og Vikings kjemper om opprykk. Jeg kan ikke love noe, men FKT i en høyere divisjon hadde vært fint.
Petter: Hei Jan Magne - det blir spennende å følge FKT utover høsten og se om de klarer opprykk i år. Du har helt rett i at kunstgresset på Gressbanen begynner å bli veldig slitt, det sier også kommunens fagfolk. Vi har satt av 3 millioner kr. i året til investeringer og vedlikehold i idrettsanlegg, prioriteringene her vil vi gjøre i samarbeid med Idrettsrådet. Derfor vil høre på hva Idretten selv mener er de viktigste formålene å bruke de disponible pengene på.
Er klar over at krysset ved Dags Marked / Esso er fylkesvei og ikke er kommunalt ansvar. Men innsnevringene fra Ørsnes og Kaldnes sidene har ført til store trafikkproblemer. Vi vet alle at utbyggingen på Kaldnes og Ørsnes fortsetter og jeg mener det var feil å nedsette kapasiteten i dette krysset. I Larvik går de motsatt vei og utvider filene inn i rundkjøringen på Øya sobygge nye Færder m var en flaskehals i den byen. Vil noen i det politiske miljø i Tønsberg gå inn for at det igjen skal bli to filer inn i dette krysset?
Svar:
Martin: Hei Sven-Erik Jeg kan ikke love deg noe, men det er klart at en videre utbygging på Ørsnes og Kaldnes kan føre til at vi må gå i dialog med fylke om fornuftig trafikkavikling ved Kanalbruen. Jeg ønsker også å bygge nye Færder VGS som igjen muligen vil kreve nye tanker i og rundet dette krysset.
Petter: Hei Sven-Erik - du har rett i at vi har kapasitetsproblemer i trafikken i Tønsberg. Derfor har vi nå kommet igang med planprosess for en helhetlig trafikkløsning i Tønsberg distriktet. Inntil den er på plass må vi tilpasse oss så godt som mulig og finne midlertidige tiltak. Kommunen er stadig i dialog med både Vegvesenet og Fylkeskommunen om både dette krysset og andre flaskehalser i byen. Jeg tar med meg dine forslag slik at de som bestemmer dette kan vurdere det.
Vil dere legge til rette for at alle barn i Tønsberg skal få et barnehagetilbud, også de som er innflyttere til Tønsberg Kommune?
Svar:
Martin: Hei Inger Lise jeg er medlem i et parti som ikke skiller på om du er boende eller innflytter så svaret er JA
Petter: Hei Inger-Lise, ja vi vil legge til rette for at alle som søker barnehageplass skal få det. Med den sterke befolkningsveksten vi har i Tønsberg betyr det at vi må fortsette å bygge ut barnehagekapasiteten.
Hei ordfører!
Forslaget om en times gratis parkering kom fra lederen av Tønsberg Handelsstands Forening i sin tid, og da syns du det var en god ide som man måtte vurdere. Når Aamodt tar det opp, får pipen en annen lyd. Skifter du mening avhengig av hvem som snakker? Noen H-folk sier det blir færre p-muligheter, hvordan kan det det når det er lov å stå på plassene hele dagen nå, det blir jo mer sirkulasjon hvis hver som parkerer i sentrum kun kan stå 1 time. Nå er vel ikke parkering noen kjempeviktig sak for Ap uansett, det er jo H/FrP som har det. Så reaksjonen til H/FrP kjenner jeg ikke igjen fra tidligere.
Svar:
Martin: Hei ØA. Forslaget fra AP var ment som et positivt forslag, og jeg er enig med deg ØA. Noe som undrer meg litt er at ikke Handelsstands Forening fulgte dette opp selv om det kom fra AP. Kostnaden er ikke nærheten av det som Tønsberg Parkering har regnet ut da jeg vil prioritere gateparkering IKKE de store parkeringsanleggene.
Petter: Hei, den gang jeg uttalte meg positivt om dette var Tønsbergs økonomi betydelig bedre enn den er idag. Forslaget om en times gratis parkering i sentrum vil føre til et inntektstap for kommunen på flere millioner. Så lenge ikke Aamodt eller Arbeiderpartiet kan peke på hvor de vil kutte i kommunens tjenestetilbud kan ikke dette utspillet karakteriseres som noe annet enn valgflesk.
Tønsberg sentrums fremste problem er ikke parkeringsavgiftene men mangelen på parkeringsplasser. Plassene er stort sett fullt belagt. I den nye sentrumsplanen vil vi derfor legge en parkeringsstrategi for å øke parkeringskapasiteten.
Hvordan vurderer dere muligheten for et forpliktende samarbeid mellom H og Ap etter valget ?
Svar:
Martin: Hei Ragnhild. Jeg tror jeg vil si det slik at vi kan samarbeide med alle, med unntak av FRP, her får vi holde oss til enkeltsaker.
Petter: Hei Ragnhild, i Tønsberg har vi et godt politisk klima og jeg opplever at de forskjellige politiske partiene er opptatt av å finne praktiske løsninger. Ap og Høyre finner derfor ofte sammen om enkeltsaker og store byutviklingssaker og det er bra for kommunen. Allikevel kommer vi ikke bort fra den ideologiske forskjellen mellom de to partiene, særlig i forhold til privat sektor hvor vi i Høyre opplever at Ap i Tønsberg har tatt et stort skritt til venstre når de har programfestet at de vil ut av avtalene om kjøp sykehjemsplasser på Maribu og Marie Treschows Minde. Derfor tror jeg det er vanskelig å formalisere et forpliktende samarbeid, særlig når det eksisterende sentrum-høyre samarbeidet har gitt så gode resultater.
Hvordan stiller Høyre og Ap seg i forhold til utbygginger på Rådhustomta og i Anders Madsens gate, og mener dere bygget som er foreslått i AM.gate passer inn blant nåværende bygningsmasse?
Svar:
Martin: Hei Siri Nå er rådhuset satt på vent, men når det gjelder Anders Madsens gate er jeg sterkt mot, og vil gå så langt å si at hele tiltaket er historieløst. Posisjonen H, FRP og KRF sender ut et veldig dårlig signal, som kan oppfattes slik at dette tiltaket med sin form, volum og høyder viser vei om hvordan disse partiene ønsker byen utviklet. Jeg mener at her må vi bygge et bygg som harmonerer med trehusbeyggelsen i Fjerdingen (Kockegården) og ikke glemme at dette området er en portal mot Slottsfjellsområdet.
Petter: Hei Siri, det planlagte rådhuset er justert ned i høyden, men vil allikevel være et tydelig signalbygg. Foreløpig er det satt på vent p.g.a. kommunens økonomi. Når det gjelder utbygging av sentrale tomter er alle partier enige om at bebyggelsen i byen må bli mer intensiv for å spare landbruks- og friområder. Prosjektet i Anders Madsensgate ligger innenfor kommuneplanens bestemmelser og vil gi oss over 150 nye P-plasser, 30 nye leiligheter og nye lokaler for Frikirken. Vi mener at den arkitektoniske utformingen binder sammen de forskjellige byggestilene i denne gaten som spenner fra Trygdegården, Leilighetsbyggene i Nedre Slottsgate, Slottsfjellsterrassen til Allmueskolen og Kockegården. Det vil alltid være diskusjon om arkitektur i Tønsberg men flertallet i Bystyret mener altså at den løsningen som et anerkjent arkitektfirma er kommet fram til er bra.
I programmet til Høyre står det at Høyre skal jobbe for mer ro i klasserommet. Har dere noen tanker om hvordan dette skal løses? Færre elever i hver klasse? Annet?
Hva mener Høyre om å bygge forbrenningsanlegg på Slagentangen/Essoskogen?
Svar:
Petter: Hei Heidi, fint at du har lest programmet vårt. Vi er opptatt av et godt læringsutbytte i skolen og ro i klasserommet er viktig for å oppnå det. Vi tenker at det må settes i gang gode læringsprosesser sammen med elever og lærere. Det er viktig at lærerne er tydelige og bevisste på sin rolle og setter rammer for hvordan læringen skal foregå. Det er store forskjeller mellom klassemiljøer når det gjelder ro og læring, derfor er det viktig å overføre og lære av de gode eksemplene.
Høyre har programfestet å si nei til forbrenningsanlegg i Essoskogen.
Hei Aamodt!
Ap er kritisk private skoler, og AUF vil legge ned alle religiøse friskoler. Hvilke konsekvenser vil en slik politikk få for friskolene i Tønsberg? At Granly og Elihu skoler legges ned
Petter: Hei Svein - Høyre er positiv til friskoler og har programfestet at de fortsatt skal ha gode vilkår. i Tønsberg. På den måten sikres et mangfold i skoletilbudet og gir foreldre og elever en reell valgmulighet.
Svar:
Martin: Hei Svein. Jeg måtte sjekke med TAP's program og her har vi ikke noe om legge ned friskolene. Det vi sier nei til er "Nei til fritt skolevalg" dette har med kretsgrenser og utnyttelse av skolene å gjøre.
Aamodt - er du enig i at kristendommen har en mer sentral rolle i det norske samfunnet enn andre religioner? I så fall - ville det også vært naturlig at kristendommen igjen fikk en mer sentral plass i undervisningen i skolen?
Svar:
Martin: Hei igjen Svein. Mitt svar her må være at jeg tilhører statkirken, og det er nok ikke mye jeg kan påvirke innholdet i undervisningen.
vikings rykker garantert opp i get ligaen. hva gjor dere med problematikken ny ishall da,med det laget som er naa, saa kan dere ikke se bort ifra at det skjer iaar. man kan spille 1 toppen 2 aar med den hallen som er naa. hvorfor har ikke dette hoy prioritet? for dette kan skje fortere enn dere aner/onsker
Svar:
Martin: Hei Jeg håper også som du at Vikings rykker opp. Jeg har svart på henvendelse fra klubben slik at ny hall bør bygge ved eksisterende hall. Det å bygge en hall i sentrum blir en byutviklings oppgave som ikke gagner klubben. Vi får si det slik at Vikings får gjøre sin jobb, og så får vi gjøre vår. Det hade vært moro med Vikings i GET ligaen.
Petter: Hei, gøy at Vikings gjør det bra. Kommunens muligheter til å være med å finansiere et tilbygg til Ishallen er på kort sikt små. Jeg synes det er best å være ærlig på dette. Men ildsjelene bak Ishallen har vist tidligere at de er kreative og utholdende og vi i kommunen skal bidra så godt vi kan.
I Presterødbakken står trafikken omtrent stille både morgen og ettermiddag.
Køene strekker seg langt og blokkerer rundkjøringene på Kilen slik at trafikken inn og ut av Frodeåstunellen stopper opp.
Hva vil ditt parti gjøre med dette og når forventer du at dette er løst? Bør ikke denne flaskehalsen løses snarest uavhengig av nye utredninger om fase II i Tønsbergpakken?
Svar:
Martin: Hei Søndre Slagen. Ny rundkjøring i Prestrødbakken har høy prioritet, og ligger inne som en rekkefølgebestemmelse for utvikling av Kilen område. Det er viktig for TAP å få denne på plass så fort som mulig. En videre utvikling av Kilen krever at rundkjøringen kommer på plass, Så her har vi noe å presse med i forhold til utbyggere som hevder at alt tar så lang tid i forhold til reguleringsplaner osv.
Hvorfor prioritere kommunen å bygge nytt rådhus når vedlikeholdsoppgaver på offentlige veier/skoler og velferd til innbyggerne reduseres?
Svar:
Martin: Nå er rådhuset satt på vent noe jeg tror er klok og god beslutning. Det er bestandig slik at gode formål vektes mot noe andre mener ikke er så viktig. Vedlikeholdsoppgaver er viktig og da spesielt av bygg. Dette ser vi godt i forhold til dagens rådhus, som ikke holder mål i forhold innemiljø og arbeidsforhold.
Petter: Hei, Tønsberg Kommune har prioritert oppussing og vedlikehold av bygningsmassen, det siste eksemplet er Svømmehallen. Vi fikk også nylig Naturvernforbundets miljøpris p.g.a. vår satsing på energiøkonomisering.
Det rådhuset vi har nå tilfredsstiller ikke kravene til inneklima og arbeidsmiljø, derfor er det nødvendig å gjøre noe med dette. Bygging av det planlagte prosjektet på Beirut-tomta er foreløpig utsatt nettopp fordi vi har prioritert å unngå kutt i tjenestetilbudet.
Hvilket tiltak på kort og lang sikt vil du sette i gang for å fjerne den kvelende bil trafikken til Tjøme og Nøtterøy. Denne trafikken ødlegger Tønsberg sentrum i dag
Svar:
Martin: Hei Torsten. Vi har i vårt program kommet opp med flere kortsiktige tiltak som bør kunne hjelpe noe. Her kan nevnes: Busstrse fra Nøtterøy veidele til Mammutkrysset med totalt 3 filer (hvorav 1 busstrase) mot sentrum i rushtiden om morgenen og motsatt om ettermiddagen. Vi må fjerne tungtrafikken fra Nedre Langate ved å lede denne trafikken via tunnelen mellom kilen og Kjelle. Vi bør også prøve ut enveiskjøring av gateløp gjennom Tønsberg sentrum med egen busstrase. Ny avkjøring fra Stensarmen ved Biltema/Byggmaker mot ringveien, og utvide med nytt felt fra krysset Måkeveien mot Mammutkrysset. Etablere parkeringsplasser rundt byen med pendelbusser inn mot sentrum og bussterminalen.
Petter: Den langsiktige løsningen er en helhetlig transportløsning for Tønsberg-distriktet med en ny fastlandsforbindelse som tar bort gjennomgangstrafikken nord-syd fra bysentrum. På kort sikt er vi villige til å se på alle gode forslag som f.eks. enveiskjøring i Nedre Langgate.
Hadde det vært en mulighet å få til en avkjøring fra rundkjøringen på Eik, ned til Frodeåstunnellen?
Det er veldig mye trafikk over Solvang og over sykehusbakken. Dette er trafikk som bl.a. kommer fra Horten, Borre (Høgskolen) og Eik, som skal videre til Kilen og Tolvsrød/Ringshaug/Råel osv.
Svar:
Martin: Hei Rita Jeg ser ikke helt for meg hvordan man kan få til en avkjøring fra rundkjøringen på Eik til Frodeåstunnellen, men jeg er enig med deg at vi bør prioritere å få få ned gjennomkjøringen over Solvang, Det å få til gode veiløsninger handler igjen om prioriteringer, og hvis dette kan løses fornuftig så er jeg med. Jeg ser at det er en utfordring å få til en fornuftig trafikkløsning mellom Eik og Søndre Slagen uten å belaste bomiljøene.
Du bruker det meste av tiden i media til å skylde på regjeringen for alt du ikke klarer å få til, gjerne om saker kommunepolitikere har liten innflytelse på. Er ansvarsfraskrivelse en bevisst strategi? Hvorfor ikke fokusere på kommunevalget og saker velgerne i denne omgangen har innflytelse over? Så kan du heller fokusere på regjeringen om to år.
Svar:
Petter: Hei, Kommunenes inntekter bestemmes av Regjering og Storting og det er dessverre et faktum at Tønsberg Kommune har tapt 50 mill. kr. i året som følge av endringer i inntekstssystemet. Dette skriver Rådmannen i sine økonomikommentarer og er et faktum som alle politikerne i Tønsberg må forholde seg til. Vi tar ansvar for å løse Tønsbergs utfordringer på en best mulig måte innen de rammer som sentrale myndigheter setter.
Petter: Dette var de spørsmålene jeg rakk over idag. Takk til alle som har sendt inn spørsmål og på den måten vist sitt engasjement for kommunen vår.
Godt valg!
Martin: Da er også jeg ferdig og takker som Petter de som har sendt inn spørsmål.
Godt valg!
Spørsmål:
Av Odd Helge , 05.09.2011Er det noen av partiene som jobber for å minske plagene som fallskjermhopperflyet (Twin Otteren) påfører Vestfolds befolkning? Det har i hele sommer vært i luften og det har ikke vært mulig å få noen minutters fred fra denne "vepsen" . Det er som å høre naboenes gressklippere i øret hele tiden! Noen som har tenkt å stoppe denne terroristen?