Nettgjest:

Sjekk hva Karpe Diem svarte på dine spørsmål

SVARER DEG:

SVARER DEG: : Gutta i Karpe Diem stiller til nettmøte i tb.no lørdag ettermiddag. (Foto: Martin Johansen )

Lørdag kveld spiller Karpe Diem på Støperiet. Lørdag ettermiddag stilte de til nettmøte i tb.no for å svare på dine spørsmål. Her kan du lese alle spørsmålene og svarene til Karpe Diem.

Siste oppdatert 23.10.2010

Dette nettmøtet var ferdig
23. oktober 2010 kl. 18.00

Siste svar

Spørsmål:

Av Rolf-Martin Hansen , 22.10.2010

Hva tror dere er den største grunnen til at dere har opplevd suksess innen musikk?

Lykke til på Støperiet! :-)

Svar:

Hei! Jeg tror det handler om å ikke undervurdere sitt eget publikum, og tørre å lage noe ikke alle andre lager. I tillegg til at vi har jobba hardt for det her i ti år, selvfølgelig.

Magdi

Spørsmål:

Av Veronica , 22.10.2010

Under slottsfjellfestivalen leverte dere en kanonkonsert! Hvor mye har lokasjon og publikum å si for deres prestasjoner/energi på scenen?

Svar:

Hei Veronica, og tusen takk! Vi prøve å levere like mye hver konsert og sitter på det ansvaret selv, men om det er sinnsykt god stemning og energi i publikum smitter jo det over på oss. Slottsfjell var sånn sett et av høydepunktene våre i år.

Magdi

Spørsmål:

Av Raino , 22.10.2010

Hvilket år, eller hvilket låt gjorde det slik at dere ble Norges kjente?

Svar:

Halla Raino! Jeg føler vi har gått ett og ett trappetrinn, men da vi ga ut "Piano" i 2006 hoppet vi kanskje over et par-tre trinn.

Hilsen Magdi

Spørsmål:

Av Stine , 22.10.2010

Hei
Etter min oppfatning så er dere eksemplet som viser at man kan være kule artister men likevel være gode rollemodeller. Men er det lett, faller det naturlig, går det på sikt?? mvh Stine

Svar:

Hei Stine, og takk for hyggelig spørsmål! Jeg tror vi begge blir litt stressa av å tenke på oss selv som rollemodeller. Vi er oss selv på godt og vondt, og akkurat det faller oss veldig naturlig.

Hilsen Magdi

Spørsmål:

Av Leon Aanvik , 22.10.2010

Hei Karpe Diem!

Liker dere og elsket konserten på Slottsfjellfestivalen.

Ver det gøy å lure han Jan-Fredrik Karlsen og Yogafire?

Svar:

Hei Leon! Det var fantastisk moro. I hvert fall siden de egentlig prøvde å lure oss.

Magdi

Spørsmål:

Av Kristin , 22.10.2010

Jeg så dere på 3 festivaler i sommer, og jeg ble ekstremt skuffet over hvor lite forskjellige ting Magdi kunne.
På hver festival var det jo det samme. Hvorfor lagde dere ikke noe nytt? Hadde dere ikke tid, synes dere at showet var for bra til å byttes, eller bare gadd dere ikke?
Jeg _digga_ det første gang jeg så det, men så ble det bare teit. Er ellers en stor fan, og gleder meg til konserten lørdag!

Svar:

Hei festivalpoliti Kristin, og takk for varme ord!

Magdi får alltid minst 1 ny ting han må gjøre på konserter (alle tre er ikke nødvendigvis nye), så i løpet av året har han mer eller mindre vellykka blant annet gjort dette til en dans:

Basketball, fotball, håndball, volleyball, bowling, svømming, skiskyting, fisking, James Brown, jazz, techno, låvefest, bangla, grisefarm, lighter, kumelking, slåsskamp, karatekamp, kung-fu-kamp, fylla, peking, fiskegarn ++++

Vi sees i kveld!

Chirag

Spørsmål:

Av ken westgård , 22.10.2010

Hvordan var det å lure Yoga fire og karlsen? må bare si at dere var jo helt sykt flinke skuespillere! har dere vurdert å tenke litt i den rettningen? (skuespillerer? ) :P

Svar:

Tusen takk, Ken! Sykt moro var det, men vi prioriterer nok det vi kan best framover.

Magdi

Spørsmål:

Av Charlotte , 22.10.2010

Når artister er ute på turnè kan vi ofte lese i avisene om at de har en lang liste med krav til hva slags mat og drikke de vil ha på hotellrommet og slikt..

Har dere også en lang liste med hva slags mat og drikke dere vil ha når dere er på turnè?

Gleder meg masse til konserten deres i tønsberg i mårra :)

Hilsen Charlotte :)

Svar:

Hei Charlotte! Det kalles en "rider" og bortsett fra det tekniske, er vi ikke så drøye på den. Det står blant annet at vi vil ha sunn middag, brødmat til lunsj, masse vann på scenen og litt frukt og snacks bak scenen.

Vi sees i kveld!

Magdi

Spørsmål:

Av Mr. S , 22.10.2010

Hva motiverer dere til å lage musikk år ette år?

Svar:

Heisann! Jeg tror vi sitter på mye av ansvaret for motivasjonen selv. Vi startet for ti år siden med oss to og en minidiscspiller, og reiser nå med dj, fullt band, lydtekniker og lystekniker. Det handler om å hele tiden fornye seg, og ikke bli for komfortabel der man er. Chirag pleier å si at han som regel er lykkelig, men aldri helt fornøyd. Det tror jeg er en god tanke hvis man ønsker å være motivert.

Hilsen Magdi

Spørsmål:

Av Tonje Auganes , 22.10.2010

hehe, så dere på lurt av karlsen! og hva fikk dere til å komme på ideen å lure han så kraftig? helt genialt! hvordan skjønte dere egentlig at dere ble lurt?
har hørt på musikken deres lenge å må virkelig si at dere er dyktige i det dere gjør. var på konsert med dere på brunla, og vil gjerne se dere live igjen. sangen jeg gjerne skulle hørt er identitet som dreper.. syns det er et godt budskap i låten. vi er dømmende mot andre, jeg er det selv.. men skulle virkelig ønske at vi var flinkere å ta vare på andre. så syns det er en sang som er verd å ta med opp på scenen:)

Svar:

Hei tonje. Det var fint sagt! Helt enig.

Vi Skjønte det fordi de henvendte seg på en måte som var mistenksom. Tv2 ringte og ville gi oss et talkshow i beste sendetid bare rett i fanget etter etpar kameraprøver.

Vi regner alltid med at folk prøver å lure oss. Etter ti år i underholdningsbransjen har forstått at det er den smarteste måten å forholde seg til folk på. C

Spørsmål:

Av Camilla Lindseth , 22.10.2010

Shiraq, du blir bare penere og penere med årene. hvordan takler du oppmerksomheten fra hysteriske fjortisjenter?

Svar:

Jeg har mange grå hår nå. Ser kult ut.

Jeg er 26. Jeg takler ikke oppmerksonhet i det hele tatt. Knekker sammen, og gråter.. MASSE.

Neida.. Både jeg og Magdi elsker jo at folk setter pris på det vi skriver. Enten om de er 14 eller 41. Jeg bare tror at jenter har et behov for å skrike mer enn det gutter har. Den verste lyden i verden er jo den lyden jenter lager når de møter en vennine de ikke har sett på lenge tilfeldigvis på gata.. Den derre "iiiiiiiiiik". Ofte liker de ikke hun de treffer engang. :) C

Spørsmål:

Av Oskar Idland , 22.10.2010

Hva fikk dere til å begynne å rappe?

Svar:

Sikkert bare et behov for å uttrykke seg. Et naturlig talerør. Folk hører ikke på en som bare holder en tale, men hvis talen rimer og har trommer til får du masse oppmerksomhet. :) C

Spørsmål:

Av Ali , 22.10.2010

Hvorfor lagde du den mixtapen chirag, bare for morro skyld :)? den var bra syntes jeg hehe.Hvor kjøpte du den nike genseren din, på byduer i dur musikkvideon?. jeg var der faktisk på musikkvideon.var jo sånn arrangement. Salam alekom magdi , keffek shon sahtek? hvordan møttes dere for første gang ? vet jo du chirag skrev jo noen engelske tekster på vgs men fikk aldri med meg helt hvordan dere møttes og endte opp som dere har gjort nå da :)? Gleder meg til å se dere på lørdag , blir fett. PAJII. du må rappe litt på punjabi da chirag og magdi syng identitet som dreper.:)

Svar:

Yo.

Har jeg laget mixtape. Fett! Hvor kan jeg få tak i den..? Magdi hilser tilbake.

Tusen takk for at du kommer ikveld. Det blir sykt sykt gøy. Jeg hadde rappa på punjabi hvis jeg snakka punjabi. Jeg er fra gujarat. C

Spørsmål:

Av Martine , 22.10.2010

Hva er det beste og minneverdige dere har oppnådd med musikken deres?

Svar:

Vi har vært sykt heldig de siste 10 årene, og har fått oppleve utrlig mye fint pga musikken. Alt fra å få sjangsen til å spille konserter som genererer penger til kreftforeningen, unicef osv, til å ha fått guttedrømmen realisert ved å spille for et utsolgt rockefeller.

Vi har også møtt flere mennesker som har vært så syke at de ikke hadde lenge igjen å leve, og gjerne ville treffe oss mot slutten av livet. Det er vanskelig, trist og hyggelig på en gang. Det er digg å vite at musikken vår har betydd mer enn "yo, jeg er kul". Det er det beste. Når musikken din betyr mer en musikken din. C

Spørsmål:

Av Karl , 22.10.2010

Hei. Lurer på hvordan dere greide å buste Jan Fredrik Karlsen og co? Det var forresten rått!

Svar:

Fordi vi er smartere enn han. We win! C

Spørsmål:

Av Martin , 23.10.2010

Hei! Hvorfor spiller dere ikke sanger som Generalens Eiendom og Rigveda live?

Svar:

Det er mange låter vi kunne tenke oss å gjøre, men det er jo en tidsbergrensing på konserter. Målet med denne turneen er jo først og fremst å promotere Aldri solgt en løgn.

Allikevel gjør vi gamle låter. Til og med begynt å gjøre Kunsten å være inder av og til, og nm i drittsekk har vi jo spilt alltid.

Spørsmål:

Av Helena , 23.10.2010

Heisan, jeg bor i USA og har en sonn som er 8 ar. Syns musikken og det dere skriver er veldig bra, og jeg bruker deres musikk til a laere sonnen min norsk. Er det et sted pa netter hvor jeg kan finne tekstene skrevet ut? Hadde vaert bra.
Helena

Svar:

Hei. Wow, hvem skulle trodd vi kunne være med å lære et barn norsk i amerika! Synes det er en veldig fin ting at du har tenkt til å lære han det. Han kommer til å være dødstakknemlig i fremtiden.

Hvis du kjøper albumet på itunes får du med et digitalt booklet med alle tekstene. Support your own! C

Spørsmål:

Av Thomas , 23.10.2010

Er det jug eller sant at mormora til en av dere er fra Tønsberg?!??!?!?!??!?! Digger dere!!!

Svar:

Tror ikke det. Nei . Chirag

Spørsmål:

Av Bianca , 23.10.2010

lei snart? ;)

Svar:

Glem det.. Chirag :)

Spørsmål:

Av Lotte Amalie , 23.10.2010

Hvor og når startet dere karrieren deres? :-)

Svar:

10 år siden. Skrevet låter siden vi var 15 cirka. Chirag

Spørsmål:

Av Tuva Rahd , 23.10.2010

Hva er deres yndligs band eller sanger. Vil gjærne høre vilken sang dere liker best også????

Svar:

Stjerner. Hvis vi MÅ velge.. Chirag

Spørsmål:

Av rikke kastell , 23.10.2010

Hei! Er mor til en gutt som skal hjelpe til å rigge utstyr før og etter konserten i dag. :) Dette kom litt brått på og jeg lurer på når dere regner med at de er ferdige med å rigge ned?? Temmelig sikker på at siste buss til Horten er gått innen den tid, så da må vi ut og hente... Men kjekt å vite sånn ca, da! :) Send meg gjerne en SMS på 41468404. Takk!

Svar:

hei hei.. Støperiets arrangør har vel mer peiling på når han er ferdig. Samtidig skal han jo karpe diem-konsert. Det betyr party all night long.. Neida.. joda.. neida.. jo. Hent han!

Chirag

Spørsmål:

Av andreas , 23.10.2010

kan dere har konsert på julie
ungdoms klubb på tjøme? men og en ting til hvor bor dere?


Svar:

Vi bor i Oslo.. Det er desverre ikke vi som bestemmer hvor vi skal spille. Noen på tjøme må booke oss. :)

Spørsmål:

Av Lene Kløkstad Hübner , 23.10.2010

Hei. Samarbeidet deres med Andreas Grega og hans "Rutor" er særdeles vellykket : ) Hvem av dere tok initiativet til samarbeidet? Mvh Lene

Svar:

Hei Lene, og tusen takk! Vi spilte inn albumet vårt i Stockholm samtidig som Andreas spilte inn sitt i samme studio. Samarbeidet oppsto derfor ganske naturlig.

Sees!

Magdi

Spørsmål:

Av Ahmed , 23.10.2010

Kunne dere tenkt å Lage en sang som ikke var norsk ?

Svar:

Hei Ahmed! Det faller oss mest naturlig å skrive på norsk, men jeg har skrevet ett vers på arabisk en gang.

Vi har foreløpig ingen planer om noe annet språk...

Hilsen Magdi