(Asle Rowe)

–Atle Hamre er uskyldig

Utpressingsdømt torpedo (36) i nye avhør med politiet.

Annonse
Annonse

Hamre ble i 2008 dømt til fem års fengsel for utpressing av investoren Trond Wilhelmsen. Fem sandefjordinger ble dømt for å ha kidnappet Christensen, og forsøkt truet ham til å betale 2,5 millioner kroner. Dette oppdraget ble Hamre dømt for å ha gitt dem.

Nå hevder den utpressingsdømte torpedoen (36) at Hamre likevel ikke var oppdragsgiver, melder VG Nett. I stedet skal to ikke navngitte Oslo-menn stå bak oppdraget.

– Jeg har hatt oppdrag for dem tidligere. Da de kontaktet meg, fortalte de at det var Hamre som sto bak utpressingen, sa torpedoen i det nye avhøret, som VG Nett har fått tilgang til.

LES OGSÅ: Flere saker om Atle Hamre her

Det nye avhøret av torpedoen kommer etter at Atle Hamres advokat Nils Kristian Nordhus hyret inn privatetterforsker Tore Sandberg for å se på saken. Torpedoen ba selv om nytt avhør med politiet etter at Sandberg hadde avhørt en rekke personer.

Det skal også ligge samvittighetskvaler bak ønsket om å renvaske Hamre.

Atle Hamres advokat, Nils Kristian Nordhus, mener de nye opplysningene bør føre til at hele saken gjenopptas.

Hamre og den voldsdømte torpedoen soner i dag i samme fengsel, på Bastøy utenfor Horten.