UTESTENGT I TRE ÅR: Hans Arne Westberg Gjersøe er nektet adgang i Tønsberg svømmehall etter klabb og babb i bassenget. Han mener seg urettferdig behandlet. Foto: Per Gilding
Baluba i bassenget
TØNSBERG: To ganger har Hans Arne Westberg Gjersøe hatt med politiet å gjøre i Tønsberg svømmehall. Nå er han utestengt for tre år.
Jeg har de siste årene svømt 4-5 ganger i uken og på det meste vært oppe i 562.000 meter på ett år. Det at jeg bruker så mye tid i svømmehallen betyr naturligvis at også at den representerer det kanskje aller viktigste sosiale samlingspunkt i livet mitt, skriver Hans Arne Westberg Gjersøe i et klagebrev til Tønsberg kommune.
Det er kommunen som torsdag nektet 48-åringen adgang til svømmehallen i Tønsberg de neste tre årene.
I badebukse og håndjern
Også i 1993 nektet kommunen ham adgang til svømmehallen for en periode.
Da ble jeg beskyldt for å ha forsøkt å drukne en husmor der borte, sier Westberg Gjersøe.
Han påpekte at vedtaket var ugyldig fattet og nektet derfor å holde seg unna.
Da politiet kom til bassenget for å fjerne ham, nektet han å bli med frivillig. Det endte med at politiet måtte dra ham opp av bassenget og sette på håndjern.
Det var litt av en scene. Det var så latterlig at du kunne ledd deg i hjel, sier badevakt Svein Egil Johansen, som fortsatt jobber i svømmehallen.
Utestengingen ble imidlertid behandlet på nytt og denne gangen fikk svømmeentusiasten mulighet til å klage. Utfallet ble likevel det samme og Westberg Gjersøe måtte reise til Sandefjord for å svømme.
Frikjent
Westberg Gjersøe nektet å vedta boten politiet ga ham for plagsom oppførsel da de hentet ham i bassenget i 1993, og saken endte i retten. Han vant, men ble i stedet dømt til en bot på 2.000 kroner for ikke å ha fulgt politiets ordre.
Westberg Gjersøe varsler at han igjen er villig til å gå rettens vei, dersom ikke utestengelsen oppheves.
Jeg vet ikke om det er fordi han synes det går for sakte og vil forbi. Vi har hatt samtaler for å prøve å få det til å fungere, men når det smeller nå som sist, er grensen nådd for oss, sier virksomhetsleder John Johansen ved Tønsberg svømmehall.
Søndag ble politiet igjen tilkalt til svømmehallen fordi Westberg Gjersøe skal ha gått til angrep på en kvinne i det varme bassenget. Politiet avhørte flere personer på stedet.
Unger ble redde
En mann fra Horten kastet seg inn i episoden for å skille dem. Det ble jo litt oppstyr i bassenget med unger som ble redde, sier John Johansen.
Politiet opplyste til Tønsbergs Blad samme dag at kvinnen hadde synlige skader etter slag.
Westberg Gjersøe nektet å forklare seg for politiet på stedet og skal etter hvert ha fått lov til å gå.
Jeg kan si såpass at jeg har ikke foretatt meg noe som helst straffbart. Jeg er ren som snøen i forhold til dette, hevder Westberg Gjersøe.
Flere detaljer vil han ikke gi Tønsbergs Blad før han eventuelt får forklart seg for politiet.
Flere konfrontasjoner
Vi har snakket med ham en del ganger angående konfrontasjoner med andre, forteller John Johansen.
Politiinspektør Hans Henrik Aske i Vestfold politidistrikt opplyser at han ennå ikke har mottatt politirapporten fra hendelsen og kan derfor uttale seg om saken. Han opplyser imidlertid at Oslo-kvinnen som skal ha blitt angrepet, ikke har anmeldt mannen.
Vi føler oss litt maktesløse, men synes vi strekker oss langt. At han kjefter på oss for så være, men han får være hyggelig mot publikum, kommenterer badevakt Svein Egil Johansen.
Westberg Gjersøe håper politiet kaller ham inn til forklaring.
Politiet påstår at jeg umotivert har påført en kvinne fysisk skade med overlegg. Det er usedvanlig alvorlige beskyldninger og dette vil jeg forklare meg om, sier svømmeentusiasten.
Han har også klaget politiet i Tønsberg inn for Spesialenheten for politisaker.
(Arkivartikkel fra 12.01.2009)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en












