UHØSTET: På dette jordet på Nøtterøy står rundt 50 tonn rosenkål som ikke er høstet.
– De smakte fortreffelig
NØTTERØY: Familien Fekjær fikk mer ut av søndagsturen på Nøtterøy golfbane enn det de hadde regnet med.
Mosjon og frisk luft var målet med skituren, men de fikk også rosenkål med på kjøpet. Uten å betale.
– Vi ble veldig overrasket. Vi gikk mot Tømmerholt og hadde planer om å gå over et jorde som går langs lysløypa, slik vi gjorde i fjor. Men det viste seg å være vanskelig, sier Bente Fekjær.
Tusenvis av rosenkål-planter sto i veien.
– Et uvanlig syn midt på vinteren. Hele åkeren var full av rosenkål, ferdig nedfrosset, det gjensto kun rensing før den var klar til bruk, forteller Fekjær.
Grønt til middag
På veien tilbake plukket hun med seg et par poser rosenkål.
– Vi tok sjansen på å spise dem og de smakte fortreffelig til søndagsmiddagen!
Hun tok et bilde av snødekket rosenkål som hun sendte til tb.no.
– Jeg lurer veldig på hva dette er for noe. Det må være en årsak til at flere mål rosenkål ikke blir høstet, sier hun.
LES OGSÅ: Lager mat av søppel
Rekordavling
Det er Nils-Edvart Freberg som eier jordene og dyrker rosenkål.
– Avlingen har vært så stor at vi ikke klarte å selge alt. Det er cirka 50 tonn som står igjen på jordene, forklarer han.
Ifølge Freberg skyldes rekordavlingen den lange perioden med mildt vær.
– Det grodde nesten fram til desember. Vi har aldri hatt så stor avling.
Freberg dyrker rosenkål for Findus. Men fjorårets rekordavling overskred kraftig antall tonn i leveringsavtalen.
– Vi prøvde å selge resten til Holland og Sverige uten hell. Sønnen min har også stått på torvet i Tønsberg, men fikk solgt kun 15 kilo.
LES OGSÅ: Dumpet grise-innvoller i naturreservat
Lar det stå
Freberg valgte likevel å la avlingen stå og ikke pløye den ned.
– Vi håpet til det siste at vi kunne høste mer senere, om markedet skulle endre seg eller vinteren ble mild.
Men slik ble det ikke.
– Nå er det så kaldt at det er helt slutt. Nå bli det mat til rådyrene, sier Freberg.
Eller kanskje til sultne skiturister?
– Nei, vi har ikke tenkt å markedsføre at det er fritt fram å ta, når vi ikke tjener noe på det.
Ifølge Freberg blir rosenkål ødelagt med mildt vær og kulde om hverandre.
– Synd
Bente Fekjær synes det er trist å høre at så mye mat skal bli til ingen nytte.
– Jeg synes det er synd at flere mål med mat skal bli ødelagt. Jeg synes de kunne sagt at folk kan ta litt hvis de ikke skal bruke det selv, sier hun.
– Som sagt, vi markedsfører ikke dette, men vi lager heller ikke noe nummer ut av det hvis folk tar, svarer Freberg.
Andre nyheter fra tb.no:














