FORVIRRET:

FORVIRRET: Denne gule vårblomsten må ha blitt forvirret av høstværet, for den tittet fram allerede på lille julaften. (Foto: Privat)

Det er da ikke vår ennå?

VEIERLAND: Den gule vårblomsten må ha blitt forvirret av mildværet i vinter, for på Veierland tittet den fram på lille julaften.

Annonse
Annonse

– Jeg har aldri sett hestehov på vinteren før. Jeg har hørt om at det kan komme litt av hvert på senhøsten, men lille julaften, det må jo være noe helt unikt, sier Bernt Kasberg Evensen om hestehovene han fant i veikanten lille julaften.

– Jeg tenkte bare: Men kjære dere, det er da ikke vår ennå, sier han.

Facebook-knapp kommer her

Tok den med hjem

Evensen gravde ut planten med en pinne, og tok den med seg hjem.

– Hestehoven har fortsatt restene fra to av sommerens kjempeblader hengende ved seg, men knuppene strutter av livskraft og sollengsel, sier han.

– Jeg satte den i en glasskål og stilte den ved siden av kristrosen som blomstrer hvit i bedet rett utenfor døren. Den pleier å være flink til å blomstre på denne tiden, men i år har den sluppet å kjempe seg gjennom snøen, sier han.

LES OGSÅ: Magnus (8) fant firkløver 2. juledag

Kanskje kommer flere

– På våren er det alltid mye hestehov i området der jeg fant den, men jeg har aldri sett en midt på vinteren. Også var det jo to stykker, så man skal ikke se bort ifra at det har kommet noen til, sier han.

Nå er blomsten flyttet inn, og det gule vårtegnet blomstrer fortsatt fint.

LES OGSÅ: Den så ut som en stor flyndre

 

Jobb i Vestfold (116)