ENSLIG: Kun en bil valgte å gjøre som Statens vegvesen ønsker, nemlig også å bruke høyre felt for at flere skal komme over krysset raskere.
Funker dette?
TØNSBERG: Hold til høyre. Det er det vegvesenet ønsker. Og du sparer tid.
FILBYTTE: Ikke alle ville vente til etter passering av lyskrysset før de la seg i venstre felt i morgenrushet i dag.
ENSLIG: : Kun en bil valgte å gjøre som Statens vegvesen ønsker, nemlig også å bruke høyre felt for at flere skal komme over krysset raskere.
LANGE KØER: : Det er fortsatt lange køer opp bryggerijordene i morgentrafikken fra Nøtterøy mot Tønsberg.
Statens vegvesen har justert trafikklysene i Mammutkrysset. Alt for å hjelpe deg raskere igjennom. Til gjengjeld må du bli flinkere til å bruke det høyre feltet, ikke bare det venstre.
Fra Nøtterøy
Lysintervallene i morgenrushet er endret for bilister som skal fra Nøtterøy mot Tønsberg sentrum gjennom Nedre Langgate. Etter krysset blir to felt innsnevret til ett.
LES: Nå blir det kortere grønt
LES: – Dette er faktisk trafikkfarlig
– For å få flere igjennom krysset på kortere tid er vi avhengig av at begge feltene blir brukt, sa senioringeniør Hans Petter Sundby til Tønsbergs Blad i går.
– Det virker som om folk har visst at dersom de kommer seg over brua, er de gjennom krysset ved neste grønt. Når vi kutter grønttida med ti sekunder tror vi flere vil forstå at det lønner seg å legge seg ut i høyrefeltet.
HVA MENER DU? Kjører du i det høyre feltet?
Mye av det samme
Da avisen sjekket trafikken i morgentimene i dag, var det ikke stor endring. Det høyre feltet var det få som benyttet. En bilist, som faktisk hadde lagt seg i høyre felt, presset seg inn i venstre felt før lyskrysset, i stedet for å kjøre over krysset og flette inn i venstre felt etter lyskrysset.
Andre lot være å legge seg inn i det høyre feltet, og dermed til slutt stengte for dem som måtte ønske å bruke høyre felt.
– Jeg har ikke fått sjekket trafikken der i dag tidlig, sier Sundby. Men jeg regner med at dette tar litt tid før dette setter seg.
– Hvor lang tid tror du dette tar da før folk kjører som dere ønsker?
– Erfaringsmessig tar dette alltid litt tid, men etter et par uker bør folk ha erfart at det er raskere å bruke begge feltene, sier Sundby som planlegger å sjekke trafikken i Mammutkrysset mandag morgen.














