Hele intervjuet med Arne Hegg

TØNSBERG: Dette er hele intervjuet med BBL-sjef Arne Hegg om internsubsidieringen i St. Olav borettslag.

Annonse
Annonse

TB: I et brev til Husbanken (2. mai 2003) vedrørende søknad om oppføringslån skriver BBL: ”Etableringsboligene er ”subsidiert” av øvrige leiligheter i borettslaget ved at de er kostnadsberegnet til 17.500 per m² mot kr 25.636 i ordinære leiligheter i borettslaget. I totalkostnadene er det medregnet kr 150.000 kr i garasjekostnad.” Hva mener dere med ”subsidiert” av de øvrige leilighetene?

Hegg: Vi kunne her brukt ordet "rimeligere" eller tilsvarende. Det er prisdifferensiering på alle leilighetene, etter beliggenhet, kvalitet etc.

TB: I en e-post til Hegg og Bogen 26. januar 2010 spør TB konkret: ”Ble prisene på ungboleilighetene satt lavere etter internsubsidiering av de store leilighetene i borettslaget?” Svaret den gangen var: De ble ikke subsidiert. Kriterier for prissettingen er bl.a. beliggenhet og kvaliteter. Av forskjell på kvaliteter i etableringsboligene sammenlignet med de øvrige boligene kan nevnes: Rimeligere bad, rimeligere kjøkken, ikke glasert takstein, gulvbelegg i stedet for parkett, små balkonger, ikke heis i bygget, ikke garasjer i samme bygg. Grunnen til at de mindre etableringsleilighetene ble rimeligere ligger i disse fakta. De har aldri vært subsidiert, prisen har heller aldri vært regulert.
Vi mener vårt spørsmål om internsubsidiering ikke kunne være til å misforstå. Spørsmålet blir da hvorfor dere gir TB andre opplysninger enn de dere har gitt Husbanken i brev vedrørende lånesøknaden?

Hegg: Vi har så langt vi kan se gitt alle de samme opplysningene, men det kan være at vi brukte en annen ordlyd i lånesøknaden til Husbanken i 2003 en det vi har gjort ovenfor TB.

TB: Er andelseierne i de ordinære boligene i borettslaget klar over at de ”subsidierer” etablereboligene?

Hegg: Alle førstegangskjøpere har kjøpt boligen i.h.h.t. prisliste.

TB: I Husbankens saksvurdering står det også i innstillingen: ”Kommunen har klausulert tomten slik at det skal bygges 24 boliger for unge i etableringsfasen. Disse får en kvadratmeterpris på ca. 17.000 kr, inkludert garasje i kjeller til en verdi av ca. 150.000 kroner. Leilighetene ”subsidieres” ved at resterende boliger får en høyere kvm pris. Med 80 % låneutmåling får boligene et innskudd på cirka kr 200.000 og en husleie på ca. 7.000 kr. Dette antas å være rimelig sentralt i Tønsberg.” Er disse opplysningene riktige slik dere ser det?

Hegg: Kjenner ikke til disse opplysningene. Kvadratmeterprisen var kr 17.500, og garasjekostnaden på kr 150.000,- var inkludert i totalkostnaden i søknaden.

TB: Vi gjentar spørsmålet: Er disse opplysningene riktige slik dere ser det?

Hegg: Vi kjenner ikke til disse opplysningene i Husbankens saksvurdering og kan ikke kommentere dem da vi ikke kjenner grunnlaget.

TB: Husbanken skriver i kostnadsvurderingen at det er ”rimelige tomtekostnader, cirka 117.000 kr per leilighet og rimelige byggekostnader (896.000 kr per leilighet). Dette ligger godt under Husbankens norm”. Er dere enige i at dette var rimelig?

Hegg: Dette er råkostpris på tomt fra 1999. Prisen på tomten gjenspeiler også lavere gjennomsnittspris enn øvrige leiligheter i.h.h.t. tidligere nevnte markedsvurdering/prisdifferensiering.

TB:
Tidligere styremedlem Leif Goldeng har gjentatte ganger sagt at etablererboligene ble så rimelige på grunn av internsubsidiering, altså ved at de ordinære boligene tok en større del av totalkostnadene. Vi forstår at kvalitet og beliggenhet også har spilt inn på pris, men hvordan kan dere ha så forskjellige forklaringer på dette?

Hegg: Er forklaringene så forskjellige? Goldeng bruker ordet internsubsidiering, vi bruker ordene markedstilpasset/prisdifferensiert i.h.h.t beliggenhet, kvalitet etc.

TB:
Goldeng var også krystallklar på at grunnlaget for prissettingen, blant annet internsubsidiering, var informasjon BBL-styret selvsagt visste om, blant annet gjennom informasjon fra Bogen. Hva er deres kommentar til det?

Hegg: Se neste spørsmål.

TB: BBL-styret var vel også klar over på hvilket grunnlag Husbanken ble søkt om å finansiere denne delen av prosjektet? (Vi vet at byggestyret har det formelle ansvaret, men BBL er altså generalforsamling, og vi vil gjerne ha svar på hva BBL-styret visste.)

Hegg: Styret i TNBBL blir ikke detaljinformert på dette nivået hvis ikke styret spesielt ber om denne informasjonen. Vi kan ikke se at det ble spurt om det i denne anledning.

TB: Vurderte dere å sette opp prisene på etablererboligene da de ikke ble solgt til den opprinnelige målgruppen?

Hegg: Alle borettslag på den tid ble solgt til selvkost. Når prislisten var bestemt ble det aldri gjort endringer.

TB:
Hvorfor klausulerte dere ikke disse boligene mer i vedtektene, slik at de ikke kunne selges til andre enn den opprinnelige målgruppen?

Hegg: Vi brukte tilnærmet samme ordlyd for å sikre målgruppen som det vi gjør for å sikre TNBBLs medlemmer forkjøpsrett.

Spørsmålene ble også sendt til Jan Tore Bogen, prosjektleder for byggingen av St. Olav borettslag.

 

Jobb i Vestfold (118)