Her er Ungbo-tidslinjen med relevante dokumenter
Vi har laget en tidslinje over viktige hendelser i årene fra BBL fikk kjøpe tomten av kommunen til de involverte kjøpte etablererleilighetene for unge.
I tidslinjen har vi lenket til saksbehandlingsdokumenter, kontrakter, avtaler, styrereferater fra BBL osv. Vi mangler kanskje noe, men dette er det vi så langt har fått innsyn i.
TIDSLINJE
1998
Saken starter med at Tønsberg kommune og fylkeskommunen bytter en rekke tomter.
19.08. – Formannskapet vedtar sluttforhandling om kjøp/makeskifte av St. Olav med fylkeskommunen. På denne tida er planen at tomten skal benyttes til omsorgsboliger og BBL og Veidekke er tilbydere på tomten.
15.12. – Fylkestinget behandler kjøp/makeskifte av en rekke eiendommer med Tønsberg kommune. På den måten skal eiendommene sikres et mest mulig reelt eierforhold. Partene er enige om å anse overdragelsene som en totalpakke hvor enkeltelementer ikke kan løsrives fra helheten.
Fylkesrådmannen foreslår at kommunen får overta St. Olav-tomta med klinikk for 5 mill. kr, men i fylkesadministrasjonens bemerkninger står det: ”St. Olav har en takst på 7 mill kr hvorav tomtens verdi utgjør 2,5 mill. kr. Kommunen er primært interessert i tomten, og det er en medvirkende årsak til at man i avtalen har satt verdiene lavere enn taksten. ”
DOK: Les fylkestingssak (073/98A)
Som vedlegg til fylkestingssaken ligger taksten for St. Olav, som takstmann Gunnar Aker satte til 7 millioner i 1997.
DOK: Les taksten for St Olav klinikk her.
29.11.99 – Ett år etter fylkestingsvedtaket om salg, stiller fylkespolitikerne spørsmål ved handelen og prisen på St. Olav. I et notat skrevet av juridisk rådgiver i fylkeskommunen, Svein Gansum, står det at det ”mellom Tønsberg kommune og BBL ble inngått avtale om at BBL skulle betale takst for eiendommen og gjøre opp dette med kommunen. ”
DOK: Les hele notatet her
1999
15.04.– St. Olav borettslag opprettes på konstituerende generalforsamling. I vedtektene står det at Tønsberg kommune kan eie inntil 30 prosent av andelene, og at ”bare eldre og/eller trygdede personer og personer som er trafikkskadde utpekt av Tønsberg kommune kan være andelseiere.” Vedtektene ble senere endret
DOK: Les St. Olavs første vedtekter her
20.05. – Brev fra Arne Hegg til kommunen med forprosjekt basert på de politiske vedtak som er gjort.
DOK: Les brevet fra Hegg
20.05. – Tønsberg Kommunale Eiendom KB skriver i en redegjørelse at kommunen ikke bør bygge eldreboliger på St. Olav fordi det blir mye dyrere enn å bygge ut på Fagertun.
DOK: Les TKEs redegjørelse her
02.06. – Formannskapsmøte (101/99).
Rådmann Thorleif Andreassen innstiller på å lyse ut tomten ved St. Olavs klinikk for salg.
Aps Harald Haug Andersen foreslår i stedet:
Tomten på seks mål selges til boligbyggelaget til kommunens kostspris. Tomten forutsettes benyttet til oppføring av etableringsboliger for ungdom og til boliger for andre boligsøkende basert på samme konsept som for ungdom. Utbyggingen forutsettes gjennomført som et samarbeidsprosjekt mellom kommunen og BBL.
Per Arne Olsen (Frp) foreslår at tomten ikke legges ut for salg, men får ikke flertall. Hans bror Pål Olsen (H) foreslår å utsette saken og fremme salget som egen sak. Det blir enstemmig vedtatt.
16.06. – Saken kommer så til bystyret (076/99).
Formannskapets innstilling om å fremme salget som egen sak faller.
Lars Egeland fremmer Aps og Harald Haug Andersens tidligere forslag om å selge til kostpris.
Høyres Erik Carlsen foreslår: Bystyret ber ordfører/administrasjonen om å ta kontakt med Tønsberg Boligbyggelag/vegdekke for utbygging av tomten ved St.Olavs klinikk, ca. 6 mål. Konf. Tønsberg Boligbyggelags forslag til "etableringsboliger" for ungdom og evt. til boliger for andre boligsøkende.
Carlsens forslag får til slutt flertall i bystyret.
DOK: Les saksprotokoll fra bystyret her
12.08. – BBL ved Arne Hegg og Veidekke møter daværende ordfører Hans Kristian Hogsnes (H), plan- og næringssjef Oddvar Brun og Cecilia Haglind.
13.08. – Dagen etter dette møtet skriver Arne Hegg brev til kommunen der han bekrefter at tomta skal bygges ut med etableringsboliger for ungdom. Han legger press på å få til en rask regulering for at etableringsboligene skal få være med i et prosjekt overfor Husbanken. ”Arbeidet med regulering må sett fra vår side igangsettes umiddelbart dersom vi skal kunne være med på noen av de første etableringsboligene i Norge,” skriver Hegg. Vedlagt Heggs brev ligger et ungboprospekt, kalt Bolig 2000, som viser modellen for et sterkt prisregulert ungboprosjekt som Hegg den gang fikk nasjonal oppmerksomhet for. Dette brevet og prospektet ligger som vedlegg til politikerne i formannskapsmøtet 18.08.99.
DOK: Les brevet fra Hegg og ungboprospektet som politikerne fikk på bordet
18.08. – Formannskapet behandler utbygging St. Olav og vedtar følgende:
- Tomt for St Olavs klinikk selges til TOBBL for kr 7 mill
- Tomten utbygges med etableringsboliger for unge, vanlige familieboliger og kommunale boliger.
- Salget forutsetter at kommunen gis rett til kjøp av inntil 1/3 av det totale antall boenheter på tomten på arealet nærmest Træleborg bo- og behandlingssenter.
- Det utarbeides ny avtale med TNBBL vedr utbygging av St. Olavs klinikk i henhold til ovenstående punkter.
Det siste punktet ble aldri gjennomført av formannskapet.
Dette vedtaket ligger til grunn når kommunen og BBL litt senere skriver kjøpsavtale.
I saksfremlegget til formannskapet, der Cecilia Haglind, er saksbehandler, vises det for øvrig til ovennevnte brev fra Hegg 13.08.99 der BBL bekrefter at de vil bygge ut med etableringsboliger for unge. Det står også at det er nødvendig for kommunen å sikre seg avtaler med private utbyggere for å sikre seg kommunale boliger som en del av utbyggingen.
DOK: Les protokollen fra formannskapsmøtet her
2000
03.01. – Hegg og rådmann Thorleif Andreassen underskriver kjøpsavtalen for St. Olav. Dette er noen av avtalepunktene:
- Området skal bygges ut i henhold til vedtak i formannskapet 18.08.99 med både boliger for eldre, boliger for ungdom og vanlig boligsøkende. Det skal kunne bygges ca 75-80 boliger.
- Det utarbeides en ny og mer detaljert avtale i henhold til formannskapets vedtak pkt 4. når grensejustering og tomtens muligheter er endelig avklart og kommunens behov er klarere definert (dette ble altså ikke fulgt opp).
DOK: Les hele kjøpsavtalen her
16.02. – Planarbeidet varsles igangsatt. Forslaget til reguleringsplan blir fremmet av Scc Scandiaconsult Tønsberg på vegne av Veidekke og BBL.
25.08. – FUP – 1. gangsbehandling av planen. FUP vedtar at forslaget til reguleringsplan skal legges ut til offentlig ettersyn.
I tillegg vedtar FUP: ”Bebyggelsesplan skal endres slik at ungboprosjektet skal flyttes slik at det blir større avstand mellom ungbo og omsorgsboligene, samt fastsette byggehøyde på ungboblokk.”
08.12. – FUP – 2. gangsbehandling reguleringsplanen. Fylkesmannen har varslet innsigelse til planen, men BBL velger å fremme reguleringssaken for 2. gangsbehandling. FUP vedtar forslagsstillers planforslag, og BBL legger fram et justert forslag for fylkesmannen som dermed trekker varselet om innsigelse.
2001
02.05 – Bystyret behandler reguleringsplan for St. Olav (061/01) og den blir vedtatt.
I saksutredningen brukes begrepet ungboleiligheter flere ganger.
Uten at det fremgår tydelig av saken, blir det debattert å redusere antall etablererboliger. BBL har på dette tidspunktet redusert prosjektets størrelse fra 68 til 60 leiligheter, men det politiske flertallet vil ikke redusere antall ungboleiligheter.
Lars Egeland foreslår: ”Det opprinnelige foreslåtte antallet på 24 etableringsleiligheter opprettholdes ved at en del av BO1 blir brukt til dette formålet.” Forslaget blir vedtatt med 27 mot 22 stemmer.
Træleborg velforening klager på bystyretvedtaket.
DOK: Les bystyreprotokollen her
13.06. – Bystyret vedtar boligsosial handlingsplan
Dette er noen av punktene i planen:
- Kommunen tar initiativ overfor tomteeiere/utbyggere med sikte på å omfordele tomtekostnadene innenfor et utbyggingsområde, slik at boligløsninger for unge og vanskeligstilte belastes med en lavere tomtekostnad.
- Fremskaffelse av boliger for unge i etableringsfasen. Kommunen tar initiativ til oppføring av boliger som ved størrelse, standard og finansiering blir mulig å erverve for førstegangsetablerere.
- Boligene skal ved førstegangs tildeling prioriteres ungdom mellom 19 og 34 år. Det må innen en avtalt tidsperiode være kommunal forkjøpsrett for videre tildeling.
DOK: Les Boligsosial handlingsplan fra 2001 her (082/01).
24.08. – FUP behandler klagesaken og tar velforeningens innvendinger til følge.
14.09. – Tønsbergs Blad har en firesiders sak i Magasinet om ungdom i boligmarkedet. BBLs ungbomodell Bolig 2000 på Tjøme blir brukt som eksempel og Arne Hegg forteller at de har planer om tilsvarende boliger på St. Olav, Gauterød og Døsserød. Forutsatt tilskudd fra Husbanken.
DOK: Les hele saken her
19.09. – Bystyret behandler klagesaken som dreier seg om BBLs høye utnyttelsesgrad, arkitektur og terrassehus. Høyre og Rødt vil gi klagerne medhold, men blir nedstemt av blant annet Ap og Frp som følger rådmannens innstilling. Per Arne Olsen (Frp) og Leif Goldeng (Ap) fratrer som inhabile, da de begge satt i BBL-styret på dette tidspunktet.
DOK: Les bystyres protokoll her (156/01)
2002
22.03. – FUP vedtar bebyggelsesplan St. Olav for første gang.
12.06. – Oppfølging handlingsplan for boligutvikling – Boliger for ungdom på Gauterød
Rådmannen innstiller på at kommunen i samarbeid med BBL etablerer 18 boliger for ungdom i etableringsfasen på Gauterød. Aps Per Martin Aamodt foreslår at tildelingskriterier og vedtekter legges fram for bystyret for politisk behandling (dette skjedde for øvrig ikke med St. Olav).
Som bakgrunn for saken vises det til at den årlige kartleggingen av boligbehovet for vanskeligstilte i 2001 viste et behov for 101 boliger for unge i etableringsfasen. Det er unge som er i kontakt med kommunens tjenester.
”Kommunen har et stort behov for boliger til unge i etableringsfasen,” slås det fast i saksutredningen.
DOK: Les hele saken her (111/02)
15.10. – Forslag til utbyggingsavtale mellom kommunen og BBL.
”TK forbeholder seg retten til å tildele totalt 24 boliger for ungdom, innefor BO2 og BO3 samt to av boligene i BO1. Det inngås egen avtale om dette. Boligene skal fordeles av TK til søkere som har behov for spesielt tilrettelagte boliger. Utbygger er ansvarlig for å oppføre disse enhetene. Planer som angis boligtyper med planløsninger, oversendes TK straks de foreligger.”
Denne avtalen ble ikke ferdigstilt og dette punktet forsvant ut i den endelige avtalen som ble underskrevet i 2005.
DOK: Les hele forslaget til avtale
2003
24.03. – Byggestyret for St. Olav borettslag behandler priser og nye vedtekter. Det er i dette møtet det blir bestemt at unge under 35 år og reetablerere fra Tønsberg skal ha forkjøpsrett på de 24 leilighetene. Det blir ikke vedtatt ytterligere klausulering for å sikre at boligene øremerkes unge kjøpere til en rimelig pris også ved videresalg.
De involverte personene har kjøpt rett etter denne forkjøpsretten.
02.06. – BBL-styret, som er generalsforsamling for byggestyret St. Olav, godkjenner vedtektene.
TB har ikke fått svar på om kommunen på FORHÅND ble orientert om at BBL valgte denne løsningen i vedtektene for å oppfylle kravet om 24 boliger for unge. Arne Hegg og Per Arne Olsen har begge vist til et brev sendt til kommunen ved Haglind 1.05.03 som svar på dette. I brevet står det ingenting om valgte modell, men Hegg og Olsen mener dette er en ”indirekte” godkjenning fra kommunens side.
Prosjektet legges for øvrig ut for salg FØR kommunen og Haglind får dette brevet.
DOK: Les vedtektene fra 2003 her
01.04. – St Olav borettslag legges ut for salg. BBL ved daværende utbyggingssjef Tore Jan Leinaas presenterer prosjektet på Brygga kino. Om de 24 etablererleilighetene sier Leinaas til TB: ” Vi forventer at dette skal være et godt tilbud til unge i Tønsberg. Du skal ikke ha mye egenkapital for å håndtere kostnadene, sier Leinaas, som også sier hele prosjektet har bra pris fordi BBL har bygd til tilnærmet selvkost.
DOK: Her er prislistene som ble lagt ut i markedet i 2003
10.04. – Fristen for forkjøpsrett skal etter planen gå ut på denne datoen, men prosjektet blir trukket på grunn av nye klager.
02.05. – BBL søker Husbanken om oppføringslån til boliger for unge i etableringsfasen. Prosjektleder Jan Tore Bogen skriver at etableringsboligene er ”subsidiert” av øvrige leiligheter i borettslaget ved at de er kostnadsberegnet til kr 17.500 kr per m2 mot 25.636 i ordinære leiligheter i borettslaget.
DOK: Les hele søknaden her
DOK: Søknaden med vedlegg.
02.05. – BBL sender brev til kommunen ved Cecilia Haglind om tildeling av boliger.
DOK: Les brevet til Haglind her
Sivilombudsmannen ber fylkesmannen om å vurdere saken på nytt etter klage fra Den katolske menighet og St. Elisabeth stiftelsen.
26.05. – Fylkesmannen har behandlet saken etter oppfordring fra Sivilombudsmannen og opphever bystyrets vedtak for reguleringsplan og dermed også FUPs vedtak for bebyggelsesplan
02.06. – styremøte i BBL
Per Arne Olsen (Frp) og Leif Goldeng (Ap)er til stede når BBL-styret godkjenner vedtekter for St Olav som innebærer det skal være forkjøpsrett for unge under 35. Dette står spesielt uthevet i styrereferatet. Det betyr at styrerepresentantene i to år før salget startet (mai 2005) hadde kunnskap om at de 24 leilighetene ikke ble klausulert på annen måte enn at unge under 35 skulle ha forkjøpsrett. Dermed kunne hvem som helst kjøpe de rimelige boligene etter forkjøpsfristen. Siden BBL-styret ikke la inn bestemmelser som prisregulerte videresalget, kunne de rimelige boligene selges til markedspris ved annengangssalg.
Dette skjer ett år etter at bystyret ble orientert om at kommunen har et stort behov for boliger til unge i etableringsfasen.
I samme BBL-styremøte blir medlemmene orientert om status for St. Olav. Styret har sett seg lei på forsinkelsene og i styrereferatet står det at ”eventuelt erstatningskrav (overfor kommunen) tas opp på et senere tidspunkt. ”
DOK: Les BBLs styreprotokoll 02.06.03 her
18.06. – Husbanken gir lånetilsagn
DOK: Les tilsagnet her
Husbankens saksvurdering, der det vektlegges at etablererleilighetene ”subsidieres” av de øvrige boligene
03.09. – Arne Hegg sender en henvendelse til bystyret ved alle gruppelederne om at tomten var blitt veldig dyr etter flere års utsettelse. BBL truer med konflikter hvis ikke utbyggingen kan realiseres etter forutsetningene som ble gjort i avtalen fire år tidligere. Hegg skriver: ”Det politiske miljø i Tønsberg har gjennom sine handlinger fått områdets bebyggelse sterkt redusert og samtidig pålagt oss å bygge rimelige boliger for unge, i alt 24 stk.” Per Arne Olsen var en av mottakerne av dette brevet.
DOK: Les hele brevet fra Arne Hegg til bystyrets gruppeledere.
19.09. – Dialogmøte kommunen, BBL og naboer. Rep for St Olav brl sier det er uaktuelt å redusere prosjektet mer, og at tomten har kostet 15,5 mill så langt.
Ordfører Harald Haug Andersen (Ap)og leder av FUP, Bent Moldvær, var klare på at det i det politiske miljøet ikke var sannsynelig at boligene planlagt for ungdom ble omgjort (…).
DOK: Les hele møtereferatet her, underskrevet av tidligere utbyggingssjef i BBL, Tore Jan Leinaas
Eiendomsmegler Kirsten Stray, som representerte St Elisabeth-stiftelsen i dette møtet, referer slik : Det er ikke mulig å ”gå ned i antall enheter uten at leilighetene blir dyrere”, og ungdomsboliger kan ikke koste for meget, ble det hevdet.
DOK: Les hele Strays møteref her
19.11. – Bystyret vedtar reguleringsplan på nytt.
2004
29.10. – Det faste utvalg for plansaker (FUP) behandler bebyggelsesplan, 2. gangs behandling. Også denne gangen blir leilighetene beskrevet som ungbo.
DOK: Les saksprotokoll fra FUP her (225/04)
08.12. – Bystyret vedtar Boligsosial handlingsplan 2004 – 2006. Det står ingenting om at boligene i St. Olav anses som for dyre. Det står derimot at kommunen har fremforhandlet avtaler med utbygger som gir mulighet for kjøp av ” St. 24 leiligheter for ungdom på St Olav. Disse boligene skal tildeles av Tønsberg kommune til søkere som har behov for spesielt tilrettelagte boliger - ikke ferdigstilt. ” Til sammenligning står det at tilbudet om boliger i Semsbyen syd var for dyre selv med et eventuelt tilskudd.
DOK: Les den boligsosiale handlingsplanen for 2004-2006 her
2005
11.04. – Styremøte i BBL. Per Arne Olsen til stede. Det orienteres om at markedsføringen av St. Olav snart starter og at gjennomsnittlig pris ut i markedet blir 27.000 kr per m2.
DOK: Les styreprotokollen
27.04. – Styremøte BBL. Per Arne Olsen ikke til stede. Det vedtas å innføre ordning med individuell nedbetaling av fellesgjeld i St. Olav. Såkalt IN-ordning.
DOK: Les styreprotokollen
01.05. – Styremøte i St. Olav borettslag ved det midlertidige byggestyret som var oppnevnt av BBL. I styreprotokollen står det at markedsføringen starter dagen etter og at pris per kvadratmeter bolig er 25.667 kr minus garasjekostnad. Det står også at det ved salg av 24 boliger kan bestilles byggestart.
DOK: Les hele styreprotokollen her
12.05. – Salgsstart markeres med annonsekampanje.
25.05. – Styremøte BBL. Per Arne Olsen ikke til stede. Det står i protokollen er at salget for St. Olav er i gang og at det er i underkant av 20 søkere. ”Trenger 25 kontrakter for å starte,” står det. (BBLs fulltegningsforsikring sikrer mot usolgte boliger).
DOK: Les protokollen her
31.05. – Fristen for forkjøpsrett for de under 35 går ut.
06.06. – Styremøte i BBL. Per Arne Olsen ikke til stede. TNBBL er generalforsamling for borettslaget som bygges og det orienteres om at det er 70 søkere til leilighetene og at det skal være tildelingsmøte 9. juni.
DOK: Les protokollen her
09.06. – Tildelingsmøte på Træleborgodden konferansesenter. Arne Heggs svoger, Jan Cato Andreassen (Frp), har søkt og får etablererleilighet på dette møtet. Det gjør også et av barna til et annet styremedlem.
10.06. – Andreassens sønn, Heggs nevø, kjøper etablererleilighet.
21.06. – Per Arne Olsen (Frp) kjøper leilighet.
22.06. Sønnen til styremedlem Leif Goldeng (Ap) kjøper.
27.06. Pål Wilhelm Olsen (H) kjøper leilighet.
28.06. – BBL får bekreftet at de får fulltegningsforsikring av Boligsamvirket Forsikring AS. Kravet er 24 forhåndssolgte boliger av totalt 62.
DOK: Les dokumentet her
22.08. – Styremøte BBL. Per Arne Olsen ikke til stede. Orienteres om at 45 av 62 leiligheter er solgt. Starter bygging 15.09.05.
DOK: Les hele protokollen her
28.10. – Endelig utbyggingsavtale underskrives av kommunen og BBL. Punkt 8.2 er ikke med, slik det var i forslaget til utbyggingsavtale fra 2002:
”TK forbeholder seg retten til å tildele totalt 24 boliger for ungdom, innefor BO2 og BO3 samt to av boligene i BO1. Det inngås egen avtale om dette. Boligene skal fordeles av TK til søkere som har behov for spesielt tilrettelagte boliger. Utbygger er ansvarlig for å oppføre disse enhetene. Planer som angis boligtyper med planløsninger, oversendes TK straks de foreligger.
I stedet står det i pkt 8.1: ”Utbygger tildeler selv alle boliger innenfor regulert boligområde. Utbygger og aktuelle kjøpere står selv ansvarlig for å inngå avtaler, kontrakter mv.”
Avtalen er underskrevet av Jørgen Fidjeland i kommunen og tidligere utbyggingssjef i BBL, Lars Hjertås.
DOK: Les hele utbyggingsavtalen her
2007
10.05. – Innflytting St. Olav
28.06. – BBL søker om å få utbetalt Husbanklånet. Der står det at totale anleggskostnader for etablererboligene 23.709.000. Til sammenligning var totale anleggskostnader for hele borettslaget 144 millioner. Det betyr at de 38 ordinære boligene fikk en total anleggskostnad på om lag 120 mill.














