BANEBRYTENDE: Undervisningsopplegget som blant andre sosialkonsulent Berit Amundsen (t.v.) og daglig leder ved Incestsenteret i Vestfold, Mary-Ann Oshaug, står bak, er både banebrytende og unikt. Foto: Anne Charlotte Schjøll
Incest i klasserommet
TØNSBERG: Incestsenteret i Vestfold er blitt synlige i klasserommet, både for å avdekke seksuelle overgrep og ikke minst drive forebyggende arbeid.
Hovedmålgruppen er 6. klassingene og tilbudet er gratis. Vi er først ute her i landet med et slikt strukturert tilbud, som på mange måter er banebrytende. Etter hvert er det meningen at dette skal bli landsdekkende, sier daglig leder ved Incestsenteret i Vestfold, Mary-Ann Oshaug.
Vi mener at den mest hensiktsmessige måten å lære barn og unge om seksuelle overgrep, er innenfor skolens arena. På denne måten når vi de aller fleste, samtidig som man er i et trygt miljø som elevene kjenner godt. Det er ikke bare incest og seksuelle overgrep som blir avdekket gjennom dette undervisningsopplegget, men også slike ting som vold i hjemmet, dating med voksne personer, mobbing, beføling osv., supplerer sosialkonsulent Berit Amundsen.
Utstrakt hånd
Opplegget innebærer dessuten en utstrakt hånd til den enkelte om å søke hjelp for sin vanskelige situasjon, for dermed å redusere eventuelle senvirkninger som er en følge av overgrepene man har vært utsatt for. Incestsenteret ønsker også å bevisstgjøre og styrke barna mot seksuelle overgrep. Ved at barn og unge får hjelp i tidlig alder, er det stor sannsynlighet for at senvirkningene blir betraktelig redusert.
Undervisningen kan også styrke barna til å sette grenser for seg selv, gjenkjenne signaler slik at de kan forsvare seg mot seksuelle overgrep både fra kjente og ukjente personer. Ved å snakke åpent om problematikken med barna, kan dette bidra til å ufarliggjøre det å be om hjelp. Vi lærer også barna at de har rett til å si nei og at de bestemmer over egen kropp, sier Oshaug.
Bare i fjor var det nærmere 1.000 Vestfoldelever som var med på dette undervisningsopplegget. Træleborg skole i Tønsberg har allerede lagt det inn som et obligatorisk tilbud til 6. klassingene. Tilbakemeldingene fra samtlige skoler som har vært med er udelt positive. Også barneombud Reidar Hjermann er entusiastisk og har signalisert at han vil være medspiller i dette tilbudet.
(Arkivartikkel fra 05.02.2007)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en























