Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Istapper er blitt butikk

BYENS LENGSTE

BYENS LENGSTE: Istappene som henger fra taket på Støperiet på Kaldnes er urovekkende lange. Å få en slik i hodet blir ikke smertefritt. Foto: Harald Strømnæs
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

GODT SYNLIG

GODT SYNLIG: Slik ser skiltet som etter hvert dukker opp i Tønsberg ut. Foto: Privat
Bestill bildet Kjøp bilde

TØNSBERG: Tenkte vi det ikke. Noen måtte bare komme på ideen om å starte nettstedet Rasfare.no

 

I løpet av kort tid har gründer Frode Olav Smith sikret seg 19 kontrakter i Tønsberg fra gårdeiere som vil være sikker på at istapper og snø fra hustak ikke påfører skade på folk eller biler.

Farlige istapper

– Det er hyggelig å se at også folk i Tønsberg tar ansvar, for her er det jammen masse istapper om dagen, sier Frode Olav Smith.

Faren for å få noe uventet i hodet er overhengende, og folk har også blitt alvorlig skadet her i landet etter å ha fått spisse istapper i hodet. Da det kom nye regler om at gårdeiere plikter å skilte når det er rasfare, bestemte Smith seg for å starte opp sin nettbaserte servicebedrift.

Røde fareskilt kommer med det første opp i blant annet Håkon Gamles gate og Storgaten hvor Smith har sikret seg kontrakter. Til Dagens Næringsliv sier han at han tjener gode penger på bedriftsideen sin.

– Jeg lever godt av dette nå, og jeg har et mål om å doble omsetningen hvert år fremover.

Egen alarmtelefon

Han selger avvisere til hustak, og rasfareavviserne er designet i samarbeid med Norges Blindeforbund. For rundt 2000 kroner får gårdeier satt opp et rødt skilt fra Rasfare.no, og for noen tusenlapper fjerner firmaet alle istappene slik at gårdeier kan sove trygt om natta.

Ikke nok med det, den oppfinnsomme mannen har også satt i gang en rasfaretelefon slik at folk kan varsle om farlige istapper og store snømengder på hustakene rundt omkring.

Publisert onsdag 27. januar 2010 kl. 06:00.
Sist oppdatert tirsdag 26. januar 2010 kl. 21:17.

Annonse

Kommentarer (5)

fett
fett

Varsle upassende kommentar

Tam sak...
TB gjør en utrolig dårlig sak her. Dette har vært i landet i lang lang tid allerede... Ingen nyhet dette her.

Varsle upassende kommentar

Smart!
Likte denne idéen!

Varsle upassende kommentar

Genialt !
For meg var dette en nyhet, så det er fint at TB belyste denne saken. Flott tiltak.

Varsle upassende kommentar

Gratis PR :)
All reklame er god reklame, og hva er vel bedre enn at bedriften blir skrevet om i media? En ser jo uansett disse skiltene overalt allerede, og uansett når bedriften startet er det en utrolig god idè!

Varsle upassende kommentar

SKRIV EN KOMMENTAR!

Registrert eller anonymt?
ANONYMT: Du er fortsatt velkommen til å kommentere anonymt ved å skrive inn de fire tegnene i koden under. Da vil kommentaren din bli lest/godkjent av redaksjonen før publisering.
REGISTRERT: Hvis du registrerer deg med mobilnummer og logger inn, slipper du å skrive kode og kommentaren din blir publisert umiddelbart.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Her skal bilen «kverkes»

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Annonse