FLERE KONTROLLER: Kystvakta er satt inn i jakten på piratkopierte kartsystemer langs hele kysten av Sør-Norge. Det skjer etter at flere fiskere ble avslørt med ulovlige kart under en politirazzia i forrige uke.
Jakter piratkart langs hele kysten
TJØME: Jakten på piratkopierte sjøkartsystem fortsetter. Nå vil Kystvakta kontrollere båter langs hele kysten av Sør-Norge.
RAZZIA: Fiskere tatt med piratkopierte kartsystem. Tønsbergs Blad tirsdag
Det bekrefter operativ leder i Kystvakta Sør, Ole Thorsen, overfor Tønsbergs Blad.
I forrige uke gjennomførte politiet i Vestfold en razzia mot deler av fiskermiljøet i ytre Oslofjord.
Resultatet er at to fiskere er siktet for bruk av piratkopierte sjøkartsystem i næringsvirksomhet, og en mann er siktet for å ha formidlet salg av disse.
Hele kysten
– Vi har fått informasjon om at dette ikke bare forekommer i Oslofjorden, men langs hele norskekysten. Derfor vil vi også sjekke sjøkartsystemene når vi kontrollerer fiskefartøy, sier Thorsen.
Han opplyser videre at Kystvakta har fått opplæring i hvordan man skal kunne avsløre om båtene bruker piratkopierte et kartsystemer.
– Vi har sendt denne informasjon videre til samtlige av våre båter langs kysten av Sør-Norge. De vil umiddelbart starte opp med denne kontrollen, sier operativ leder Ole Thorsen til Tønsbergs Blad.
Tilfreds
Pål Hansen i Tjøme firmaet Telko, som politianmeldte piratkopiering av deres kartsystemer, er glad for at Kystvakta engasjerer seg i saken og setter inn ressurser for å avsløre flere båter som bruker ulovlige kartsystemer.
– Vi er kjent med at piratkopiering av våre kartsystemer er utbredt langs hele kysten. Jeg vet ikke nøyaktig hvor mange, men har skjønt at det dreier seg om et betydelig antall, sier Pål Hansen.
Telko-lederen forteller videre at han er svært glad for responsen fra fiskermiljøet etter politiaksjonen i forrige uke og oppslagene i media.
– Det har resultert i at vi allerede har fått tre nye kunder, som ønsker å kjøpe originalversjonen av TELchart, som vårt kartsystem heter. Det er fiskere som tidligere har brukt piratkopierte kartsystemer. Når de har skjønt at vi ikke på noen måte ønsker å forfølge saken, men heller få dem som kunder, har de tatt kontakt med oss. Det er vi svært glade for, sier Pål Hansen til Tønsbergs Blad.
(Arkivartikkel fra 13.11.2009)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en















