Øyvind Heian. Foto: Dag G. Nordsveen
Krever Vigrid-saken avvist
Molde (NTB-Kjell Herskedal): Anders Eckermann Eikeland i SOS Rasisme og Tommy Myrbostad krever at retten avviser søksmålet mot dem i Vigrid-saken.
NorgesPatriotene har saksøkt Eckermann Eikeland og Myrbostad med krav om oppreisning og mortifikasjon for innholdet i dokumentarfilmen "Vigrid: Siste oppgjør".
Krever garanti
I det forberedende rettsmøtet i Romsdal tingrett torsdag la Eckermann Eikeland og Myrbostad ned påstand om at saken blir avvist. De la også ned påstand om at saksøker må stille garanti for sakskostnader.
Tingrettsdommer Eli Brusdal ved Romsdal tingrett sier til NTB at retten foreløpig ikke har tatt standpunkt til påstandene. Først når kjennelsen foreligger vil det bli berammet en hovedforhandling i denne saken. Hovedforhandlingen skal etter planen gå for Romsdal tingrett til høsten, men blir saken avvist faller hele saken bort.
Tidsbruk
Det er NorgesPatriotene ved Øyvind Heian som har saksøkt de to unge filmprodusentene. Søksmålet fra NorgesPatriotene ble først behandlet av Oslo tingrett og senere i Borgarting lagmannsrett og Høyesteretts ankeutvalg, før det ble endelig bestemt at Romsdal tingrett var rette rettsinstans.
Til Romsdal tingrett kom saken 27. august i fjor. Der er den blitt liggende på grunn av sykdom hos partene.
Det er tidsbruken i rettsvesenet som er bakgrunnen for at de to saksøkte nå krever saken avvist. (©NTB)
(Arkivartikkel fra 28.05.2009)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en















