ARBEIDSKAMERATER: Frida Skoglund (19) er ny i Stokke bystyre etter at hun ble kumulert oppover på lista av velgerne. Hun bruker solbriller på valgdagen på grunn av en øyebetennelse. Nåværende Stokke-ordfører Nils Ingar Aabol ønsker henne velkommen i politikken. Foto: Anne Charlotte Schjøll

Liker ikke ordet «Utøya-generasjonen»

STOKKE: Frida Skoglund orket kun to uker med valgkamp etter Utøya- tragedien. Mandag ble hun stemt inn i kommunestyret i Stokke.

Annonse

MØTE-PLASS: Det blir nok mange og lange møter i Stokke rådhus fremover for Frida Skoglund etter at hun kom inn på 7. plass for Stokke Ap. Foto: Anne Charlotte Schjøll

FOR LIVET: Minnene etter 22. juli sitter fortsatt i, og Frida Skoglund tatoverte datoen inn på underarmen. Utøya-båndet sitter fortsatt på plass. Foto: Anne Charlotte Schjøll

Annonse

Før valget sto nittenåringen på 14. plass på Arbeiderpartiets liste i Stokke, men velgerne ville det annerledes: 47 personstemmer og tre slengere løftet AUF-eren helt opp på en syvendeplass.

– Jeg fikk vite det tirsdag morgen. Jeg visste ikke helt hva jeg skulle tenke, men det var spennende. Vennene mine har sagt at de skal kumulere meg inn, sier Skoglund.

Den ferske kommunestyrerepresentanten har vært medlem av AUF i 2,5 år, og ble kjent da hun i Tønsbergs Blad, VG, svenske Expressen og flere andre medier fortalte om hvordan hun ble skutt under Utøya-tragedien.

LES OGSÅ: Skutt i foten mens hun snakket med mor

Utøya-generasjonen

Fridas generasjon med politikere har for lengst blitt døpt Utøya-generasjonen.

– Jeg liker ikke helt det ordet. Da blir det liksom snakk om hendelsen, sier Frida og blir stille. Minnene er fortsatt sterkt til stede.

– Venner har kommet til meg og har sagt at de ikke har visst hvor viktig politikk er før hendelsene. Det er gøy å høre, men jeg vil ikke ha sympatistemmer. Man skal brenne for noe og være enig med et parti hvis man skal stemme på det, sier Skoglund.

Hun opplever at politikken, fellesskapet og menneskene i livet har blitt viktigere enn tidligere.

– Folk har kommet bort til meg og grått. De sa det var helt uvirkelig. Ja, det var det, men jeg fikk ganske mange spørsmål om Utøya og det ble slitsomt. Jeg begynte med valgkamp kun to uker før valget, sier Skoglund.

LES OGSÅ: Frida løp for livet med Breivik i hælene

Hjertesaker

– Hva blir dine viktigste saker som politiker?

– Jeg vil ta opp saker som de eldre kanskje ikke synes er så viktig. De eldre bryr seg om tog og flyplass. Skole, barn og ungdom er viktig for meg, sier Skoglund.

Hun har spesielt tre hjertesaker som hun brenner for.

– Jeg jobber på en bolig for funksjonshemmede og vil jobbe for tilrettelegging av deres hverdag. Jeg vil også redusere antall barn og unge som dropper ut av skole, og er opptatt av at alle lærlinger får lærlingplass, sier Skoglund.

Mens Tønsbergs Blad snakker med den unge politikeren, kommer avtroppende ordfører Nils Ingar Aabol ut fra rådhuset. Han synes det er bra å få nye krefter inn i politikken.

– Det er jo det vi veldig gjerne vil. De unge har et annet perspektiv, i motsetning til en gammel mann. De er en underrepresentert kategori, mange forsvinner til skole, og noen blir bare programhelter, sier Aabol.

Alt om valget finner du her

Mye saksdokumenter

Første kommunestyremøte for Frida blir 29. september, og hun skal i løpet av høsten gå igjennom både politikeropplæring og trening i å stå på talerstolen.

– Jeg vil gjerne sitte i AUF i Vestfold en stund fremover. Jeg er veldig glad i Stokke, men de siste årene har det kommet flere store bygg. Det var mer jordnært og åpent her før, sier Skoglund og peker bort på et sted hvor en park hun husker fra barndommen har blitt borte.

– Sier det noe om politikken din?

– Jeg skal ikke være en brems for å bygge ut i Stokke, men det må ikke bli et tett boligområde heller. Jeg er for å bygge ny ungdomsskole. Der har det ikke vært gjort noe på lenge, sier Skoglund.

På spørsmål om hva hun synes at det blir borgerlig flertall i kommunen, svarer hun diplomatisk.

– Jeg er jo ikke glad for at det ble en borgerlig ordfører, men jeg håper han er flink.

 

Jobb i Vestfold (118)