SKILTPLAN: Senioringeniør Hans Petter Sundby og kolleger ved veikontoret har laget en omfattende skiltplan for å unngå ulykker på E18 og sørge for at deltakere og publikum kommer til ski-NM i Stokke. Foto: Peder Gjersøe

NM-fart på E18

STOKKE: Veivesenet innfører NM-fartsgrense på 60 km/t på E18, og kranbil skal stå klar til å taue bort feilparkerte biler.

Annonse

NM-FARTSGRENSE: Underskiltet skal fortelle bilistene hvorfor de må kjøre sakte på E18.

Annonse

Veikontoret samarbeider med blant andre NM-arrangøren og politiet om en detaljert plan for trafikkavviklingen under ski-NM i Stokke, som starter torsdag 21. og avsluttes søndag 24. januar.

NM-fartsgrense

Ett av tiltakene er redusert fart på E18 mens det er aktivitet i skianlegget Storås.

– Arenaen ligger nær E18, og aktivitetene vil kunne distrahere bilistene på E18. For å unngå ulykker vil farten bli satt ned til 60 km/t mens det pågår arrangementer, sier senioringeniør Reidar Jørgensen i veivesenet.

Et underskilt vil fortelle bilistene at NM-fartsgrensen gjelder mellom klokken 08 og 16.

Kranbil står klar

Et annet tiltak er å holde veier i området fri for parkerte biler.

– Hvis det skulle skje en ulykke på E18, må vi ha mulighet til å dirigere E18-trafikken via gamle E18. Den veien skal også brukes til å transportere tilskuere til arenaen og som vei for akkrediterte som kan parkere nær arenaen. Da kan vi ikke tillate parkering langs gamle E18.

Jørgensen sier at det skal settes opp over 140 parkeringsforbudsskilter eller all stans forbudtskilter på gamle E18 og flere lokalveier.

– Dessuten har vi bestilt Viking til borttauing. Vi tåler ikke at det blir opphopning av trafikk, gitt at det skulle skje en ulykke på E18, sier Jørgensen.

Ingen plakater

Før jul ble det satt opp to store skilt ved E18 som forteller bilistene at det skal være ski-NM.

– De har arrangøren bekostet og satt opp etter avtale med oss. Vi yter dem den service å ha de to skiltene, og vi er enige om å holde E18 fri for plakater.

Jørgensen opplyser at skilting av nedsatt fartsgrense på E18 og skilting som viser hvor publikum kan parkere, bekostes av veivesenet. Skiltingen på andre veier bekoster arrangøren.

De fleste parkeringforbudtskiltene som skal utplasseres får arrangøren låne av Stokke, Tønsberg og Sandefjord kommuner, ifølge Jørgensen.


(Arkivartikkel fra 02.01.2010)
 

Jobb i Vestfold (118)