Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Per Arne Olsen får etikk-kritikk

Per Arne Olsen

FÅR KRITIKK: Kontrollutvalget mener Per Arne Olsen og de andre impliserte ungbo-kjøperne ikke har "utvist behørig etisk skjønn". (Foto: Marit Borgen)
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Ungbo

STRIDENS KJERNE: Ungboleilighetene i St. Olavs gate. (Foto: Kirvil Håberg Allum)
Bestill bildet Kjøp bilde

TØNSBERG: Kontrollutvalget mener politikerne som kjøpte leiligheter bygget for unge i St. Olav borettslag ikke har ”utvist behørig etisk skjønn i sine verv”.

Tønsberg kommunes kontrollutvalg har enstemmig vedtatt en uttalelse som skal legges ved granskningsrapporten KPMG har skrevet om ungbosaken og sendes til bystyret.

LES OGSÅ: Ungbo-rapporten: Ingen gjorde noe galt

Les hele rapporten her

I uttalelsen heter det at politikere og andre som hadde nær tilknytning til styret og denne saken, av prinsipp burde vært tilbakeholde med å være delaktige i kjøp og salg som kunne innebære risiko for kritikk.
 
Kontrollutvalget mener at de impliserte kjøperne ikke har begått direkte feil, men ikke ”utvist behørig etisk skjønn i sine verv” i denne saken.

De fire leilighetskjøperne er tidligere ordfører og kommunens representant i boligbyggelaget Per Arne Olsen (Frp), hans tvillingbror Pål Wilhelm Olsen (H), Ap-politiker Rolf Storm-Solberg og Ap-veteran Leif Goldengs sønn.

LES OGSÅ: Ungbo-saken: Her er bakgrunnsmaterialet

Per Arne Olsen svarer følgende på kritikken:

– Jeg registrerer at dette vedtaket er gjort av det samme kontrollutvalget som laget mandatet til granskningsrapporten. KPMG har svart på mandatet, og i rapporten er jeg fullstendig frifunnet på alle punkter. At kontrollutvalget likevel velger å mene noe annet, må jeg bare leve med.

LES OGSÅ: – Full frifinnelse

I vedtaket kritiserer utvalget også kommunens ledelse og styret i boligbyggelaget for ikke å ha fulgt opp intensjonene i vedtak i formannskapet og bystyret i 1999 om bygging av etablererleiligheter i St. Olav borettslag.

Utvalget mener at det er slurvet med videreføringen av en avtale mellom kommunen og boligbyggelaget om etablererleilighetene. Det ble laget en foreløpig avtale om leilighetene i 2000, og meningen var at det skulle lages en ny avtale basert på denne. Det ble ikke gjort før i 2005, etter at tildelingen av leilighetene var gjennomført, og dette mener kontrollutvalget var altfor sent.

Kontrollutvalget kritiserer dermed også Per Arne Olsen for sin jobb som kommunens representant i boligbyggelagets styre.

HER ER EN OVERSIKT: Alle artiklene om ungbosaken

Les mer i Tønsbergs Blads papirversjon tirsdag.

Publisert mandag 26. april 2010 kl. 16:07.
Sist oppdatert mandag 26. april 2010 kl. 19:43.

Annonse

Kommentarer (31)

Kommentar?
Hadde det vært noen forskjell hvis spekulantene hadde kjøpt opp eldreboliger i konkurranse med eldre, HVPU boliger i konkurranse med kvalifiserte brukere, eller trygdeboliger i konkurranse med kvalifiserte brukere? "I prinsipp vært tilbakeholdne med å vært delaktige i kjøp og salg som kunne innebære risiko for kritikk". Hva mener man egentlig med denne uttalelsen da ? "ikke utvist behørig etisk skjønn i sine verv", betyr dette at man har utøvd bare litt etisk skjønn,men såpass mye at det ikke er særlig kritikkverdig eller at graden av etikk er tilstrekkelig for en kollektiv tilgivelse, siden man sier at "kjøperne ikke har begått direkte feil". "Slurvet med avtalen", hva menes med det da? Jeg har trodd at enten så holder man en avtale eller så bryter man en avtale. Jeg har trodd at de aller fleste oppegående mennesker ville hatt store betenkeligheter med å kjøpe noe som helst som man vet er tiltenkt helt andre, spesielt når det dreier seg om fortjenester på flere hundre tusen kroner. Når moralen og ryggraden svikter under fristelser undres jeg over hva og hvem er de neste som blir sviktet, velgerne kanskje? På FrP hjemmesider står en artikkel om Olsen og denne handelen der man slår fast at det ikke har blitt gjort NOE galt, må denne artikkelen korrigeres siden man har funnet ut at "noe" er feil ?

Varsle upassende kommentar

Frifunnet, men.................
Er det polikere med dårlig etikk vi ønsker ? Jeg er forundret over at en såkalt topppolitiker ikke overhode kan se hva som er rett etisk og galt. Ingen innrømmelse av noe. Han må ha dårlige sosiale antenner, eller dårlige mottagerforhold.

Varsle upassende kommentar

Hva med en smule ydmykhet Olsen?
Ser at P.A. Olsen fremdeles ikke viser tegn på ydmykhet. Han har satt kommunestyrets intensjoner til side og kjøpt leilighet som var forbeholdt unge. Med viten, vilje, og god fortjeneste. Hørte han på NRK nettopp. Like tøff, gjentar at han kjøpte leiligheten for å hjelpe datteren sin. Det er veldig lite troverdig. Veldig bra at konbtrollutvalget ser dette. Kommunen må erkjenne at det er gjort et tillitsbrudd før de kan rette opp tilliten hos folket igjen. Hadde de ikke hatt mot, ville det vært umulig. Selv nå går Olsen like høyt på banen. Etter å ha skutt på Haug Andersen, TB, TB igjen og igjen, er vel Olsen klar til å rette ammunisjonen mot et enstemmig kontrollutvalg. Best å holde seg anonym i kommentaren her.

Varsle upassende kommentar

FrP-bloggere, hvor er dere?
Venter bare på kommentarene fra erke-frp folket med Siv Jensens bloggekurs i bagasjen. Det kommer sikkert: "janteloven", "alle er mot FrP", alle i kontrollutvalget er kommunister som vil sverte FrP". "TB er en sosialistavis". Bare vent!

Varsle upassende kommentar

Fiks & Triks AS
Fiks & Triks AS, Velg oss; vi har manglende dømmekraft som spesialitet

Varsle upassende kommentar

frp'er sanne ansikt
tvers igjennom arrogant nesten 25% av Norges befolkning stemmer på dette partiet. Det er sikkert mange grunner til det, og sikkert noen gode også. Men tenk igjennom, den mann som her får kritikk fra kontrollkomiteen og ikke minst fra folk flest er faktisk nestleder i dette partiet... Minner forøvrig om samme mann skulle sørge for at det ikke ble bomring i Tønsberg, han lovte også at det i denne valgperioden 2007/2011 ikke skulle legges ned noen skoler..

Varsle upassende kommentar

Har Olsen god moral?
har spilt sitt spill, og siter igjen med økonomisk gevinst fra denne saken, og ikke usannsynelig fra andre saker også. I kraft av nestformann i frp har han satt sitt politiske liv på spill. Hans uttalelser i media må ses i lys av det (og prinsippet om at om 4 dager er allting glemt). Men hva synes han egentlig? Har han det bra med seg selv? Hva hadde han sagt dersom det var andre som fylte egen bankkkoto på tilsvarende måte?

Varsle upassende kommentar

Manglende selvinnsikt
er nettopp hva Olsen har. Da det blåste som verst for få år siden om parkeringssaken og kommuneoverlegesaken satte Olsen musestille og fikk sersjantene til å rydde opp.Han tok aldri avstand fra hva disse sto for. Olsen har samme dårlige selvinnsikt som tidligere ledelse av parkeringsselskapet og tidl. kommuneoverlege

Varsle upassende kommentar

Heksejakt
Dette er heksejakt. Ingen nevner noe om de andre politikerne som styrer dette landet. Jens uten interesse. Kristin som bare er en løgner. Kleppa som er en stakkars vits. Strøm Erichsen som ble mega besserwisser på 14 dager. Titten Tei Giske som bare reiser i hytt og pine. Pluss mange til .Disse er ranere av den norske stat. Heldigvis fatter endelig det norske folk hva som styrer! SUPPERÅD AV LØGNERE!

Varsle upassende kommentar

"Moralens voktere"
Skal vi gråte eller le ?

Varsle upassende kommentar

Snusk
Hadde noen, jeg mener noen trodd at Per A Olsen skulle være ydmyk? Da hadde han, i utgangspunktet ikke gjort det han har gjort. Han burde skamme seg.

Varsle upassende kommentar

Heksejakt
Dette er ikke en heksejakt. En heks var i prinsipp en som trodde på noe som øvrigheta ikke ville hun skulle tro på fordi det passet ikke inn i verdensbildet man trengte for å kunne kue folket. Alle de "andre" politikerne som styrer har argusblikk på seg og får flengende kritikk når de gjør noe dumt i likhet med Olsen og flere i denne saken.De politikerne som Løvborg gir karakteristikker av har kanskje noe sannhet i seg, men så har de også fått kjeft for mange saker også.Men når en som er velstående og oppesen som Olsen, tar fra noen unge i etableringsfasen som absolutt ikke er det, blir det bråk. Omvendt Robin Hood taktikk skal ikke lønne seg, det er det mange reagerer så sterkt på sammen med at man blånekter på å ha gjort noe galt når man blir tatt på fersk gjerning.Uansett hvilket parti man representerer er dette tabu.

Varsle upassende kommentar

Uenig med Ursus,-det er lov det og,vel?
Uenig og forskjellig syn på saken her. For det første skjønner vel alle at uttrykket Heksejakt er en metafor. Jeg har vel aldri ment at Olsen bør skifte kjønn! Dermed er den parkert,regner jeg med. Så,-Olsen har IKKE gjordt noe som helst galt etter norsk lov. Da kan heller ikke innsenderne her "halshugge" (igjen en metafor) og dømme. Da er også den parkert. Hva han egentlig burde hatt magefølelese for,kan jeg tildels si meg enig i. Men da beveger vi oss på "tynn is"(metafor igjen!) Hvem av disse innsenderene kan med fullt navn og adresse påstå 100% at de aldri har snytt på skatten. Alltid vært ærlig ,-helt gjennomført? Vel,-forskjell på offentlige personer og Jørgen Hattemaker(Metafor). Ja,det er det. Men å snyte på skatten er ulovlig! Å stjele/naske er ulovlig! Promillekjøring er ulovlig tilogmed dagen derpå helt til promillen er ute av blodet(Metafor). Dessuten,våre idiotiske motoriske løgnere i Stortinget er forbrytere. De robber de som bygde landet. De eldre. De syke,som har betalt skatt og slitt og jobbet,-de får sjelden-hvertfall IKKE nok,pleie og omsorg og medisinsk hjelp. De ble lovet det under valgkampen. Av Jens. Av ekle Kristin! Jens "driter" (ikke metafor) i jobben. Vedder en leilighet på at han sikler etter en toppjobb i FN! Noen som vedder i mot? Det er litt av en sjef å ha. Fyttirakkeren! (IKKE METAFOR,HVERTFALL).

Varsle upassende kommentar

til Eiendomsspekulant
Hvilket parti dreier dette seg om ? Ap, Høyre, Frp, andre org. ?? Jeg mener at her er alle seg selv nærmest, uansett tilhørighet. TB fronter saken som at man kan tro at dette gjelder Per Arne Olsen. Olsen representerte kommunen i styret i TNBBL. Styret la "føringene" i saken, og derved er alle likt stilt iht. etikk og moral. Alle visste at potensielle ungbo-kjøpere ville trenge lengre tid på planlegging, lånefinansiering og gjennomføring av kjøp. Kommunen og styret i Boligbyggelaget har gjort en altfor dårig jobb ! Tønsberg Blad har vært en stor bidragsyter til å fordreie saken.

Varsle upassende kommentar

brotherhoodofman
Saken dreier seg ikke om partier, organisasjoner eller styrer, men om mennesker som innehar verv dels med grunnlag i tillit fra befolkningen. S pørsmålet er om disse mennekene i kraft av sine posisjoner (og bekjentskaper) skal og bør stå fritt til å gjøre transaksjoner på områder hvor de selv er med på å legge forutsetningene og innehar "innsideinformasjon" om mulige økonomiske fordeler.

Varsle upassende kommentar

brotherh..
Saken dreier seg ikke om partier, organisasjoner eller styrer, men om mennesker som innehar verv dels med grunnlag i tillit fra befolkningen. Spørsmålet er om disse mennekene i kraft av sine posisjoner (og bekjentskaper) skal og bør stå fritt til å gjøre transaksjoner på områder hvor de selv er med på å legge forutsetningene og innehar "innsideinformasjon" om mulige økonomiske fordeler.

Varsle upassende kommentar

Svar til brotherhoodofman
Svar til brotherhoodofman Enig i at denne saken dreier seg om flere personer fra flere partier. Men nå var jo P.O. Olsen ordfører og kommunens representant i BBL styret når ungbo-leiligheten ble kjøpt da. Grunnen til at jeg ventet på FRP-bloggerne er at helt siden denne saken dukket opp har det vært et helt hylekor av innlegg av typen; “det er bare misunnelse”, “TB er sosialister”, “henger ut P.A. Olsen fordi folk er etter FRP”, osv. I tillegg kom den famøse frikjennelsesartikkelen i partiorganet Fremskritt som Magnus Ursus referer til og jeg leste etter det. Det er jo rein skjær propaganda som går Goebbels en høy gang.

Varsle upassende kommentar

Mot slutten?
Selv om det er skrevet mange kommentarer som kritiserer TB og redaktør Borud for å ha tatt opp saken, er det vel ingen tvil om at kontrollutvalgets innstilling overfor bystyret viser at dette har vært på sin plass. KPMGs vurdering av saken var langt fra som forventet, og at innstillingen er enstemmig, også "signert" av Frps representant, viser at kontrollutvalget har tatt sin oppgave på alvor og konkludert uten å ta hensyn til hvilke personer som er involvert. Det at man vektlegger at "forutsetningene" i forbindelse med etableringen av prosjektet ikke ble fulgt opp, men endret underveis uten skikkelig saksbehandling, sier også sitt. At alle de sentrale politikerne som ble bedt om å kommentere kontrollutvalgets innstilling i saken, vurderer denne som positiv, viser også at det var riktig å ta den opp. Per Arne Olsen i spissen, og de øvrige involverte, hadde selvfølgelig tjent på å vise (litt mer) ydmykhet. Av og til kan det være fornuftig "å legge seg litt flat", men det evnet de ikke. Dermed er det nok lite sannsynlig - heller usannsynlig - at saken blir "lagt død" med det første - dvs "går mot slutten". At det på den annen side blir rettet fokus mot etikk og moral hos personer i maktposisjoner er nok av det gode.

Varsle upassende kommentar

Gratulere til Tønsberg Kontrollutvalg
Dere har gjort jobben KPMG ikke klarte - å vurdere etikken. Det må ha kostet særlig for representantene fra FrP og Høyre å kritisere Olsen, men dere har ikke bøyd unna for press fra en selvsikker eks-ordfører. Hans manglende selvkritikk og ydmykhet er nå først og fremst hans problem.

Varsle upassende kommentar

Ær'e muli?
Det berømte vannglasset har vel aldri sett så mye storm. på lenge. Olsen&co kjøpte leiligheter som hadde ligget på det åpne markedet forskriftsmessig lenge nok, de kjente nødvendigvis til leilighetene, og når ingen andre ville ha dem (det er faktisk ikke alle leiligheter som selges umiddelbart!) ble de kjøpt til markedspris. 'Gevinsten' etter oppgradering og påfølgende salg var _ikke_ større ennn normalt for området. Det journalistiske aspektet ved saken ligner absolutt en 'heksejakt', og jeg tviler sterkt på om noe av dette hadde kommet frem hvis f.eks. Egeland hadde gjort det samme.. Forside? Sååå interessant er vel ikke denne saken TB, men skandalejoulanistikk og svartmaling av FrP er jo dessverre blitt mer regel enn unntak siden Borud tok over.

Varsle upassende kommentar

Så snur vi på flisa
I nett-Vg går Olsen ut og støtter Frank Høie’s (H) krav om at styret ved Vestre Viken HF bør trekke seg som følge av ventelistejukset ved Asker og Bærum sykehus. Det er ikke avdekket at styret har gjort noe ulovlig, men de må ansvarliggjøres for en ukultur ved sykehuset. Selv om denne saken er ulik og mer dramatisk enn Olsens eiendomsskjøp, så er det likeheter i den forstand at de som sitter i ledende posisjoner bør ansvarliggjøres, selv om de ikke har gjort noe ulovlig.

Varsle upassende kommentar

Frp selvoppnevnt Lov og orden parti
http://www.nettavisen.no/nyheter/valg/article2695990.ece Her har nestleder i Frp ikke brutt loven, men det kan vel ikke akkurat sies at han har holdt seg innenfor det som for folk flest oppfattes som "orden"

Varsle upassende kommentar

Håpløst
Vi har et lovverk som bestemmer hva som er riktig og hva som er galt. I tillegg mener tydlivis mange at at såkalt etikk (gresk ord) eller moral (latin for det samme begrep) skal kunne benyttes mot personer som ikke oppfører seg slik kritikerne ønsker. Hører jeg Janteloven nevnt? For noen år siden kjøpte Kjell Inge Røkke en STOR italiensk yacht. Da den var vesentlig større enn det noen annen nordmann hadde, ble kjøpet dømt som umoralsk/uetisk. Noen mener at Med lov skal landet styres. Tydligvis er det uenighet om det er riktig. La gatas parlament bestemme, vi trenger et skafott på tønsberg torv!

Varsle upassende kommentar

Per Arne Olsen har ikke gjort n
Rapporten slår fast at Per Arne Olsen og resten har fulgt loven og reglene. De har altså ikke brutt reglene. De har opptrått slik de har lov å opptre, og slik alle andre innbyggere har lov å opptre. Hvorfor da denne svertekampanjen? Kommunen bygget noen leiligheter, for å gjøre livet lettere for unge. Når en viss tid hadde gått, og det fortsatt var ledige leiligheter, ble disse i henhold til reglene lagt ut til salg på vanlig måte. At noen politikere da kjøpte disse leilighetene på det åpne markedet, kan vel da ikke kalles brudd på reglene? Jeg kan ikke fatte hvordan denne svertekampanjen fortsatt får lov å pågå, når til og med en ekstern rapport slår fast at ingenting kritikkverdig har funnet sted. Hvis det er så feil å følge reglene, hvorfor lager man da regler?

Varsle upassende kommentar

Nå får dere virkelig gi dere!
Når man har bestilt en rapport for å se om ordføreren har gjort noe galt, og rapporten frifinner han 100% (som denne avisen selv skriver). Hvorfor legger man da ikke saken død? Det er helt tydelig at folk kun er ute etter å ta brødrene Olsen. Det virker nesten som en personlig vendetta av noe slag. Helt utrolig.

Varsle upassende kommentar

Moral og etikk....
.....er fremmedord for FRP. Der råder trikse og mixe-kulturen. selv om han ikke har gjort noe ulovlig, har han beriket seg på noe som ikke var ment å komme P.A. Olsen og hans likesinnede til gode. Jeg sympatiserer med mange FRP saker, men kommer aldri til å stemme på et parti med så mye snusk.

Varsle upassende kommentar

Til Ivar G og Niclas
Har dere ikke fulgt med på saken eller er dere så fanatiske FRP-tilhengere at dere hadde fulgt partiet inn i hva som helst? Dette er en sak som handler om at noen tjener penger på spekulasjon basert på den innsideinformasjon de har fått ut i fra sine politiske verv. Mulig at dere ikke klarer å se at det er galt, men da tror jeg jammen dere hadde klart å se igjennom fingrene med det meste bare det gjelder noen "av deres egne".

Varsle upassende kommentar

Sjikanering er uakseptabelt
Dette virker rett og slett som ren sjikanering av enkeltpersoner. Her praktiseres visst: Skyldig - uavhengig av sannheten. Hadde rapporten vist at de hadde gjort feil, ville de rettmessig blitt kritisert. Men når det er bevist at de har gjort alt i tråd med reglene, så slaktes de fortsatt. Jeg har selv truffet Per Arne Olsen noen ganger, og jeg har sjelden møtt en mer gentleman eller hyggelig fyr. Inntrykket mitt er at han virkelig bryr seg om andre folks problemer. Jeg frykter at denne sjikaneringen som pågår - og som pågår til tross for at det er bevist at ingenting galt er gjort, har noe med hvilke parti Olsen tilhører å gjøre. Selv om ikke alle er like begeistret for partiet hans, burde de virkelig respektere at han faktisk ikke har gjort noe galt. Personangrepene begynner å bli virkelig sjokkerende

Varsle upassende kommentar

Hva slags person-angrep er dette for noe?
Mannen har ikke gjort noe galt! Klarer dere ikke akseptere det? Man har sikkert brukt flere titalls eller hundretusener av kroner på å bestille en rapport for å se om Per Arne Olsen har gjort noe galt. Rapporten frifinner han 110%, men likevel fortsetter man å kalle fyren for det ene og det andre. Dette er fullstendig uakseptabelt. Når han ikke har gjort noe galt, så fortjener han heller ikke denne svartmalingen. Hva skjer med de som trikser med sykehuskø-registrene, ikke gir sykehus nok penger slik at folk dør i helsekø, osv osv. Det er det som er det skammelige i dette samfunnet. Men her kaster alle seg over en politiker som har kjøpt en bolig, i tråd med samtlige regler og lover (som rapporten slår klinkende fast). Men likevel er det enkelte som ikke føler noen skam over å svartmale fyren.

Varsle upassende kommentar

Varun
Beklager å si det, men du tar nok fullstendig feil. KPMG rapporten frikjenner ikke Olsen. Det gjorde han selv. Det er heller ikke opp til KPMG å frikjenne noen som helst, men å gi sitt innspill til kontrollutvalget i kommunen. Dette utvalget konkluderte enstemmig med at Per A. Olsen, broren og kompisene deres ikke hadde ”utvist behørig etisk skjønn i sine verv” i denne saken. Det er bystyret som har den endelige avgjørelsen på dette, men konkulsjonen blir nok den samme. At du støtter deg på KPMG sin rapport er et halmstrå som nok ryker i bystyret. Når man er folkevalgt synes de fleste at man ikke skal bruke stillingen sin til å tjene kjappe penger på andres bekostning. Men det synes kanskje du er greit, så lenge de tilhører dine meningsfeller?

Varsle upassende kommentar

Person angrep ?
Konklusjonen i Rapporten er at det er IKKE gjort noe straffbart eller ulovlig. Det etiske ble ikke vurdert, og måtte bli opp til ANDRE å bedømme da dette er skjønnsmessig vurdert, noe kontrollutvalget har gjort og det er konkludert med at det er etisk dårlig håndtert og av en karakter mann ikke kan forvente av en tillitsvalgt. Jeg registrerer at mange synes det er helt greit det han har gjort og at alt som ikke er ulovlig er helt greit. Jeg og mange andre er av en annen oppfattning. De som trikser med sykehuskø registerne, ivertfall 2 av direktørene har tatt sin hatt (eller måtte ta sin hatt) og gått den siste tiden. Det har da vel ingen ting med Ungbo saken i Tønsberg å gjøre?. Det blir litt som når ungene sier at alle andre får lov....

Varsle upassende kommentar

SKRIV EN KOMMENTAR!

Registrert eller anonymt?
ANONYMT: Du er fortsatt velkommen til å kommentere anonymt ved å skrive inn de fire tegnene i koden under. Da vil kommentaren din bli lest/godkjent av redaksjonen før publisering.
REGISTRERT: Hvis du registrerer deg med mobilnummer og logger inn, slipper du å skrive kode og kommentaren din blir publisert umiddelbart.

Logg inn her

Ny bruker eller glemt passord?

Fyll inn mobilnummeret over for å få tilsendt et engangspassord. Du kan bytte passord når du har logget inn

Mobilnummer og innlogging ber vi om for å holde et godt nivå på diskusjonene. Hvis du er logget inn, blir din kommentar publisert umiddelbart. Anonyme kommentarer må godkjennes av redaksjonen før publisering.


» Les reglene i sin helhet og hvordan vi håndterer overvåkningen.


Her skal bilen «kverkes»

Se flere videoer

Søk i skattelistene
for 2008

Annonse