FAST PÅ ISEN:

FAST PÅ ISEN: Rådyrene sitter fast på isflaket. (Foto: Harald Strømnæs)

Rådyrene er borte

TØNSBERG: To rådyr satt i går fast på et stort isflak mellom Vallø og Torgersøya i Tønsberg. Nå er både dyr og isflak borte.

Annonse

Isflaket ligger mellom Vallø og Torgersøya. (Foto: Harald Strømnæs)

Annonse

– Vi vet ikke hvor rådyrene er. Både isen og dyrene er borte vekk, sier Trond Mathisen i viltnemnda til tb.no torsdag morgen.

Han håper isflaket med to rådyrene har drevet i land på vestsiden av Torgersøya, slik at dyrene har kommet seg i land.

Se video av rådyrene her.

– Hvis flaket har drevet i motsatt retning, frykter jeg vi står overfor en dyretragedie. Dette har skjedd i løpet av natta.

– Hva gjør dere nå?

– Det er nok lite vi kan gjøre, med mindre vi får henvendelse fra noen som har sett dem, sier Mathisen.

Har du sett rådyrene? Tips tb.no på epost eller send en SMS/MMS med kodeord TB TIPS til 2303.

På et stort drivende isflak sto de to rådyrene i går uten mulighet til å få fast grunn under klovene. Det er i Torgersøygapet, mellom Torgersøya og Vallø, det store isflaket har brutt løs.

Da Tønsbergs Blad var på stedet i går, løp dyrene i stor fart fra enden av isflaket som ligger mot Vallø, mot enden som vender mot Torgersøya. Der stanset de opp, og det så ikke ut til at dyrene kom seg videre over til øya.

Brutt løs

Det var Per Kolstad, som bor på Husvik, som oppdaget de to rådyrene fra vinduet ved 12-tiden onsdag.

– I dag tidlig var det et skip som seilte inn mot Vallø. Senere på dagen seilte det ut igjen, så nå er det ikke fast is der lenger. Det er mindre isflak rundt flaket dyrene står på, og det kan jo hende at de klarer å hoppe fra flak til flak siden de er så lette, sa Kolstad.

– Nå har det ene lagt seg ned mens det andre står ved siden av. Det ser også ut til at flaket har startet å drive utover, sa Kolstad til tb.no i går ettermiddag.

Ved 15-tiden i går opplyste Trond Mathisen i Viltnemda at de ville forsøke å skyve isflaket mot Vallø.

– Vi har bedt en taubåt som ligger i Slagen om assistanse til å skyve flaket. Det er mye løs is og sørpe rundt flaket, og så avmagra som rådyrene er nå, er jeg redd det vil gå galt dersom de forsøker å svømme i land, sa Mathisen.

Ved 17-tiden gikk to slepebåter ut mellom rådyrene og Torgersøya. Dermed ble det en åpen råk mellom isflaket dyrene sto på og Torgersøya.

– Jeg ser på rådyra med kikkert nå, og de har gått helt til enden av isflaket mot Torgersøya. Der er det en råk, og dyrene har stoppet opp. Vi får håpe flaket driver inntil øya, sa Mathisen.

Sjeldent

– Det er ikke rådyrbestand på Torgersøya, så når våren kommer vil de nok forsøke å svømme tilbake. De finner nok noe å spise på øya, men ikke nok. Dessverre er det ikke mer å få gjort, vi får bare følge med, sa Mathisen i går, som aldri har vært med på at rådyr sitter fast på isflak

– Dette er veldig sjeldent, sier Mathisen.