SKJULT: Den er ikke enkel å se, fotoboksen på Kirkebakken i Horten.
Skjult fotoboks tok tusenvis
HORTEN: Flere tusen bilister gikk i fartsfella i denne fotoboksen i fjor. Den står godt gjemt bak et stort tre, men Statens vegvesen nekter for at de har skjult den bevisst.
Denne fotoboksen i Kirkebakken i Horten er på topp fem i landet når det gjelder å avsløre bilister som kjører over fartsgrensen.
Fotoboksen på fylkesvei 325 Kirkebakken i Horten er en «effektiv boks». I fjor tok den 3110 bilister som brøt fartsgrensen. Hver dag knipses 8–9 bilister her, noe som gjør boksen til Norges femte mest aktive fotoboks.
Farlig kryss
– Den er ikke satt der for å gjemme den bort, men for å rette oppmerksomhet mot et farlig kryss. Her var det mange ulykker i sin tid, forteller Johnny Krokeborg, førstekonsulent i Statens vegvesen Region sør, til tb.no. Han utdyper:
– Teknisk sett måtte vi sette den der. Litt lenger opp i veien er det en slak sving, og for å få gode fartsmålinger så må fotoboksen stå etter en noenlunde rett strekning. Derfor er den plassert der den er, for å få riktige hastighetsmålinger.
Han skjønner at noen kan oppleve at fotoboksen er «gjemt», men understreker at hastigheten på stedet har blitt kraftig redusert de siste årene.
– Den gjør nytten sin og antall ulykker er kraftig redusert. Det er vi fornøyd med. Det er skiltet på stedet så bilisten bør få med seg at både hastigheten går fra 70 km/t til 50km/t, samt at det er skiltet at det er fotoboks der, sier han.
Kunne trærne som står der vært fjernet?
– Eiketrærne som står der er nok fredet, sier Krokeborg.
LES OGSÅ: Færre råkjørere tas av fotobokser
Fjernet en av fotoboksene
Rundt hundre meter i motsatt retning er fotoboksen fjernet. Dette gjorde Statens vegvesen i 2010.
– Hovedgrunnen til at man plasserer ut fotobokser er for å få senket farten og ulykkestallet. Det har vi lyktes med på denne strekningen, fortalte førstekonsulent i Statens vegvesen Region sør, Johnny Krokeborg til Gjengangeren i november 2010.
LES MER HER: Ser du hva som mangler?
Millionnedgang
I fjor dro fotoboksene i landet inn bøter for over 240 millioner kroner, skriver Dagbladet.no.
Det er en stor sum penger, men likevel en nedgang på over 50 millioner kroner sammenlignet med 2010, skriver avisen.
Sammenlignet med toppåret 2006 er nedgangen på over 160 millioner kroner. Da dro staten inn litt over 401 millioner kroner.
–Overtredelsesprosenten er halvert sammenlignet med 2005. Det er meget positivt sier Jan M. Guttormsen, Politiinspektør i Politidirektoratet til Dagbladet.no.
Den fotoboksen som tok flest bilder i fjor var den i Rælingstunnelen mot Lillestrøm. Her ble 8071 bilister tatt.















