VEDLIKEHOLDSSTANS: Til høsten stenger Esso-raffineriet på Slagentangen helt ned for å gjennomføre et stort vedlikeholdsprogram. Foto: Harald Strømnæs

Slagentangen stanser til høsten

TØNSBERG: Til høsten stanser Esso Slagentangen all produksjon for å vedlikeholde raffineriet.

– Dette er noe vi gjør hvert sjette-sjuende år, sier fungerende raffinerisjef Ingar Lindheim.

Facebook-knapp kommer her

Han ønsker ikke å si nøyaktig når stansen skjer, annet enn at den vil vare noen uker. Lindheim oppgir konkurransehensyn som grunn.

LES OGSÅ: Store flammer ved Slagentangen

Merker ingenting

Derimot kan han love at forbrukerne ikke vil merke noe til at det store Esso-raffineriet ikke vil foredle en dråpe olje mens vedlikeholdet pågår. Raffineriet produserer store deler av drivstoffet til Østlandet.

– Dette løser vi ved å skaffe oljeproduktene andre steder. De blir kjørt ut fra Slagentangen på vanlig måte.

– Dette er noe vi har planlagt i lang tid, og er det vi kaller preventivt vedlikehold.

Det betyr at Esso følger en nøye oppsatt plan for å holde raffineriet i topp stand.

LES OGSÅ: Forbered deg på drivstoff-mangel

Kostbar innsparing

Mens raffineriet står tjener ikke Esso en krone på pengemaskinen. Alternativet er dyrere. I 2005 besluttet konkurrenten BP å spare penger på vedlikeholdet av et raffineri i Texas. 23. mars eksploderte det. 15 mennesker omkom. BP måtte ut med enorme erstatningssummer.

 

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en
respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Falske profiler vil bli utestengt. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Morten Wang, redaktør i Mediehuset Tønsbergs Blad.

Jobb i Vestfold (76)