PÅGANG: Ved Oseberg medisinske senter merker daglig leder Frank Pedersen og hans stab en kraftig økning av menn som vil sterilisere seg. Arkivfoto
Sterilisering er blitt en mannetrend
TØNSBERG: Det er nå et års ventetid på sterilisering av menn ved Sykehuset i Vestfold. Dermed merker Oseberg Medisinske Senter på Nøtterøy en formidabel økning.
Det er en økning på 40 prosent i forhold til samme tidsrom i fjor, sier daglig leder Frank Pedersen.
Han tror årsaken er todelt: I det offentlige systemet har vi fått opplyst at det nå er ca. 70 ukers ventetid. Hos oss må man vente en uke, og vi har ledig kapasitet. For det andre tror jeg det er en generell trend at menn velger sterilisering, som er den sikreste prevensjonsmetoden.
For rundt 4500 kroner kan menn som ønsker det sikre seg inngrepet ved den private klinikken. Bare i løpet av de to siste månedene har de tre urologene som er tilknyttet senteret foretatt 40 steriliseringer.
Seksjonsoverlege Stein Øverby ved urologisk seksjon ved Sykehuset i Vestfold opplyser at til sammen 100 menn befinner seg på venteliste for å bli sterilisert. De som har stått lengst har ventet et drøyt år.
Blir ikke denne gruppen prioritert?
Vi har et særskilt ansvar for kreftpasientene, og opplever en økning i både prostatakreft og kreft i urinblæren. Derfor har kapasiteten gått med til å ta hånd om denne gruppen. Poliklinikken tok unna noen av steriliseringene, men høsten 2007 var ressursene så knappe at disse inngrepene måtte opphøre.
Øverby opplyser at det i løpet av kort tid skal etableres et tilbud om sterilisering ved Sandefjord sykehus. Da regner han med at ventelistene vil gå ned.
Men vi vil aldri komme ned på samme nivå som de private virksomhetene, sier dr. Øverby.
(Arkivartikkel fra 13.11.2008)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en




















