IKKE SMITTEKILDE:

IKKE SMITTEKILDE: En ettåring ved Brattås barnehage er foreløpig den eneste i Norge som er registrert smittet av den svært sjeldne e-coli O113-bakterien. Helsevesenet er nesten sikre på at smittekilden ikke er i barnehagen. (Kirvil Håberg Allum)

Svært sjelden e-colismitte rammet ettåring på Nøtterøy

NØTTERØY: Den svært sjeldne bakterien e-coli O113 er oppdaget for første gang i Norge hos et barn på Nøtterøy.

Annonse
KOMMUNELEGEN:

KOMMUNELEGEN: Kommunelege Tore Arne Martinsen på Nøtterøy sier det tok lang tid før bakterietypen ble konstatert fordi det er første gang den er oppdaget i Norge. (Anne Charlotte Schjøll)

Kan gi nyresvikt

E-coli O113 kan gi såkalt EHEC-infeksjon, en svært alvorlig tilstand som kan føre til nyresvikt.

E-coli O113 forekommer mest i tempererte strøk som Sør-Amerika, Australia og New Zealand. I 1998 var det et utbrudd med tre tilfeller av nyresvikt hos barn som var smittet av O113 i Australia.

Fra man blir smittet til sykdomsutbrudd kan det gå fra 2 til 12 dager, gjennomsnittlig fire dager.

De første symptomene på EHEC-infeksjon er vanligvis magesmerter og diaré. Generelt nedsatt almenntilstand og oppkast kan forkomme, men feber er sjeldent.

Etter 2-3 dager blir diaréen vanligvis blodtilblandet. Pasienter med blodig diaré har ofte sterke magesmerter og smerter i forbindelse med avføring. Normalt vil symptomene forsvinne i løpet av en ukes tid.

Hos 5-10 % av dem som får symptomer - særlig hos mindre barn og eldre - kan det i løpet av 2-14 dager utvikles hemolytisk-uremisk syndrom (HUS) som er en betegnelse på triaden hemolytisk anemi, nyresvikt og trombocytopeni.

Tilstanden kan bl.a. medføre avtagende diurese, protein- eller hematuri. Fall i trombocytter kan medføre generelle blødninger.  Kramper kan sees p.g.a. hypertensjon eller elektrolytt-forstyrrelser. Ved mistanke om HUS bør pasienten innlegges straks i sykehus

Kilder: Kommuneoverlege Tore Arne Martinsen, Nøtterøy, Folkehelseinstituttet og Journal of Clinical Microbiology

Annonse

En ettåring i Brattås barnehage er på bedringens vei etter at barnet ble rammet av den svært sjeldne bakterievarianten.

Barnet ble syk for et par uker siden. Kommuneoverlege Tore Arne Martinsen sier til tb.no at det tok tid før helsevesenet fant ut av sykdomsårsaken fordi akkurat denne e-colibakterien ikke har forekommet i Norge tidligere. Barnet er behandlet poliklinisk ved sykehuset. Legene gir ikke antibiotika ved slike sykdomsutbrudd, bare væsketilførsel. Symptomer på smitte er diaré, oppkast og generell uvelhet. Smitten kan i sjeldne tilfeller gi nyreskader.

Vet du noe om saken? Tips oss på tips@tb.no eller MMS/SMS: Send TB TIPS til 2303

– Akkurat denne bakterien finnes i Sør-Amerika, på New Zealand og andre steder langt borte. I Europa er det registrert bare fire alvorlige tilfeller med smitte av O113 noensinne, sier Martinsen.

Ikke utenlandske

Den rammede familien skal ikke ha noen spesiell tilknytning til utlandet.

– Men vi spiser jo mat som kommer fra flere steder på kloden, påpeker kommuneoverlegen.

LES OGSÅ: Nytt tilfelle av nyresvikt

Både Mattilsynet og Folkehelseinstituttet er koblet inn i saken. Folkehelseinstituttet har foreløpig ikke slått alarm fordi det bare er registrert ett tilfelle så langt.

– Derfor karakteriserer vi ikke dette som et utbrudd. Årsaken til e-colisykdommer er vanligvis matsmitte, opplyser kommuneoverlegen.

Spriter håndtak

Assisterende daglig leder Stig André Kragnes i Brattås barnehage sier at personalet er instruert om å innskjerpe hygienerutinene.

– Alle dørhåndtak og andre kontaktflater skal sprites, i tillegg til de andre ekstraordinære hygienetiltakene vi har satt inn. Dette skjer i samarbeid med kommunehelsetjenesten, sier Kragnes.

LES OGSÅ: E. coli-smitte i Sandefjord bekreftet

Det er 110 barn og 28 ansatte i Brattås barnehage, som ligger midt på Nøtterøy. Samtlige nærmeste pårørende til barna er orientert om smitten. Helsemyndighetene har bedt om at alle som oppdager at barna har diaré de nærmeste to ukene, sørger for at det blir tatt avføringsprøver, som leveres fastlegen.

Ifølge Stig André Kragnes ble barnehagen orientert om sykdommen for en drøy uke siden. Hygienetiltakene ble umiddelbart innført.

– Men driften går som normalt, sier han.

– Har helsemyndighetene gjort spesielle undersøkelser med maten i barnehagen?

– Nei.

Intervjuer foreldrene

Kommuneoverlege Tore Arne Martinsen opplyser at Mattilsynet har gjort grundige undersøkelser hjemme hos barnet.

– Mattilsynet har intervjuet dem for å finne årsaken. De gjennomgår et omfattende skjema på 20 sider i forsøket på å finne kilden. Der kartlegger de blant annet hva familien har spist.

Ifølge kommuneoverlegen er de mange tilfellene med magesjau som skyldes virus et kompliserende element i etterforskningen.

– Vi tror ikke smitten har spredd seg, og vi er ganske sikre på at kilden ikke er i barnehagen, sier han.

Grundig håndvask

– Hvordan kan vi forebygge smitte?

– Ved å ha generelt god hygiene, særlig håndvask. Bakterien kan også vandre fra matsort til matsort. Det gjelder blant annet å holde salat atskilt fra kjøtt.

Ifølge kommuneoverlegen er det de færreste som blir alvorlig syke av e-colismitte.

– Hos noen få kan det gi nyrekomplikasjoner, sier Martinsen.

 

Jobb i Vestfold (118)