FONDINITATIV: Med 311 underskrifter håper Kvekernes Fredsfondutvalg at Tønsberg kommune vil gjøre sitt til at et fredsfond kan bli en realitet. Fra høyre Bjørg Berg, ordfører Per Arne Olsen, Kristin Skarsholt, Bernt Skarsholt og Unni Skarsholt. Elizabeth Chapman fra Fredsfondutvalget var ikke til stede da bildet ble tatt. Foto: Per Moe
Underskrifter for fredsfond
TØNSBERG: Med 311 underskrifter håper Kvekernes Fredsfondutvalg at Tønsberg kommune vil gjenoppta diskusjonen rundt lovforslaget om å opprette et nasjonalt Fredsfond.
Tirsdag troppet Fredsfondutvalget opp på ordfører i Tønsberg Per Arne Olsens kontor. Med seg hadde de 311 underskrifter samlet inn i kommunen.
Bakgrunnen for initiativet er ønsket om å opprette et Fredsfond i Norge. Tanken bak fondet er borgeres mulighet til å få den prosentandelen av sin skatt som går til militær virksomhet, overført til et fond for fredsskapende arbeid.
Fredsfondutvalget er de første i Tønsberg kommune som bruker innbyggerinitiativet for å få kommunen til å sette et politisk spørsmål på dagsordenen. Denne initiativretten krever at det er sanket inn 300 stemmer for et forslag, noe utvalget altså hadde gjort.
— Med dette håper vi at Tønsberg kommune vil henstille Stortinget til å utrede lovforslaget om fredsfond, sa Bjørg Berg til ordførerne under overrekkelsen.
Per Arne Olsen (Frp) vil overrekke underskriftene til kommuneadministrasjonen som oppretter en sak, denne blir så sendt til bystyret til behandling.
Et privat lovforslag om opprettelse av et fredsfond ble lagt fram for Stortinget av Hallgeir Langeland i et Dokument 8-forslag i 2000, men ble nedstemt av de folkevalgte den gang. Nå håper Fredsfondutvalget fra Kvekerne at forslaget, hvis det støttes av Tønsberg kommune, på nytt kan bli utredet og diskutert på Stortinget.
(Arkivartikkel fra 02.09.2004)
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en
















