– Viktig å gå til kontroll

TØNSBERG: Mellom to og fem prosent av førskolebarn skjeler. Hvis tiltak ikke settes inn, kan de få nedsatt syn og må slite med det hele livet.

Annonse
Annonse

– Helsestasjonene er flinke til å fange opp problemene, men av og til dukker det opp tilfeller som det er for sent å gjøre noe med.

Det forteller overlege Karin Amlie Sandvand ved øyeavdelingen på Sykehuset i Vestfold (SiV).

Når helsestasjonene i Vestfold oppdager skjeling eller nedsatt syn hos barn, henvises de til øyelege, hvor det som oftest settes i gang korrigering ved hjelp av briller og lapp over det ene øyet. I de aller fleste tilfeller er dette effektivt.

– Alle foreldre bør sørge for at ungene får denne undersøkelsen, slik at de kan få hjelp i tide. Ved sju-åtte års alder er toget ofte gått. Hvis man aldri har brukt øyet til å se med, vil man få varig nedsatt syn og tap av samsyn. I voksen alder er det for sent å gjøre noe med det, sier Sandvand.


– I tillegg har de som orienterer seg med ett øye, økt risiko for å få skader på det friske øyet, legger hun til.

Sandvand har følgende råd til foreldrene: – Selv om barna oppfører seg normalt og man ikke fatter mistanke, bør man sørge for å få tatt en sjekk. Når barna er fire år, er de gamle nok til at man kan gjøre en vurdering og unge nok til at behandling er effektivt. Slurver man med kontrollen, kan konsekvensen bli varig nedsatt syn, så jeg vil oppfordre alle til å sørge for synssjekk.