TWIN TOWERS: – Vi tenkte på noe Twin Towers-lignende, men skjønte at det ville bli for drøyt. Byen trenger jo et signalbygg, sier Asbjørn Abrahamsen, som sammen med drøyt 200.000 kvadratmeter kontor-, nærings- og boligareal vil bygge en 100 meter høy skyskraper på Kaldnes. Fotomontasje
Vil bygge 100 meters signalbygg
TØNSBERG: Om 15 år kan det være en helt ny bydel på Kaldnes. Med skyskraper og cruisebåtanløp.
EIENDOMSINVESTOR: Asbjørn Abrahamsen
Perspektiv 1: Illustrasjon: AC NOR gruppen
Perspektiv 2: Illustrasjon: AC NOR gruppen
Perspektiv 3: Illustrasjon AC NOR gruppen
Perspektiv 4: Illustrasjon AC NOR gruppen
Perspektiv 5: Illustrasjon: AC NOR gruppen
INNSEILINGEN: Slik ser AC Nor-gruppen for seg den nye bydelen. Med cruisebåttrafikk, skyskraper og enorm båthavn. Ill: AC Nor
I alle fall hvis AC Nor-eier Asbjørn Abrahamsen får viljen og drømmen sin oppfylt.
– Vi har planer om å bygge bare 300 boliger. Det er et næringsområde vi skal bygge opp, sier eiendomsinvestoren, vel vitende om at det blir vrient å få Tønsberg- og Nøtterøy-politikerne til å godkjenne store planer om en storstilt utbygging av leiligheter, som er det mest lønnsomme for eiendomsinvestorer.
I alle fall ikke før Nøtterøy har fått ny veiløsning til fastlandet.
LES OGSÅ: – 200 boliger er altfor mange.
Derimot var det planer om kontorer, hotell, museum, restauranter og næringsareal Abrahamsen vektla under en presentasjon i regi av DnB NOR nylig. Der hadde rundt 150 inviterte møtt fram for å høre eiendomsinvestorens planer for området der Grenland Group i dag konstruerer høyteknologiske olje- og gassinstallasjoner.
AC Nor har allerede begynt å overta den direkte driften av området, blant annet i det nye næringsbygget ved innkjøringen, der firmaet har 1200 kvadratmeter er til leie over to etasjer.
Hemmelig pris
To og et halvt år er gått siden AC Nor-selskapet Waterfront Proterty kjøpte det 130 dekar store området fra Hereema Group for 125 millioner kroner.
LES OGSÅ: Abrahamsen tar over hele AC Nor.
– Og nå er i gang med å lage det tredje planutkastet for området. Det skal vi legge fram på Mipim-messen i Cannes neste år. Jeg ser for meg et signalbygg, sier Asbjørn Abrahamsen.
– Et hundre meter høyt signalbygg med hotell nederst og kontor i de øverste etasjene.
Bygget blir i så fall fem ganger så høye som blokkene Kaldnes Byutvikling har satt opp vis-à-vis Brygga.
– Byen trenger et slikt signalbygg.
– Men, erkjenner han, – det er jo lenge til vi kan gå i gang. Likevel er det nå vi må tenke, og flere meninger vil dukke opp underveis.
Konkurrent
Hvis Kaldnes Byutvikling får viljen sin, står det atskillige tusen kvadratmeter boliger og kontorer ferdige før AC Nor i det hele tatt er i gang litt bortenfor.
Den nye bydelen på Kaldnes-siden er bare en fjerdedels ferdig utbygget, og daglig leder Rune Magnus Thomassen forteller at hvis hans selskap får leiekontrakten med Nav Forvaltning, som trenger 2.700 kvadratmeter kontorplass, går spaden på neste bygg i jorda allerede like over nyttår.
Kaldnes Byutvikling prosjekterer i tillegg nye leiligheter, hvor de første 40–50 får byggestart i 2011. Siden mange flere.
Thomassen var til stede på Abrahamsens presentasjon.
– Ser du på hans planer om en konkurrent?
– Nei, jo, forresten, de blir jo det. Men først må Grenland Group flytte og mye infrastruktur må på plass.
Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en



















