En suksessfull parkeringsordning, klubbkontingenter og sponsormidler, gjør at Stokke IL har råd til å holde kunstsnøproduksjonen i gang. Leder i skigruppa, Tom Horntvedt, hadde følge av hunden Thea (1) da han testet løypa i duskeregn søndag.Foto: Maja Christensen (Foto: Maja Christensen)

Stokke IL tjener på lite snø

STOKKE: Skiløpere fra hele fylket kommer til Storås for å gå runde på runde på hjemmelaget. Det gir penger i kassa.

Annonse

Håvard Storvik hadde en rolig nyttårsfeiring. Derfor var han klar for å trene i Storås ved 12-tiden første nyttårsdag. Foto: Maja Christensen

Annonse

Før 2010-2011-sesongen innførte Stokke IL parkeringsavgift i Storås. Det koster hver bilist 40 kroner per dag, eller 600 kroner i året, å stå på parkeringsplassen.

Facebook-knapp kommer her

Sist sesong ynglet parkeringsordningen fram 80.000 kroner. Det kommer godt med når klubben skal produsere og vedlikeholde kunstsnøen.

– Vi har ca. 100 biler her daglig. Bare på nyttårsaften var 150 biler innom. Vi opplever at folk betaler og at de synes at dette er veldig positivt, sier snøgeneral og leder i skigruppa, Tom Horntvedt til sb.no.

LES OGSÅ: Her blir det skiføre!

Koster ca. 270.000 kroner

Stokke IL produserer kunstsnø hvert eneste år, så utgiftene blir ikke veldig mye høyere i år enn ellers. Rundt 120.000 kroner går til strøm og ca. 150.000 kroner går til preparering hver sesong.

Da kuldegradene kom på nyttårsaften, var Tom Horntvedt og de andre i klubben raske med å sette i gang snøkanonene. Mandag skal snøen fordeles utover, og løypene på nytt prepareres.

LES OGSÅ: Strålende skiføre i Lardalsheia

Skal forlenge løypa

Nå er 1,1 kilometer løype kunstsnøbelagt. Før neste helg skal løypa forlenges med ytterligere 700 meter snø – dersom alt går etter planen.

– Og så får vi greie oss med det i første omgang. Det er fint å gå. Snøen er bløt i dag, men det er i alle fall snø nok, sa Horntvedt da vi møtte ham i duskeregn og fem varmegrader søndag.

Horntvedt venter i spenning på neste kuldeperiode.

– Den skal komme på torsdag. Jeg sjekker værmeldingen hver tredje time. Men snøen, den er jeg ikke sikker på om kommer i det hele tatt i år. Det er en rar vinter. Men det er ikke en unormal vinter, sier Horntvedt.

LES OGSÅ: Frister dette føret?

Best i fylket

Håvard Storvik fra Stokke IL er å se i løypa nesten hver dag. Første nyttårsdag var intet unntak.

– Det er vått, men helt greit. Man må ta vinterne som de kommer i Vestfold. Det er slutt på de gode, gamle vinterne med snø i passe mengder. Så klart er det kjedelig at det ikke er snø.

Men så lenge de freser opp kunstsnøen innimellom her, så går det greit. Man venner seg til å gå korte runder når det ikke er noe annet. Dette er faktisk det beste stedet å stå på ski i Vestfold akkurat nå, sier Storvik.

 

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en
respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Falske profiler vil bli utestengt. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Morten Wang, redaktør i Mediehuset Tønsbergs Blad.

Jobb i Vestfold (118)