FØRER AN: : Olaf Tufte (foran til venstre) og roforbundet har fått med seg fem norske topptalenter i satsingen fra mot OL i 2012. Etter et år føler Tufte at troppen er i rute med satsingen. Men det er fortsatt mye jobb å gjøre.Alle fotos: Anne Charlotte Schjøll

Team Tufte på stø kurs

HORTEN: De norske eliteroerne er optimister med hensyn på kommende sesong. Team Tufte regner seg i rute til det store målet: OL i 2012.

Annonse

TRE FRA HORTEN: : Kjetil Borch (fra venstre), Bjørn Jostein Singstad og Olaf Tufte utgjør Horten Roklubbs innslag i Team Tufte.

DANSK TRENER: : Carsten Hassing er hovedtrener i Team Tufte og innstilt på å gi roerne et løft.

PÅ VANNET: : Team Tufte trener i Horten gjennom vinteren, mens sommeren tilbringes på Årungen. Onsdag fikk sponsorene forsøke seg på vannet sammen med Team Tufte.

Team Tufte

Olaf Tufte og Norges Roforbunds satsningsgruppe for tungvekterne innen norsk roing.

Troppen består av : Truls Albert (21) fra Kristiansand, Hans Gunnar Grepperud (22) fra Oslo, Nils Jakob Hoff (25) fra Fana, samt Kjetil Borch )20), Bjørn Jostein Singstad (19) og Olaf Tufte (34) fra Horten.

Trener for teamet: Landslagstrener Carsten Hassing (fra Danmark).
Sportsjef: Kjetil Undset
Manager: Kjell Emblem.

Annonse

– Dette er som en flying start på en karriere som toppidrettsutøver, sier Kjetil Borch.

– Som plommen i egget

– Du kan godt si vi har det som plommen i egget i dette opplegget. Jeg hadde nok satset uten denne muligheten, også. Men da hadde alt gått tyngre og tatt lengre tid enn det nå gjør, sier Horten-gutten om satsingen i spann med Olaf Tufte.

Sammen med Bjørn Jostein Singstad og sjefen sjæl, utgjør han Hortens innslag i den til sammen seks mann store satsingsgruppen som utgjør Team Tufte.

Både Borch og Singstad bor i Horten og studerer på Bakkenteigen.

– Det er kort vei både til trening og studiested. Nesten gangavstand, og med eventuell mulighet til å trene underveis, sier de to, som trener fra 16 til 25 timer i uka, og som er oppe i 30 timer ukentlig når de er på samlinger.

Godkjent førsteår

Team Tufte har vært i farta i et drøyt år, og onsdag møtte de presse og sponsorer opp Sjømilitære Samfunn i Horten for å orientere om stoda så langt. Og om målene videre.

– I fjor nådde vi omtrent alle de målene vi satte oss foran sesongstarten, fastslo Olaf Tufte, og nevnte VM-medalje i U24, medalje i alle verdenscuper, nesten rent bord i nordisk, samt kongepokal som noen av de viktigste.

Vil dominere

– I år skal vi videre. I VM skal vi være topp tre i en båt og i finale med en annen. I minst to verdenscuper skal vi ha medalje, samt båt to i finaler. Nordisk er det ikke i år, men i NM bør vi gjøre rent bord og ta kongepokal igjen, sa Tufte, som føler at teamet har gjort et stort sprang siden fjoråret.

– Gjengen har gått fra å trene mye til å trene på toppnivå, og etter hvert har de også klart å svelge treningen. På de to siste høydetreningene våre har de faktisk trenet slik som meg og klart å fordøye treningen, og slik jeg ser det blir den som trener mest, best. Men det gjenstår fortsatt en stor jobb å gjøre, og nå gjelder det at alle som har fått denne sjansen, griper den, sier Olaf Tufte.

Fortsatt noe å gå på

Selv regner han seg på god vei mot gamle høyder etter kollapsen etter VM i fjor.

– Etter at jeg måtte stoppe helt opp i en periode sist høst, er jeg ikke helt der jeg hadde ønsket å være. Men det hjelper, sier han.

Og selv om det blir konkurranse om å sitte i de båttypene teamet til slutt velger å ro i sesongen som kommer, regner alle som kjenner gjengen med at Tufte selv kommer til å ro singlesculler også i sommer, mens kampen mellom de øvrige vil stå om plass i en dobbeltsculler.

Men en dobbeltfirer skal også forsøkes gjennom sommeren. Den kan også komme til å gå fort.