GOD FIGUR

GOD FIGUR: Tønsberg-gjengen fant raskt tonen på kunstgresset på Gamle Stadion i Sandefjord. Fra venstre: Jonas Johansen, Christian Steen-Hansen, Matthias Raade Olsen, Mads Nilsson og Jørgen Wilhelmsen. William Lilleengen fra Eik spilte også, men var ikke til stede da bildet ble tatt. (Foto: Reidar Lindqvist)

Tønsberggutta i hovedrollene

SANDEFJORD: De lokale representantene leverte varene da «Folkets lag» imponerte mot Sandefjord Fotball.

Annonse
Annonse

Kampen i Sandefjord endte 2-2, og det var langt ifra ufortjent at «Folkets lag» fikk med seg et uavgjort resultat mot Vestfolds beste lag.

– Det gikk overraskende bra, bedre enn forventet. Jeg synes vi har mange fine angrep samtidig som vi ligger bra defensivt, sier Christian Steen-Hansen (18) fra Flint.

Han var svært sentral i snuoperasjonen etter pause. Fra sin offensive midtbaneposisjon skaffet han straffesparket som ga utligning, før han selv satte inn ledermålet for folkets utvalgte. At Sandefjord senere utlignet la ingen demper på totalopplevelsen for Steen-Hansen, som også fikk med seg karakteristikken «banens beste» av Folkets lagtrener Espen Kirknes.

– Veldig hyggelig å høre, og noe jeg må ta med meg videre. Dette var moro, sier Steen-Hansen.

LES MER: Her er hele Folkets lag

Æren i behold

Han var ikke den eneste av de lokale spillerne som kom unna kampen med æren i behold.

15-årige William Lilleengen (Eik) tok meget godt for seg. Husøys Mads Nilsson fikk kapteinsbindet og styrte midtbanen med sedvanlig ro og eleganse. Jonas Johansen fra Flint var et konstant uromoment på topp, og klubbkamerat Jørgen Wilhelmsen (Flint) var sitt vanlige kompromissløse jeg i midtforsvaret.

LES MER: Her er tb-lesernes fotballfavoritter

Flere i fokus

Selv de Tønsberg-gutta som ikke var plukket ut på vegne av sin egen by havnet i fokus. Eik-gutten Benjamin Stokke ga Sandefjord Fotball ledelsen på et straffespark. Den neste straffen i kampen reddet Matthias Raade Olsen før han selv utlignet fra krittmerket.

Raade Olsen fra Teie har en fortid i Sandefjord Fotball, og med pappa Hans Petter Olsen som keepertrener for fredagens motstander, skadet det ikke med både strafferedning og nettkjenning.

– Det smaker ekstra godt da, smiler Raade Olsen.

LES MER: Over 500 forslag til «Folkets lag»

Iskald

Han forteller at det allerede før kampen var bestemt at keeperne skulle ta eventuelle straffer, og har en god og naturlig forklaring på hvorfor han var så kald selv om det er lenge siden han har fått ansvaret fra 11-meteren.

– Jeg var så kald fra før av at det var null problem!

20-åringen skal denne sesongen spille for Fram i 2. divisjon, og ser ikke for seg noen retur til Sandefjord i første omgang.

– Man skal aldri si aldri, men akkurat nå er det ikke aktuelt. For meg er det viktigst å spille førstelagsfotball igjen, sier han.

 

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en
respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Falske profiler vil bli utestengt. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Morten Wang, redaktør i Mediehuset Tønsbergs Blad.

Jobb i Vestfold (118)