FÅR KJEDET: Bjarne Sommerstad (til venstre) mistet sønnen i en ulykke lørdag. I går ble det klart at han blir Andebus neste ordfører. Bildet er tatt på herredshuset på valgkvelden. Arbeiderpartiets ordførerkandidat Hilde Hoff Håkonsen holder hånden på Sommerstads skulder. Venstres Helene Eriksen står i midten, Fremskrittspartiets Harry Gran til høyre. Foto: Per Gilding

Mistet sønnen lørdag – tirsdag ble han ordfører

ANDEBU: Bjarne Sommerstad (Sp) er Andebus nye ordfører.

12 år gamle John-Martin Sommerstad var stolt av faren sin som engasjerte seg i politikken. Mandag ble det tent lys for John-Martin på Andebu skole.

Annonse

Sommerstad og Senterpartiet har inngått en avtale med Høyre, Frp og KrF om et valgteknisk samarbeid.
Partiene har 16 av 25 mandater i kommunestyret, og et solid flertall.

Var stolt av engasjementet

Sommerstad mistet sin 12 år gamle sønn i en ulykke på gården lørdag kveld.
John-Martin Sommerstad falt trolig fra en stige og landet med hodet på en jernbjelke mens han hjalp til med innhøstingen av korn.

Gutten var stolt av faren sin som engasjerte seg i politikken, og overtalte flere av vennene i klassen til å stemme Senterpartiet i klassevalget.

LES MER: Andebu skole i sorg

Andebus nye ordfører ville derfor fullføre valgkampen, og deltok blant annet på valgstyrets møter og valgvaken på herredshuset på valgkvelden.

På sidelinjen

Arbeiderpartiet ble det største partiet i kommunen etter valget, men kom aldri til forhandlingsbordet.

– De borgerlige partiene inviterte Senterpartiet til forhandlingsbordet, og vi og Venstre ble stående på gangen, sier Arbeiderpartiets ordførerkandidat Hilde Hoff Håkonsen.

– Jeg er lei meg på velgernes vegne, som har gitt oss tillit og en veldig stor framgang. Men vi kommer til å forvalte tilliten så godt vi kan i opposisjon.

LES OGSÅ: Gripende minnestund i Andebu kirke

– God løsning

Høyres Jan Tore Rui-Haugerød blir Sommerstads varaordfører:

– Vi hadde jo sondert litt på forhånd, og når vi ikke fikk et rent borgerlig flertall, ble dette en god løsning for vår del, sier han.
– Dette er en løsning som alle partene er godt fornøyd med.

Forhandlingene er ikke helt ferdige, men Høyre får etter all sannsynlighet to representanter i formannskapet, Frp får lederen i teknisk utvalg og KrF er tilbudt lederposisjonen i livsløps- og kulturutvalget.

Rui-Haugerød sier han er imponert over måten Sommerstad fullførte valget på.

LES MER: Takker bygda for støtten

– Det tror jeg veldig få kunne klart. Det var nok veldig viktig for ham dette, også fordi sønnen var så stolt av faren som var politiker.

 

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en
respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Falske profiler vil bli utestengt. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Morten Wang, redaktør i Mediehuset Tønsbergs Blad.

Jobb i Vestfold (119)